bilgi yarışması için devre

olgun07

Üye
merhaba arkadaş bir bilgi yarışması için devre hazırlayacağım bu devrede 10 tane button 10 tane lamba olacak butona ilk basanın lambası yanacak diğerlerinin lambası yanmayacak ve reset buttonu olacak bu devreyi nasıl yapabilir ben 3 lü olanı buldum isis de denedim çalıştıramadım yardımcı olursanız çok sevinirim şimdididen teşekkürler

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
arkadaşım kolayı var kapı konuşma santralleri var bunu lamba yapabilirsin

nasıl yani açıklayabilirmisin tam anlayamadım
------------------
Tam anlayamadım açıklayabilirmisin

Son düzenleme:
void main(void){
TRISA=1;
TRISB=0xFF;
TRISC=0;
PORTA=0;
PORTB=0;
PORTC=0;
char a=0,i=0;

while(1){
if (PORTB!=0&&i=0) {
a=PORTB;
i=1;
}
PORTC=a;
if(RA0==1){
a=0;
i=0;
PORTB=0;
PORTC=0;
}
}

pic 16f877 için kısa bir kod. 8 buton 8 lamba için. 10 'lusu biraz daha zor ama gece gece benden bu kadar :D
ayrıca bu haliylede ufak tefek eksiklikler olabilir :D ama bu tarz bi algoritma ile istediğin şey yapılır. 8 deilde 10 buton kullanmak için "if " içine bir kaç koşul daha eklemen gerekecek

bu arada bu bahsettiğin şeyi en güzel RB4..7 kesmesi ile yapabilirsin. ama o da sadece 4 tane.

Moderatör tarafında düzenlendi:
hocam saol ama pic le değilde söle daha kolay bir devre ile yapılamaz mı pic i programlayacak ne devrem var nede o o kodları değiştirebilecek kadar bilgim var

düzeltme yapamıyorum bir ekleme daha yapayım.yukarıdaki kodda; reset RA0 'a bağlı , lambalar PORTC ye , butonlar PORTB'ye.

hocam saol ama pic le değilde söle daha kolay bir devre ile yapılamaz mı pic i programlayacak ne devrem var nede o o kodları değiştirebilecek kadar bilgim var

PIC işi kolaylaştırır. PIC olmadan neyle yapacaksınki zaten. .kontaktörle mi? Evet öyle bir ihtimal var ama ben o kontaktörü daha görmüşlüğüm bile yok :D eminim daha zor olacaktır.

Şuan düşünmedem ama logic devreler biliyorsan veri seçicilerle(multiplexer) de yapılabilir diye düşünüyorum. ama uzun sürer böyle bir devre tasarlaması şuan zamanın yok ve gene bu da PIC ten daha kolay olmaz.

pic ile yapmak mantıklı. yoksa çok fazla kompenent kullanman gerecek. Eğer pic ile yapmaya karar verirsen 10 adet buton için programı yazarım sana. ama sn ne il yapacağına karar ver önce!

arkadaşlar hepinize teşekkür ederim pic ile yapmaya karar verdim bana yardımcı olurmusunuz ilk önce hangisini kullanacam hangi elemanları almam gerek nasıl kullanacam bunları bana anlatırmısınız bu şekildede pic programlayı öğrenmeye çalışacam

ben bunu lisede yapmıstım fakat 3 lamba 3 butonlu 10lu soket bulup yapabılırsın kolay gelsin

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,153
Kullanıcılar
449,897
Son üye
alcaponee

Yeni konular

Geri