bir fırının sıcaklık kontrolü pid kontrol

bu konuda birkaç araştırma yaptım fakat hala istediğim bilgi düzeyine ulaşamadım.fırının kontrol panelini gördüm fakat üzerinde sıcaklığı değiştirmek için aşağı yukarı yön tuşları var display tuşu var ama forumda bahsedilen enda ascon gibi pid kontrolörler gibi autotuning gibi tuşlar yok yani nasıl bir kontrolörle kontrol ediliyor bilmiyorum eğer plc üzerinden üzerinden kontrol ediliyorsa yazılımı nasılyapılıyor fonksiyon bloğu olduğunu duydum ama bu blokla p i d katsayıları nasıl hesaplanıyor bu konularda bilgili detaylı bilgi verebilicek arkadaşlarımız var mı,çok acilen bu işe başlamam lazım çeşitli sitelerden araştırmalar yaptım ama kafam karışmış durumda.

Merhaba

'' fırının kontrol panelini gördüm '' demişsin
Bizde görsek

Kolay Gelsin

Ürünün marka modelinden kullanma kılavuzunu bulabilirsin.

Merhaba

Kafanda bir şeyler var onu yazıyorsun .
gördüm diyorsun foto yok , üretici firma , ürün adı model yok bence üründe yok .
doğru soru doğru bilği demektir . açıklayıcı bilğiler kısa çözüm demektir .

Fırın hakkında bilği istesek ve diğer bilğiler .

Kolay Gelsin .

Merhabanin

gördüm diyorsun foto yok , üretici firma , ürün adı model yok bence üründe yok .

Kolay Gelsin .
en kısa zamanda fırının teknik bilgilerine ulaşmaya çalışacağım ama pid konusundaki ilk çalışmam bu günlerdir araştırma yapıyorum pid teorisi nedir nasıl uygulanır en azından teknik bilgiyi elde elde edene kadar teorik bilgideki eksikliklerimi tamamlamaya uğraşıyorum.Bir de süre sıkıntım var en yakın zamanda bu işi halletmeliyim.Şu ana kadar öğrendiklerimden anladığım kadarıyla pid metodu bir plc nin fonksiyon bloğu ile katsayılar tespit edilerek uygulanabiliyo.Plc dışında kontrolörler var enda ascon vs. bunlar da genelde autotuning özelliği var.Katsayıları kendi hesaplıyor.Bunun dışında matematiksel modeli olmayan sistemler için nichols - ziegler metodu var katsayı bulmak için.Bunda matematiksel modeli bilmeye gerek yokmuş öğrendiğim kadarıyla.Bunda birkaç adım uygulayarak istenen değerler elde ediliyor.(Dipnot:cihazın autotuning özelliği olsa bile PID katsayılarını benim hesaplamam lazım.)Burda anlattıklarımda yanlış veya eksik bilgi varsa veya eklemek istediğiniz bişiler varsa özelden veya konu üzerinden bildirmenizi önemle rica ediyorum.Bunun dışında araştırdıkça kafamda pek çok soru oluştu.Belki bunların bazılarını fırının teknik bilgilerine ulaşınca giderebilirim ama bazılarını sanmıyorum.Şimdi sizlere yönelteyim sorularımı cevaplayabilirseniz çok sevinirim.
1)Fırının matematiksel modelini bir belgede bulabilir miyim,bulabilirsem hangi belge,ya da belgede böyle bir data yoksa bunu benim oluşturabilmem mümkün mü,eğer mümkünse nasıl?(Fırın endüstride boya kurutmak için kullanılan bir fırın ne kadar enerji çektiğini malzemelerini genişliğini veüretildiği malzemeyi biliyorum.Bunun dışında set derecesini biliyorum.Ve kontrol panelini gördüm ama detaylı inceleyemedim üzerinde hatırladığım kadarıyla PGM ve display ve aşağı yukarı tuşları var.Tekrar inceliyeceğim.Yani fırın hakkında bilgilerim bu kadar şu anlık.)
2)Ti ve Td değerleri nedir nasıl hesaplanır ve neden gereklidir Ki ve Kd başka şekilde hesaplanamaz mı?
3)routh kriteri kullanılıyor mu bilginiz var mı?
4) Matlab simulinkte modelleme yapılıyor ama bu her kontrolör için mümkün mü?Atıyorum Enda kontrolör kullanılıyor P I D katsayılarını nasıl hesaplayacağım?
Aklıma gelen sorular şimdilik bunlar.Tüm yorumlarınız için şimdiden teşekkürler.

pid den anlayan tecrübeli üyeler yok mu ?

Merhaba

Kolay Gelsin .
üretici firma azbil modeli SDC 36

J tipi termokupllarla ilgili detaylı bilgi içeren dökümanları nerden bulabilirim genelde kısa bilgiler var.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri