bir dershanenin kompanzasyonu

mozcengel

Üye
Arkadaşlar daha önceden yapılmış bir kompanzasyon panosuna sahip dershane sürekli olarak cezaya girdiği için benden bir teklif istedi elektrikçisi düzeni kuramamış bende abone numarasından tedaştan 1 yıl geçmişe yönelik endekslerini çıkardım.Görünen o ki kapasitiften cezaya giriyor..endekslerin farkları aşağıda bunun için nasıl bir çalışma yapılmalı yardımcı olurmusunuz.

aktif endüktif kapasitif
3130 240 2460
3970 210 1650
6840 420 2590 gibi her ay kapasitiften %20 aşıyor.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Sistemde UPS varmı ? Set değerleriniz normalmi ?

arkadaşım fazla kondasator devrede yada kondektürler yapışmış olqabilir eğer olmassa yeni program ver

sabit komp. kapat

Moderatör tarafında düzenlendi:
Arkadaşlar daha önceden yapılmış bir kompanzasyon panosuna sahip dershane sürekli olarak cezaya girdiği için benden bir teklif istedi elektrikçisi düzeni kuramamış bende abone numarasından tedaştan 1 yıl geçmişe yönelik endekslerini çıkardım.Görünen o ki kapasitiften cezaya giriyor..endekslerin farkları aşağıda bunun için nasıl bir çalışma yapılmalı yardımcı olurmusunuz.

aktif endüktif kapasitif
3130 240 2460
3970 210 1650
6840 420 2590 gibi her ay kapasitiften %20 aşıyor.

Sn mozcengel
Sisteminizle ilgili biraz daha detay verir misiniz? ceza döneminde dershane çalışıyormuydu.Otomatik kompanzasyon sisteminde sabit grup mu var! 50kvA altı aboneler için endüktif%33 kapasitif%20 sistemi endüktif eksene nasıl taşıyamıyorsunuz? siz sistemi incelediniz mi yoksa orda görevli elektrikçinin ağzından mı yazıyorsunuz? Birde 2. okumada endüktif endeks düşmüş görünüyor onuda düzeltirseniz iyi olur.

reaktif güç ölçümü yapabilceğiniz bir kompanzasyon rölesi takın 3 fazlı her fazı ayrı kompanze eden.sonra çalşma durumlarına göre ölçüm alın ve bu ölçümden çıkan sonuçlara göre dizilim yapın.kısaca bu kadar kolay

böyle bir durumda ben şunları bi araştırırdım

1- devrede sabit kondansatör varmı varsa ne kadar kvar ?
2- dersanede kaç adet ups var ?varsa gücü kaç kva ?

3- yapışmış kontaktör varmı ?
4-saatin bağlantıları normalmi ?(çünkü tedaş bazan faz değiştiriyor kimsenin ruhu bile duymuyor )

5-reaktf güc rolesi çalışıyormu tek faz üzerindenmi kompanzasyon yapıyor?
6-dershlanede kaç adet elektronik balastlı lamba bulunuyor ?

böyle bir durumda ben şunları bi araştırırdım

1- devrede sabit kondansatör varmı varsa ne kadar kvar ?
2- dersanede kaç adet ups var ?varsa gücü kaç kva ?

3- yapışmış kontaktör varmı ?
4-saatin bağlantıları normalmi ?(çünkü tedaş bazan faz değiştiriyor kimsenin ruhu bile duymuyor )

5-reaktf güc rolesi çalışıyormu tek faz üzerindenmi kompanzasyon yapıyor?
6-dershlanede kaç adet elektronik balastlı lamba bulunuyor ?

tamamen katılıyor ve şunu da ilave olarak söylüyorum
kondanstörlerinizi değiştirin en iyi tse li
en küçük kademeden en büyük kademe ile sıralama yapınız.
Daha sonra haftalık 1 kez
ayda 4 defa almış olduğunuz değerlerde yorum yapmanız sizi doğru sonuca götürür.
{not:kompazyonu kapalı tutmanız bir süreliğine kapasitif cezanın önüne bir nebze geçmek için şart}
endüktif yüklerinizin çalişma saatleri içerisinde aktifi yükseltecektir.

tamamen katılıyor ve şunu da ilave olarak söylüyorum
kondanstörlerinizi değiştirin en iyi tse li
en küçük kademeden en büyük kademe ile sıralama yapınız.
Daha sonra haftalık 1 kez
ayda 4 defa almış olduğunuz değerlerde yorum yapmanız sizi doğru sonuca götürür.
{not:kompazyonu kapalı tutmanız bir süreliğine kapasitif cezanın önüne bir nebze geçmek için şart}
endüktif yüklerinizin çalişma saatleri içerisinde aktifi yükseltecektir.

Sn Botas
kompanzasyonu kapalı tutmanız bir süreliğine kapasitiften cezanın önüne bir nebze geçmek için şart demişsiniz. Kapasitif eksende çalışmaya devam eden bir sistemde toplam kapasitif oranın daha da artmasını önlemek adına doğru ancak bu durumda endüktif reaktif gücün artma durumu söz konusu olacaktır. Yapılması gerekn sorunun bir an önce belirlenip çözülmesidir. Genelde yüklerimiz R+XL formatındadır.Kompanzasyonu devre dışı bırakırsak aktif tüketimle birlikte endüktif reaktif tüketimde artacaktır ki bu istenmeyen bir durumdur.

Sn.mozcengel,karşılaştığınız sorun,sürekli olarak bizimde karşımıza çıkmaya başladı.Olay şu ki artık kapasitif akım çeken alıcılarda yekün teşkil ediyor.Klasik sistemlerde biz sadece kondansatör devreye alıp çıkarmakla bu sorunu çözemiyoruz.Devreden kapasitif akım çekilirken de uygun değerde endüktif yük devreye alarak kompanzasyonu sağlamamız gerekiyor.Klasik panolarda bu imkan yok.pratik uygulamada endüktif yük reaktörlerini kondansatörler gibi değişik değerlerde oluşturmak çok pahalı oluyor.Örneğin 5 kvar kondansatör 25 TL iken 5 KVAR reaktör 300 TL.Bu nedenle ben size uygun değerde (tetkik edilmesi gerekiyor)3 fazlı bir adet reaktör ile kapasitif etkiyi çökertmenizdir.Mesela 5 KVAR bir reaktörü sabit olarak devreye alın.Ben bu şekilde çözüyorum.5 KVAR reaktör büyük mü geldi.Paralel 2,5 KVAR kondansatör bağlarsınız.Reaktörünüz 2,5 KVAR a düşer.

Forum istatistikleri

Konular
128,237
Kullanıcılar
450,042
Son üye
Mustafa__a

Yeni konular

Geri