Bilezikli asenkron motorlar

Aslında,bilezikli olarak seçilmesinin çok
önemi var.Bilezikli yolvermeden softstar-
tere geçilmesini garip karşılıyorum.Böyle
bir dönüş için,nasıl bir düşünce olabileceğini çok merak ediyorum doğrusu.Tahrik edilen sistem nedir,me rak ettim doğrusu.Bileziklerinde,softst-
art uygulamasına müsaade edeceğini !
( uzun sürede yolverme akımına uygun
olmayacağı nedeniyle ) sanmıyorum.So-
nuç olarak,bilezikli motorun,2-3 üst de -
ğerde seçilmiş olsabile,softstarterle yol-
verme işleminin doğru düşünce olduğu-
nu doğru bulmuyorum.Belki fazla iddialı
olacak ama ! şalter uygun değilse ! mo-
toru devreye almak bile ( şalter manye-
tik açma değeri nedeniyle ) mümkün ola-
mıyabilecektir.

Son düzenleme:
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Aslında,bilezikli olarak seçilmesinin çok
önemi var.Bilezikli yolvermeden softstar-
tere geçilmesini garip karşılıyorum.Böyle
bir dönüş için,nasıl bir düşünce olabileceğini çok merak ediyorum doğrusu.Tahrik edilen sistem nedir,me rak ettim doğrusu.Bileziklerinde,softst-
art uygulamasına müsaade edeceğini !
( uzun sürede yolverme akımına uygun
olmayacağı nedeniyle ) sanmıyorum.So-
nuç olarak,bilezikli motorun,2-3 üst de -
ğerde seçilmiş olsabile,softstarterle yol-
verme işleminin doğru düşünce olduğu-
nu doğru bulmuyorum.Belki fazla iddialı
olacak ama ! şalter uygun değilse ! mo-
toru devreye almak bile ( şalter manye-
tik açma değeri nedeniyle ) mümkün ola-
mıyabilecektir.

benzer şeyleri ben de düşündüm. bilezikli motor seçimi gereklilikten yapılmıştır. öyle hemen bilezikleri kısa devre edip soft starterle sürelim çok kolay olmayabilir.

Bilezikli asenkron motorların stator devresine direnç sokularak yol verilmez rotor devresine direnç sokularak yol verilir Bilezikli asenkron motorların kalkınma momentleri çok yüksek olduğu için yük altında bumotorlar çok rahat kalkınmaktadır. rotor sargılarına bağlanan dirençlerin kademeli olarak devreden çıkarılması ile motora yol verilir yol verme direnci rezistans yada sulu reosta dediğimiz çamaşır sodası su karışımı ile yapılmaktadır.Motora yol verildikten sonra bilezikler üzerinden rotor sargılarının kontaktör yardımı ile kısa devre edilmesi gerekmektedir.Softstarter yada sürücü ilede motora yol verilebilir motor rotor sargı uçları kontaktör yardımı ile kısa devre edilir ve sürücü stator uçlarına bağlanır.ekte 500kw bilezikli asenkron motoru inceleyebilirsin.

yukarıdaki mesajda harfleri büyüttüğüm kısım schnieder mühendisinin kabloyla yapılan rotor kısa devresi anlatımıyla örtüşüyor. birilerinin böyle bi yol vermeyle uğraştığı izlenimi oluştu bende.

daha önce bilezikli bi asenkron motoru yumuşak yolverici ile hiç sürmedim ama yaptığım okumalarda daha çok inverterle yolverilmesini tavsiye edildiğini biliyorum. bi de bu denemeyi boşta mı yoksa yukte mi yaptığınızı merak ediyorum. motor ve soft starter etiket bilgilerini vererek süreç hakkında bilgilendirme yaparsanız seviniriz.
hocam ıyı günler .motora bosta yol verdim .kalkmadı.suan motoru bakıma gönderdim yarın etiket bilgilerini sizinle paylaşırım.motorum 160 kw oftstarter ats 210 kw lık
etiketleri yarın paylaşırım hocam tesekkürler

Bilezüğe giden termınal uçlarını yerli kalınta kablo veya bara ile kısa devre ettinizmi ??

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri