Bir çaylağın CNC yapma merakı...

gogoce

Üye
Merhaba,
Daha önce çok kez düşündüğüm fakat çok alengilli gelen bu cnc ye artık bulaşmak niyetindeyim. Korkunun ecele faydası yok dedim ve araştırmalara başladım.
Niyetim model gemi için uygun bir ahşap,ve pleksiglas kesmek
yada ahşap oymak

Ticari bir faaliyetim yok. Tamamen hobi amaçlı düşünüyorum

Madii imkanlar dahilinde ana gövdeyi ahşap hareketli gövdeyi metal düşünüyorum

1400x700mm çalışma alanım olmasını istiyorum . Edindiğim bilgiler dahilinde ileride de masraf çıkarmayacağını ümit ederek bir takım seçimler yaptım. Siz değerli ustalarımdan yorum beklemekteyim

TB6600 0.2-5A CNC kontrolör, step motor sürücü nema 17,23, tb6600 cnc Tek eksen İki Fazlı Hibrid step motor sürücüsü düşündüm

2 fazlı, 20 Kgcm 76mm CNC Nema 23 Step Motor düşünüyorum

Resimleri mevcut. Spindle için 2.2kw bir motor düşünmekteyim inverteri ile beraber Türkiye'den almayı planlıyorum. Diğerlerini çinden getirmek daha ucuza mal olacak gibi görünüyor. Bu konuda da yorumlarınızı bekliyorum

Son olarak AKZ250 MACH3 usb girişli kontrol kartı düşünüyorum .
16 girişi olduğu söyleniyor fakat bazı arkadaşlar bu girişlerin aslında 2-3 adet olduğu pcb üzerinde girişlerin serilendiği söylenmişti.
Bu konuda da yorumlarınızı bekliyorum

Sizce Doğru yolda mıyım?

Ekli dosyalar

• sürücü.JPG
    sürücü.JPG
    45.5 KB · Görüntüleme: 64
  • step.JPG
    step.JPG
    44.1 KB · Görüntüleme: 66
  • usb.JPG
    usb.JPG
    33.7 KB · Görüntüleme: 73
Yapmayı düşündüğün cnc için mekanik parçaları ve motorları şahin rulmandan alabilirsin yurtdışı fiyatlarla aynı sayılır. Cnc yapımına ahşap gövde ve lineer ray-endüksiyon mili ikilisi ile başlayan birisi olarak, sana tavsiyem iki defa masrafa girme, alüminyum gövde ve lineer ray sistemi bir makina yap.

Son düzenleme:
Hayırlı olsun hoşgeldiniz.Bana göre elektronik seçimleriniz doğru.

Alüminyuma bir ilave de ben yapayım.

Kullanımının uygun olduğu yerlerde, alü levha yerine yerine alü-sigma profil kullanmanızı öneriyorum. Sigma profil boşluklu yapısı nedeni ile ağırlığına (ve fiyatına) oranla daha rijit bir yapı elde etmenizi sağlayacaktır. İşçiliği daha az ve ucuz olacaktır, kanalları da bağlantıların kolay yapılmasına izin veriyor.

Yapmayı düşündüğün cnc için mekanik parçaları ve motorları şahin rulmandan alabilirsin yurtdışı fiyatlarla aynı sayılır. Cnc yapımına ahşap gövde ve lineer ray-endüksiyon mili ikilisi ile başlayan birisi olarak, sana tavsiyem iki defa masrafa girme, alüminyum gövde ve lineer ray sistemi bir makina yap.
Hmm anladım teşekkür ederim her ne kadar mdf de olsa yinede hata payı yüksek diyorsunuz

Sigma profil maliyet bakımından beni birkaç ay öteye atacak ama tavsiyenize uyacağım

Alüminyuma bir ilave de ben yapayım.

Kullanımının uygun olduğu yerlerde, alü levha yerine yerine alü-sigma profil kullanmanızı öneriyorum. Sigma profil boşluklu yapısı nedeni ile ağırlığına (ve fiyatına) oranla daha rijit bir yapı elde etmenizi sağlayacaktır. İşçiliği daha az ve ucuz olacaktır, kanalları da bağlantıların kolay yapılmasına izin veriyor.

Teşekkür ederim . Sigma alüminyum profillerin pahalı olduğunu gördüm. Başlangıç ebatım 1400x700mm olacağından bayağı profil ihtiyacım olacak :(

Düşündüğünüz CNC'nin boyutları küçük değil, MDF ile rijit bir gövde ve sonucunda kaliteli iş elde edemezsiniz. Yurt dışında ahşap türevi olarak ağırlıklı olarak MDF değil de plywood kullanıyor, videyolarda dikkatli bakılırsa kat kat sandviç yapı görülecektir. Kullanılan plywood'un kalitesi de önemli, mukavemeti yüksek ağaçlardan yapılan Baltık plywoodu tercih ediliyor. CNC'nin boyutları büyüdükçe plywood da zayıf kalabilecektir.

Bir diğer alternatif ise daha ucuz olan demir profillerden kaynakla gövdenin oluşturulması. Amatörler için uygun değil ayrıca kaynak sırasında eğilmeler meydana geliyor, hassas taşlanması ayrı bir iş ve masraf. Doğrudan kaynak yerine, kaynak ve civatalı birleşimlerle yapılması da kolay değil.

ebadı belirliyorsunuz da bir tasarım yapmak çok mu zor ??
önce bir tasarım yapın
sigma profiller ve lazer kesim 10mm demir levha yan ayaklar çok da güzel cnc olur

Düşündüğünüz CNC'nin boyutları küçük değil, MDF ile rijit bir gövde ve sonucunda kaliteli iş elde edemezsiniz. Yurt dışında ahşap türevi olarak ağırlıklı olarak MDF değil de plywood kullanıyor, videyolarda dikkatli bakılırsa kat kat sandviç yapı görülecektir. Kullanılan plywood'un kalitesi de önemli, mukavemeti yüksek ağaçlardan yapılan Baltık plywoodu tercih ediliyor. CNC'nin boyutları büyüdükçe plywood da zayıf kalabilecektir.

Bir diğer alternatif ise daha ucuz olan demir profillerden kaynakla gövdenin oluşturulması. Amatörler için uygun değil ayrıca kaynak sırasında eğilmeler meydana geliyor, hassas taşlanması ayrı bir iş ve masraf. Doğrudan kaynak yerine, kaynak ve civatalı birleşimlerle yapılması da kolay değil.

Merhaba,
2-3 tabaka mdf den birkaç kat yapmayı düşünmüştüm ama dedikleriniz dikkate alınmayacak şeyler değil. Bu sigma profillerin aynı ebatta bir ağır bir de hafif modeli var hangisi nerede nasıl kullanılır bunları araştırmaya başladım. Yan (1400mm olan taraf sanırım Y ekseni) tarafı 90x180mm sigma profil ile yapmayı düşündüm ama bunun hem ağır hemde hafif olanı var. Hangisini kullanmalıyım . Yada bu ebatta hangi profili önerirsiniz?

Forum istatistikleri

Konular
128,164
Kullanıcılar
449,927
Son üye
yusuf2023

Yeni konular

Geri