Bir garip endeksler (Aktif-Kapasitif-Reaktif)

arif_aydin

Üye
Arkadaşlar bir kamu kuruluşunda Teknisyen olarak çalışıyorum, Arızalı sayacı değiştirdik yerine yeni sayaç taktık... 1 ayda okuduğu endeksler sizce bir gariplik var mı?
TESİS ÖZELLİKLERİ : küçük işletme, 55 kadar tasarruflu lamba 20 bilgisayar bir çay botu 2 fotokopi makinesi 15 kadar lazer yazıcı, tesiste kompanzasyon yok.

Endeksler: T1 558 - T2- 61 - T3- 84 Ri = 10 Rc = 305 acaba neden kapasitif bu kadar yüksek?

Yüksek gerilim hattı geçmiyor!
Kapasitif etkisi yaratabilecek bi cihaz yok! burası eskiden beledye imiş acaba belediye kompanzasyon tesisi yapacağına bi yerlere kondansatör falan mı takmış acaba diye geldi bana....

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
tasarruf ampuller kapasitif etkilidir
bilgisayarlar ve monitörlerde kapasitif etkilidir.
bildiğim kadarıyla yazıcılardada durum aynı.
kısaca büro makınaları genelde kapasitif yönde sistemi etkilerler.
çözüm ise sisteme induktif reaktör ,profosyonel yardım almanızı öneririm....
kolay gele.......

Diye gelmesin size. Kondansatör sisteme bağlandığı noktadan önceki besleme hattında akımı düşürür. Sonrası için değil. Belirtmek istedim ;)

Arkadaşlar bir kamu kuruluşunda Teknisyen olarak çalışıyorum, Arızalı sayacı değiştirdik yerine yeni sayaç taktık... 1 ayda okuduğu endeksler sizce bir gariplik var mı?
TESİS ÖZELLİKLERİ : küçük işletme, 55 kadar tasarruflu lamba 20 bilgisayar bir çay botu 2 fotokopi makinesi 15 kadar lazer yazıcı, tesiste kompanzasyon yok.

Endeksler: T1 558 - T2- 61 - T3- 84 Ri = 10 Rc = 305 acaba neden kapasitif bu kadar yüksek?

Yüksek gerilim hattı geçmiyor!
Kapasitif etkisi yaratabilecek bi cihaz yok! burası eskiden beledye imiş acaba belediye kompanzasyon tesisi yapacağına bi yerlere kondansatör falan mı takmış acaba diye geldi bana....

Öncelikle kapasitör değerleri ve sistemin hakkında bilgi vermen gerekir.

kullanılan tasarrıflu lambalar ve bilgisayarlar kapasitif yazmasına yeterli ,bu nedenle kullanılmadığı durumlarda devredışı bırakılmalıdır.

işletmede kullanılan tasarruflu ampüllerin kapasitif etki yaptığı doğrudur.ancak bu etki ceza sınırlarını aşacak kadar yüksek değildir.
sisteminizde UPS var gibi geliyor.%50 ye yakın kapasitif basıldığına göre....
İşletmedeki UPS'lerin toplam gücünün %10'u kadar endüktif şönt reaktör bağlamanı tavsiye ederim.

sorun ups den kaynaklanıyor yüklerin bir çoğu kapasitif bilgisayar yazıcı tasarruflu ampül şönt reaktörle işi çözersin

Arkadaşlar tesiste UPS de yok... Şönt reaktör =? ilk defa duyuyorum

Forum istatistikleri

Konular
128,203
Kullanıcılar
449,984
Son üye
riki35

Yeni konular

Geri