Bilgisayar Destekli Vektörel Çizim Yapan Kartezyen Robot Tasarımı ve Programlanması

kemalettin

Üye
Bilgisayar Destekli Vektörel Çizim Yapan Kartezyen Robot Tasarımı ve Programlanması

Bu çalışmada, adım motorlarının kombinasyonlu bir şekilde, kalemi X,Y,Z eksenlerinde hareket ettirerek, bilgisayar ile çizilen vektörel grafiklerin, kağıt üzerine çizilmesini sağlayan, kartezyen robotun mekanik konstrüksiyonunun tasarımı, incelenmesi ve programlanması amaçlanmıştır. Çalışma, üç ana konuda incelenmiş ve dizayn edilmiştir. Birinci konu, X,Y,Z eksenlerinde doğrusal hareket yapan çizim robotunun konstrüksiyonunun tasarımı ve tasarımda kullanılan adım motorlarının incelenmesidir. İkinci konu, bilgisayardan gelen veriler ile robotta kullanılan motorları çalıştıracak olan elektronik kontrol kartın tasarımıdır. Üçüncü konu, vektörel çizim yapan ve adım motorlarının kontrolünü sağlayan programın tasarlanmasıdır. Mekanik tasarımda, hybrid unipolar adım motorları, kayışlar, kasnaklar, çelik yataklama milleri ve sınır anahtarları kullanılmıştır. Çizim ve kontrol programı Delphi 7 programlama dili ile yazılmıştır. Program ve robot ile A4 kâğıdına çizgi, dikdörtgen, kare, daire, elips, yay, çokgen çizilebilmektedir. Bilgisayar ile elektronik kontrol kartın adaptasyonunda, paralel port kullanılmıştır.

İçindekiler
sayfa özeti
ABSTRACT
ÖNSÖZ
SEKİLLER DİZİNİ
ÇİZELGELER DİZİNİ
EKLER
SİMGELER ve KISALTMALAR DİZİN
GİRİS
KAYNAK BİLDİRİSLERİ
MATERYAL ve YÖNTEM
Materyal
Adım motorları
Adım motoru çesitleri
Degisken relüktanslı (VR) adım motorları
Sürekli mıknatıslı (PM) adım motorları
Karısık yapılı (Hybrid) adım motorları
Adım motoru sargıları
Bipolar sargılar
Unipolar sargılar
Paralel port (DB-25 Connector)
Yöntem
Vektörel çizim yapan program
Robotun grafikleri çizme yöntemi ve interpolasyon
Lineer çizgi çizme
Egri çizgi çizme ve interpolasyon
Egri çiziminde interpolasyon
Dikdörtgen ve kare çizme
Daire çizme ve interpolasyon
Elips çizme ve interpolasyon
Yay çizme ve interpolasyon
Çokgen çizme ve interpolasyon
BULGULAR
TARTISMA ve SONUÇ
KAYNAKLAR
EKLER
ÖZGEÇMİS

8458_robot_izim_1.jpg
8458_robot_izim2_1.jpg
8458_3_1.jpg
8458_4_1.jpg
8458_5_1.jpg
8458_6_1.jpg
8458_7_1.jpg

Ekli dosyalar

• Yüksek Lisans Tezi.rar
    2.3 MB · Görüntüleme: 10
  • Kartezyen Robot Programı.rar
    582.5 KB · Görüntüleme: 11
X ekseni icin parallel calisan 2 tane mi motor var?

merhaba.bu proje çok ilgimi çekti. aynı devereyi bende kurdum. x y z eksenlerine birer step motor kullanarak plc s7 200 tarafından kumanada etmek istiyorum. step motorları kumanada etmek için plc tarafından pwm dalgaları oluşturarak istediğim yönde haraeketr ettirebiliyorum.buraya kadar tamam. sorun her yeni bir eksen konterolu için step motorlara pwm göndererek yeni program atıyarak (( pwm sayısını artırak ve süresini ))uzatarak çalışmasını sağlıyabiliyorum. sonuçta yeni koordinatları kendim veriyorum. bunun yerine plc ye bilgisyardan çizdiğim rojeyi plc ile haberleştirerek nasıl bir bütün haline getirebilirim.nasıl bir program kullanmalıyım. teşekkürler.

Moderatör tarafında düzenlendi:
bu doğrudan programla haberleşiyor değil mi???

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri