Bitirme Projesi Yardım

immortall

Üye
Arkadaşlar merhaba,
Bitirme projem 1 numaralı resimdeki proje. Bu projede hangi güneş paneli kullanmalıyım, yani neye göre seçmeliyim. Bu projenin kodları verilmiş. Fakat hex ve başka dosya formatlarında. Bu kodlara ulaşma şansım var mı? Bir de projedeki TP1 TP2 vs bunlar tam olarak nedir? Kafamı karıştırdı.
Şimdiden teşekkürler.

Ekli dosyalar

• 1.jpg
    1.jpg
    53.4 KB · Görüntüleme: 36
  • 2.PNG
    2.PNG
    14.8 KB · Görüntüleme: 34
12v 5 watt solar panel yeterli. akü 12 volt olduğuna göre 12v panel yeterlidir. 5 watt panel max. 250ma akım üretebilir. bu akım devrenin çalışması için yeterli. kaynak kodlarını yazandan istemelisiniz. çok zor değil uğrasırsanız kendinizde yazabilirsiniz.

TP test - ölçüm noktası anlamında, dosyalar link zaten verilmiş yani tıkladığınızda veya farklı kaydet dediğinizde kendi bilgisayarınıza indirmiş olursunuz.

12v 5 watt solar panel yeterli. akü 12 volt olduğuna göre 12v panel yeterlidir. 5 watt panel max. 250ma akım üretebilir. bu akım devrenin çalışması için yeterli. kaynak kodlarını yazandan istemelisiniz. çok zor değil uğrasırsanız kendinizde yazabilirsiniz.
Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. 12V 1.3ah akü seçilse. 12*1.3 ten yaklaşık 15.6 w yapar. Bu durumda 20w lık bir panel gerekmez mi?

Akü amperajının 5 te 1 i ile 10 da 1 i arasında panel akımı daha uygundur.
5 watt panel yeterli.

Akü amperajının 5 te 1 i ile 10 da 1 i arasında panel akımı daha uygundur.
5 watt panel yeterli.
Peki bu devrede kaç ah lik akü kullanılmalı 5w Panele göre?
Bir de aşağıdaki 2 numaralı resimdeki işaretli alan devre buck converter görevi mi görüyor?
Teşekkürler.

Ekli dosyalar

• 2.jpg
    2.jpg
    88.1 KB · Görüntüleme: 12
küçük bir akü yeterli pic ve lcd çok az akım çeker. 1.3 amper yeterlidir.
devrede buck konverter yok.
pic adc ile akü gerilimini ölçüp röle yardımyıla şarzı açıp kapatıyor.
Ra2 portu ile solar panel gerilimi ölçülüyor.
Ra0 portuyla akü gerilimi ölçülüyor.
Ra3 portuyla röle açıp kapatılarak şarz akımı kontrol ediliyor.

küçük bir akü yeterli pic ve lcd çok az akım çeker. 1.3 amper yeterlidir.
devrede buck konverter yok.
pic adc ile akü gerilimini ölçüp röle yardımyıla şarzı açıp kapatıyor.
Ra2 portu ile solar panel gerilimi ölçülüyor.
Ra0 portuyla akü gerilimi ölçülüyor.
Ra3 portuyla röle açıp kapatılarak şarz akımı kontrol ediliyor.
Hocamız DC gerilimi sabitlemek için buck konverter dan bahsetmiş de o yüzden sordum. Burada zaten Akü şarj oluyor ve sabit bir akım ve gerilim veriyor devreye anladığım kadarıyla. Burada buck konverter a da gerek yok zaten. Akü 12 V fakat akım tam olarak ne olmalı onu sormuştum? 12V 1.3 ah var mesela bu fazla olmaz mı akım olarak.

Hocanız aküyü şarz etmek içinmi yoksa 5v oluşturmak için bucktan bahsetti bilmiyorum. devrede buck konverter yok. akü akımının yüksek olması mahzurlu olmaz. 1,3 amper yeter. 100 amperde taksan zararı olmaz , maliyetten başka.

Hocanız aküyü şarz etmek içinmi yoksa 5v oluşturmak için bucktan bahsetti bilmiyorum. devrede buck konverter yok. akü akımının yüksek olması mahzurlu olmaz. 1,3 amper yeter. 100 amperde taksan zararı olmaz , maliyetten başka.
Peki bu devreden AC gerilim elde etmek istesek ilave olarak sadece DC/AC inverter ve step up trafo yeterli olur mu?

Forum istatistikleri

Konular
127,960
Kullanıcılar
449,607
Son üye
sinan343834

Yeni konular

Geri