Bir led için komple kart değiştirilir mi?

Merhaba,

Arçelik 6040e modeli bulaşık makinesi arızalnınca servisi aradım. Gelip baktılar. Ön panelde bulunan 4 adet LED'den En alttaki bozulmuş. Servis elemanlarının belirttiğine göre, bu LED'ler sadece bilgi verme maksatlı değilmiş. Aynı zamanda ilgili programa geçilmesine yol açan elektrik sinyali de buradan geçermiş. LED arızalanınca (Yanmamaya başlayınca) sinyal de geçemeyeceği için makine bir sonraki programa geçemiyormuş.

Arçelik, bu gibi durumlarda arızalı LED'in değil, tüm kartın değiştirilmesi talimatını verdiği için, 70-80 TL civarında fiyatı olan kartın değişmesi gerekiyormuş.

Elektronikçi ya da tamirci olmadığım halde, LED denen nesnenin tanesinin 25 kuruş civarında olduğunu tahmin ediyorum.

25 kuruşluk bir parça arızası yerine tüm kartın değiştirilmek istenmesi bana pek doğru ve ahlaki gelmedi.

Yanılıyor muyum acaba?
Bu sahiden böyle midir?

Kapaktaki 8-10 vidayı söksem, bu karta ulaşılabilir mi? Arızalı LED havya-lehim yöntemiyle değiştirilemez mi?

Bu hususta beni aydınlatacak, durum hakkında bilgilendirecek herkese peşinen teşekkür ederim.

Saygılarımla...

Bir led için 80 lira vermektense en azından ledi değiştirmeyi denerim. Olmazsa, arızayı bulamazsam amenna.

Ben de aynı fikirdeyim, ancak bu işleri hiç yapmadığım için cesaret edemiyorum. Baktım kapağın iç tarafında 10 tane vida var, acaba söksem bu karta erişilebilir mi?

Belki zorlarsanız bir şekilde başarılı olabilirsiniz ancak başka ve daha büyük arızalara sebebiyet vermeyeceğinizi kimse garanti edemez. Bana kalırsa başka bir servis ile görüşün ve önceki olayı anlatmadan kaç para fiyat belirleyeceklerine bakın.

Başka birilerini bulmayı deneme iyi fikir.
Teşekkür ederim.

Tekrar selamlar,
Ben gözümü karartıp makineyi dağıttım. Kartı elime aldım.
Yarın civardaki tamircileri dolaşacağım ancak "Surface Mount" tabir edilen bir LED çıktı. Bunun uzman olmayan birisi tarafından havya-lehim metoduyla değiştirilmesi zor görünüyor.

Kartın parça numarası :1885010200 Ayrıca A111 diye de geçiyor. Birkaç site buldum bu kartı satan ancak üye olmayanlara fiyat bilgisi göstermiyorlar.

Bu kartın daha ucuza bulunabileceği bir yer bilen var mı acaba?

İşin teknik tarafı bir yana, üreticilerin ürünlerini- gelecekteki gelirlerini arttırmak maksadıyla- bu şekilde -Ufacık bir LED için komple kart değişiminin gerekmesi- tasarlamalarında kasıt varmış gibi geliyor bana.

Bu konuyu topluluğun dikkatine sunmak istedim.

Saygılar.

cep telefonu tamırcılerı :
malzemeyı bulabılırsen bunu degıstırırler ,uygun havyaları olması lazım

Elektronik cihaz tamiri yapan bir yerde kontrol ettirdim. LED sağlam, elektriği verince ışıldıyor.
Servis elemanlarınca, sadece sorunu dinleyerek "LED arızalı, kart değişecek" teşhisi kondu, LED sağlam çıktı.
Ne olacak şimdi ben de bilemiyorum.

Zaten led arızalı bile olsa kart değişmezdi. Belki teknik bilginiz yok diye biraz sallamışlardır. Başka bir servise gösterip fiyat alın. Belki de ilk gelen servis doğru teşhis koyup yanlış bir şekilde anlatmaya kalkmıştır.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri