Bilgisayardan santrale uğultulu ses iletimi

serhanb

Üye
Merhaba,

Bilgisayara bağlı ses sistemi (anfi) üzerinden ofise müzik yayını yapıyoruz. Bu yayın ile ilgili her hangi bir akustik şikayetimiz yok. Santral cihazımızın bekleme müziğini dış kaynaktan alma özelliği var; bilgisayarın line-out çıkışını santrale bağlayıp santralden dinlediğimizde çok düşük seviyede ses geliyor, anfinin hoparlör çıkısını bağladığımızdaysa santralin müzik ses seviyesi normal fakat arka planda yüksek bir uğultu oluşuyor. Başka bir anfi ile denediğimizde de aynı sorun oluşuyor.
Bilgisayar anfi ve santral, kesintisiz güç kaynağından besleniyor ve aynı prizden elektrik alıyorlar. Ofiste çalışan mekanik bir alet yok ve tesisatın topraklaması da düzgün yapılmıştı.
Bu uğultunun önüne nasıl geçilebilir? Yabancı forumlarda izolasyon trafosuyla önlenebileceğinden bahsedilmiş, işe yarar mı? yararsa hangi modeli nasıl kullanmak icabeder? Yardım edebilirseniz sevinirim.

Teşekkürler,
Serhan

iki sistem arasında sesi nasıl bir sinyal kablosu ile aktarıyorsunuz ve mesafesi nedir ? Kablo bağlantılarında nasıl konnektörler kullandınız?

Anfi hoparlör çıkışı "lale" tabir edilen jack. 1m boyunda iki ucu lale kablonun bir ucunu anfiye diğer ucunu da keserek santralin ses girişine taktık. Arada başka konnektör veya ek bağlantı yok.

Merhaba,

Bilgisayara bağlı ses sistemi (anfi) üzerinden ofise müzik yayını yapıyoruz. Bu yayın ile ilgili her hangi bir akustik şikayetimiz yok. Santral cihazımızın bekleme müziğini dış kaynaktan alma özelliği var; bilgisayarın line-out çıkışını santrale bağlayıp santralden dinlediğimizde çok düşük seviyede ses geliyor, anfinin hoparlör çıkısını bağladığımızdaysa santralin müzik ses seviyesi normal fakat arka planda yüksek bir uğultu oluşuyor. Başka bir anfi ile denediğimizde de aynı sorun oluşuyor.
Bilgisayar anfi ve santral, kesintisiz güç kaynağından besleniyor ve aynı prizden elektrik alıyorlar. Ofiste çalışan mekanik bir alet yok ve tesisatın topraklaması da düzgün yapılmıştı.
Bu uğultunun önüne nasıl geçilebilir? Yabancı forumlarda izolasyon trafosuyla önlenebileceğinden bahsedilmiş, işe yarar mı? yararsa hangi modeli nasıl kullanmak icabeder? Yardım edebilirseniz sevinirim.

Teşekkürler,
Serhan

Bilgisayarda özel ikinci bir ses kartı yoksa line out çıkışı olamaz.Bilgisayarların orjinal ses çıkşı 3.5mm stereo jaktır ve sinyal seviyesi yeteri kadar yüksektir.Şayet ikinci ses kartı var ise ve line out kullanıyorsanız,bu sinyalin seviyesi düşük olacağından santral tarafında da ses düşük olacaktır.(yada amplikatörün line out çıkışını kullanıyorsunuz)Her iki şekilde de yapacağınız şey kulaklık çıkışını ikiye bölmek,bir kanalı ses sistemine diğer kanalı santrala göndermek en kolay çözüm olacaktır.
amplikatörün hoparlör çıkışını santrala bağlamak yanlış bir uygulamadır,gürültü olması son derece normaldir.

Merhaba Hakan bey,
konuyu açarken çok uzun bir anlatım olmasın diye yazmamıştım ama dediğiniz gibi kulaklık çıkışını ayırıcı ile bölerek santrale bağlamıştım. Yine aynı uğultu mevcuttu. Bilgisayarda hem kulaklık hem de line-out çıkışı mevcut.
Ne yazık ki bilgisayardan ses sistemi harici diğer ekipmanlara yaptığım tüm bağlantılarda uğultu oluşuyor. Mesela Aux giriş olan başka bir radyoya bağladığımda da aynı şekilde.
Uğultunun sebebinin yanlış topraklama, şase yapma/yapmama vs. gibi değişik konular olabileceğini okudum ve çözüm olarak bu izolasyon trafosundan bahsediyorlar. İşe yarar mı acaba?

OPtik yada manyetik izole kullanmanız gerekiyor.
Optik de
Manyetik trafoyu kendiniz sarmanız ve gerilim bölücüleri de ayarlamanız gerekir.

Merhaba Hakan bey,
konuyu açarken çok uzun bir anlatım olmasın diye yazmamıştım ama dediğiniz gibi kulaklık çıkışını ayırıcı ile bölerek santrale bağlamıştım. Yine aynı uğultu mevcuttu. Bilgisayarda hem kulaklık hem de line-out çıkışı mevcut.
Ne yazık ki bilgisayardan ses sistemi harici diğer ekipmanlara yaptığım tüm bağlantılarda uğultu oluşuyor. Mesela Aux giriş olan başka bir radyoya bağladığımda da aynı şekilde.
Uğultunun sebebinin yanlış topraklama, şase yapma/yapmama vs. gibi değişik konular olabileceğini okudum ve çözüm olarak bu izolasyon trafosundan bahsediyorlar. İşe yarar mı acaba?

Evet doğru bir tespit.farklı cihazlar arasında zaman zaman gövde toprak uyuşmazlığı yaşanabiliyor.Sorunu doğru tespit etmek adına sırayla gidelim.
1-pc, sadece santral' a bağlıyken uğultu var mı?
2-pc, sadece ses sistemine bağlıyken uğultu var mı?
3-pc yerine cep telefonu ile müzik vermeyi denediniz mi?
Santral'ın ve pc'nin toprak hattını iptal etmek riskli olacağından,yapılması gereken ses sistemine ait amplikatörlerin toprak bağlantılarını geçici olarak iptal edin.pc ile sistem arasındaki kablolar hazır piyasa malı ise değiştirin,koaksiyeli kalın kaliteli kablolar ve soketler kullanın.Son olarak santral ses girişini küçük bir empedans trafosu ile (tavan hoparlörlerinden sökebilirsiniz) bağlayıp deneyin neticeleri bildirin kolay gelsin.

Hakan bey tekrar merhaba,
uğultu problemini küçük bir trafo kullanarak ortadan kaldırdık. Aynı problemi yaşayan arkadaşlar için referans olması adına sorularınızı da cevaplayarak çözüm hakkında bilgi vereyim:
1-) Pc sadece santrale bağlı iken uğultu var
2-) Pc sadece ses sistemine bağlı iken uğultu yok
3-) Pc yerine cep telefonu ile müzik verince uğultu yok

Sanırım sizin de bahsettiğiniz gibi pc ile santral arasında bir toprak uyumsuzluğu söz konusu oldu.
Çözüm olarak; ses çıkışını yine ampli den alarak araya eski bir yazıcı devresinden söktüğümüz küçük bir trafoyu koyduk. Arka plan uğultusu (hmm / hum) tamamen kesildi ve temiz bir ses almayı başardık. Kullandığımız trafonun resmini ekledim.

Yardımcı olan tüm arkadaşlara teşekkürler :)

Ekli dosyalar

• IMG_6399.JPG
    IMG_6399.JPG
    381.4 KB · Görüntüleme: 16
Trafo bu iş için pek uygun olmamakla bereber sorunun çözüldüğüne sevindim.Kullandığınız trafo sanırım besleme devresinden sökülme kömür nüveli bir trafo.empedans trafosu yoksa, 220-12v 4w adaptör trafosu ile değiştirmenizi tavsiye ederim.iyi çalışmalar.

Emi filtresindeki 1:1 oranlı ferro bobini

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,942
Son üye
Nzmtekin

Yeni konular

Geri