Bisiklet ile ups birleşiminden regüle edilmiş elektrik olurmu?

abuzerefendi

Katılımcı Üye
Arkadaşlar aşağıda resmini başka bir siteden bulduğum fentom p1000e ups cihazı elimde mevcut. üzerindeki bilgilere göre 1000VA 1600 watt 4 A max bir güç kaynağı. özelliklerinin arasında elektriği regüle ettiği, düşük gelirse akü ile takviye ettiği, fazla gelirse cihazlara zarar vermediği vs vs yazıyor

şimdi ben elimdeki bizikletin arka tekerleğinin altına bir maşa yaptırarak tekerleğin yer ile temasını kessem, evimdeki kondisyon bisikleti yerine bu bisikleti kondisyon bisikleti olarak kullansam, tabi bisikletin arka tekerleğine de bir şarj dinamosu veya bu cihaza uygun bir alternatör, (Motor), ( jeneratör ) artık doğrusu hangisi ise taksam, bu üretilen elektiriği de bu ups teki akünün kablolarına bağlasam, ups bunun aküden gelen elektrik olarak algılayıp, 220 ye çevirip birde regülasyonunu yaparmı? böyle basit bir devre yaparak 1000wattlık bir elektrikli sobayı yakabilirmiyim? Aletin üzerinde 1600 watt olduğu yazıyor. ben 1000 wattlık bir soba yakabilecek olsam hem kilolarımızdan kurtulur iken hemde doğalgaz faturasını düşürmüş olurum. böyle bir sistem için nasıl bir dinamo kullanmam gerekli? birde bu cihaz bu iş için yeterli olur mu?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Bisiklet ile 1000 Watt güç çıkartamazsın, 1000 Watt dediğin 1,3HP eder...O da 1 saniyede 100 kg'lık yükü 1 metre götürmeye eşdeğer...

UPS değil işini görecek olan şey DC/AC invertör...

1000 Watt olmasın ama nasıl yapılacak dersen;
Bisiklet->Redüktör (yada kayış sistemi)->Dinamo->İnvertör->UPS->230V Elektrik

Kilit nokta bisiklet tekerleğinin dönüş hızı ve momenti ile dinamonun devir sayısını kasnak, redüktör yada kayış sistemi ile senkron etmek...

sn abuzerefendi, bu konuyla bende ilgileniyorum, bu konuda uzman ustaların fikirlerini aldım site içinde bulabilirsin, bulamazsan şöyle yap google'a ZAYIFLAMA BİSİKLETİNDEN ELEKTRİK ÜRETMEK yaz kontrol kalemi formu içinde konunun resimli ve detaylı anlatımı var faydası olur.

Bisiklet ile 1000 Watt güç çıkartamazsın, 1000 Watt dediğin 1,3HP eder...O da 1 saniyede 100 kg'lık yükü 1 metre götürmeye eşdeğer...

UPS değil işini görecek olan şey DC/AC invertör...

1000 Watt olmasın ama nasıl yapılacak dersen;
Bisiklet->Redüktör (yada kayış sistemi)->Dinamo->İnvertör->UPS->230V Elektrik

Kilit nokta bisiklet tekerleğinin dönüş hızı ve momenti ile dinamonun devir sayısını kasnak, redüktör yada kayış sistemi ile senkron etmek...

Bun zaten ups i burada inverter devresi olarak kullanmayı planlıyordum. sonuç olarak ups nin içinde 12 v 4 a lık kuru akü var. bu aküyü çıkartıp yerine dinamodan gelen kabloları bağlamayı düşünüyordum. böyle bir sistem olabilir mi? Yani ayrıca inverter alacağıma ups i inverter olarak kullanamazmıyım? Redüktöre de ihtiyaç olacağını sanmıyorum çünkü bisikletin cantı büyük dinamonun girişi küçük tekerlek 1 tur döndüğünde dinoma 100 tur döner zaten.

Arkadaşlar ups lerin içindeki devreleri bilen kimse yokmu? oradaki devre ile 12 voltu 220 yapamazmıyım? birde düz 12 volt gelmese bu ups in içindeki devre aynı zamanda regüle işlemi de yaparmı?

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,942
Son üye
Nzmtekin

Yeni konular

Geri