Beyaz ve pembe gürültü üreten devre tasarımı

batuhan42

Üye
Merhaba
elektronik ve haberleşme mühendisliği bölümün de dönem projesi için beyaz ve pembe gürültü üreten herhangi bir devreyi çalıştırmam lazım ekteki devreyi çalıştırmaya çalışıyorum ama bütün uğraşlarıma rağmen hoparlörden beyaz ve pembe gürültüyü alamıyorum
devreyi önce breadboard üzerinde test edip sonra devre üzerine lehimle sabitlemem gerek nerede yanlış yapıyorum çözemedim
ekte ki devrenin olması şart değil başka aynı devre üzerinde beyaz ve pembe gürültü üreten bir devrede de olabilir fikri olan varsa çok makbule geçer bedavadan bir şeylere konmak istemiyorum ama deneyebileceğim her şeyi denedim bir yerlerde bir şeyi atlıyorum ama.
devre için kullandığım elemanlar altta bazı barçaları bulamadığım için benzerlerini veya paralel bağlantı yaparak aynı değerleri elde etmeye çalıştım.
Kondansatörler:2 adet 25uF kondansatör bulamadığım için 22uF ve 3.3uF'lık kondansatörleri paralel bağladım.
2 adet 1uF'lık kondansatör
1 adet 5nF'lık kondansatör
1 adet 3nF'lık kondansatör
1 adet 820pF'lık kondansatör
Dirençler:1 adet 56 kilo ohm
2 adet 5.6 kilo ohm
1 adet 39 kilo ohm
1 adet 1 mega ohm
1 adet 390 kilo ohm
1 adet 100 kilo ohm
1 adet 18 kilo ohm
Transistörler:3 adet germanyum npn transistör bulamadığım için silikon npn transistör buldum.Germanyum(AC187) bulamadığım için Silikon(BC337) aldım.
24V Adaptör
Adaptör için giriş soketi
Bradboard ve Delikli plaket
2 adet hoparlör 2X3 W

Bu devreyi çalıştırmayı başaramazsam ekte ingilizce yazılı siyah beyaz olan daha basit gözüken aynı işi yapan diğer devreyi yapmaya çalışacağım onunda parçalarını sipariş verdim.

Ekli dosyalar

• ZBRBP.png
    ZBRBP.png
    49.5 KB · Görüntüleme: 69
  • IMG_20201101_122752.jpg
    IMG_20201101_122752.jpg
    325.2 KB · Görüntüleme: 50
  • IMG_20201101_122835.jpg
    IMG_20201101_122835.jpg
    256.1 KB · Görüntüleme: 32
  • IMG_20201101_122845.jpg
    IMG_20201101_122845.jpg
    312.3 KB · Görüntüleme: 30
  • IMG_20201101_122859.jpg
    IMG_20201101_122859.jpg
    263.6 KB · Görüntüleme: 30
  • IMG_20201101_122934.jpg
    IMG_20201101_122934.jpg
    241.2 KB · Görüntüleme: 33
  • resim_2020-11-01_190121.png
    resim_2020-11-01_190121.png
    332.5 KB · Görüntüleme: 43
Hızlı cevap için teşekkürler
Ben ucu boşta olarak anladım .
Elektronik cihazlar ve devre teorisi (Robert L.Boylestad) 10. baskı
337-339 sayfadaki rassal gürültü üreteci devresi kullandığım devre bu.

Aceleden mi neden anlam veremediğim sebepten az elemanlı devreler varken bunu seçmişsiniz. Breadboard daki metal cımbızlar önceden kullanılmışsa aralık veya gevşek kalmış olabilir bu da elk iletmeyip çalışmamasına sebep olabilir, tabi nasıl test ettiğiniz de önemli bu konuda çok araştırmadım da nasıl anlayacaksınız? Yine hop bağlantısından da bahsetmiyor. Sizdeki şemanın aynısı sadece tr ler bc108.

http://www.seekic.com/circuit_diagram/Signal_Processing/Noise_Generator/AUDIO_NOISE_GENERATOR.html
https://www.google.com/search?q=bc1...hUKEwiT3PeikuLsAhUNaBoKHVzXAPcQ_AUoAnoECAEQAg

Yine breadbord dizilimde hata yapmış olabilirsiniz, bu konu da forumda tartışıldı aratın. Kullanım ve hata bulmada ipuçları bulursunuz. Başarılar dilerim.

Okulda kullandığımız kitap olduğu için ve hoca tarafından tavsiye edildiği için bu devreyi tercih ettim. Diğer az elemanlı devreleri daha sonradan gördüm çok basit gözükdüğü için güvenemedim. Ama en son eklediğim resimdeki az elamanlı devreyi yapmaya mecbur kalacağım sanırım. Çünkü çalıştıramadığım devrede aklıma gelen bütün ihtimalleri denediğimi düşünüyorum. Breadbord cımbız kablo ve diğer parçalar ilk defa kullandığım parçalardı.

Okulda kullandığımız kitap olduğu için ve hoca tarafından tavsiye edildiği için bu devreyi tercih ettim. Diğer az elemanlı devreleri daha sonradan gördüm çok basit gözükdüğü için güvenemedim. Ama en son eklediğim resimdeki az elamanlı devreyi yapmaya mecbur kalacağım sanırım. Çünkü çalıştıramadığım devrede aklıma gelen bütün ihtimalleri denediğimi düşünüyorum. Breadbord cımbız kablo ve diğer parçalar ilk defa kullandığım parçalardı.
Pratiksiz kitaptaki bilgi, bilgisiz pratik olmaz ... Ehliyet arabayı süremez, araba sürmek için kuralları bilmek ve ehliyet şart! Ezber hiç birşeydir!

Pratiksiz kitaptaki bilgi, bilgisiz pratik olmaz ... Ehliyet arabayı süremez, araba sürmek için kuralları bilmek ve ehliyet şart! Ezber hiç birşeydir!
Pratiği öğrenmeye çalışıyorum okulda ağırlık olarak teori öğretiliyor ve detaylarda boğuluyoruz ders yüküde çok fazla böyle böyle işin pratik kısmınıda öğrenmeye çalışıyorum düşe kalka sizin gibi gerçek hayatın içinde ki konudan anlayan kişilerin yardımı bu pratik kısmına çok faydası olacaktır yapıyorsunuzda zaten son eklediğim siyah beyaz devreyi yapmayı düşünüyorum parçaların siparişini verdim başka bu konuda sizin tavsiye edeceğiniz devre varmı ? Onlarıda değerlendirebilirim ayrıca bu konu benim bitirme tez konumda olacak daha çok rahatsız edeceğim sizi.

Cevap için teşekkürler ama bana aynı devre üzerinde beyaz ve pembe gürültüyü beraber üreten ve bir tasarım lazım linkteki sadece beyaz gürültü için sanırım
ama linkte çok detaylı ve güzel anlatılmış faydası olacaktır
ekte ki devreyi yapmaya çalışacağım daha basit ve az sorun çıkarma ihtimali var gibi.
bu konuda yaşadığım en büyük sorun güç girişi bağlantısının nasıl olacağı ve hoparlör çıkışı
bazı yerlerde ters polarize bağlantıdan bahsedilmiş
bazı yerlerde ses çıkışı için amfi entegresi kullanılmış bazılarında çıkıştan sonra amfi kullanılmış bazılarında direk hoparlör bağlanmış bazılarında hiç bir açıklama yok
aynı işi yapan bir devrenin nasıl bu kadar farklı çeşidi oluyor anlamıyorum
aynı için 6 devre elamanı ile yapanda var 30 devre elmanı ile yapanda var.

Ekli dosyalar

• bayez ve pembe gürültü devresi.jpg
    bayez ve pembe gürültü devresi.jpg
    133.5 KB · Görüntüleme: 21
Son düzenleme:
Art of Electronics kitabının 8. bölümünde bu konu anlatılıyor.

İşte beyaz, pembe ve kırmızı gürültü üretebilen bir devre.

whitepinkred.png

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri