Beyaz ve pembe gürültü üreten devre tasarımı

Art of Electronics kitabının 8. bölümünde bu konu anlatılıyor.

İşte beyaz, pembe ve kırmızı gürültü üretebilen bir devre.

Ekli dosyayı görüntüle 68406
İlginiz için teşekkürler ama bu devre çok detaylı gözüküyor bundan daha basit gözüken devreleri çalıştıramıyorum şu an.
ZBRBP.png

üstteki resimde ki ilk yapmaya çalıştığım bu devreyi dün tekrar her şeyi sıfırdan kontrol ederek kurdum breadboard ta daha geniş bir alana yaydım breadboard dizilim kurallarına uydum taktığım devre elemanlarını devrede tek tek işaretledim parçalar sıkı bir şekilde yerine oturdu ama ne yazık ki hii bir tepki yok hoparlörlerde ayrıyetten pc hoparlörü de kullandım belki direk hoparlör bağlantısı değilde ekstra güçlü hoparlör gerekiyordur diye ama yine olmadı bu devreden umudumu kestim sorunun hoparlör bağlantısında olduğunu düşünüyorum ama çözüm bulamıyorum.
bayez ve pembe gürültü devresi.jpg

Bu devreyi yapmaya çalışacağım parçaların siparişini verdim daha basit gözüküyor ve parçaların birebir aynısını buldum sorun ihtimali daha az gibi İNŞAALLAH çalıştırabilirim.
yardım etmeye çalışan bütün arkadaşlara teşekkürler
İstanbul içi tavsiye edebileceğiniz devreyi görerek yardımcı olabilecek bir yer varsa oraya gidebilirim resimlerle bu iş zor oluyor.

İlk bakışta bana da biraz karışık görünmüştü ama aslında değil.

whitenoise.png

Bu devrede beyaz gürültü oluşturan kısım burası. İlk önce bu devreyi kurup deneyin. Çalıştığından emin olduktan sonra diğer kısımlara geçebilirsiniz.

Devrenin diğer kısmı sadece orta ve yüksek frekansları söndüren bir filtre. Böylece sadece alçak frekanslar kalıyor.

LTSpice, Microcap gibi bir sürü ücretsiz kaliteli benzetim programı var. İsterseniz sadece bu bölümü benzetim programında deneyin, daha sonra da devre üzerinde kurabilirsiniz.

İlk bakışta bana da biraz karışık görünmüştü ama aslında değil.

Ekli dosyayı görüntüle 68430
Bu devrede beyaz gürültü oluşturan kısım burası. İlk önce bu devreyi kurup deneyin. Çalıştığından emin olduktan sonra diğer kısımlara geçebilirsiniz.

Devrenin diğer kısmı sadece orta ve yüksek frekansları söndüren bir filtre. Böylece sadece alçak frekanslar kalıyor.

LTSpice, Microcap gibi bir sürü ücretsiz kaliteli benzetim programı var. İsterseniz sadece bu bölümü benzetim programında deneyin, daha sonra da devre üzerinde kurabilirsiniz.
Devam eden ilginiz için teşekkürler
Karışık geliyor derken şu mesajınızda ki devreyi kast etmiştim
Art of Electronics kitabının 8. bölümünde bu konu anlatılıyor.
İşte beyaz, pembe ve kırmızı gürültü üretebilen bir devre.

Üzerini işaretlediğiniz devre bence de çok zor değil o yüzden tercih ettim zaten ama çalışmıyor işte :(
Ben ilk mesajda ki devreyi proteus da kurdum hata vermedi devre sorunsuz gözüküyor ama programın ses verme özelliği yok sanırım veya ben bulamadım.
Sonra LTSpice programını kurdum ama ondada gürültü sesini alamadım bu programların ses verme özelliği yok mu yoksa ben mi bulamıyorum gürültüyü duyamadan da devrenin doğru olup olmadığına tam emin olunamıyor.

Son düzenleme:
Hayır bildiğim kadarıyla yok.

Ama LTSpice gürültü benzetimi de yapabiliyor. Gürültü benzetiminin nasıl yapıldığını burada bulabilirsiniz.

Diyelim ki beyaz gürültü devresini LTSpice üzerinde kurdunuz. Gürültü benzetimi sonucunda şuna benzer bir çıktı almanız gerekiyor anladığımı kadarıyla.

gurultu.png

Bu aşamadan sonra devreyi deneme kartı üzerinde kurup, bir yükselteçten geçirip hoparlöre vererek ya da osiloskopla doğru çalışıp çalışmadığını sınayabilirsiniz sanıyorum.

Bir alternatif test yöntemi olarak bu geldi aklıma;

bu beyaz ve pembeye karşılık gelen frekans çıkışını duymaya çalışın, @ Erdem Bey'in önceki mesajlarda paylaştığı şemalarda yazıyordu. 20 Hz başlangıç zaten ha bu arada kişinin yaşına göre (elbet başka sağlık sorunları da yoksa) duyma aralığı değişiyor. Ben başlangıçları duyamadım mesela yaş 40 larda ... Yine tr pinlerinde hata yapmamaya çalışın, çok düşük frekanslarda duyamamaya karşı hoparlör konisine ufak kağıt topları, tuz, tane karabiber veya benzer hafif şeyler koyun ki hareketi görebilin ;).

merhaba
ilk devreyle uğraşmaktan vaz geçtim tüm uğraşmalarıma rağmen ses alamdım ayrıca çok uğraşırken parçaları yakmış olma ihtimalim var.
alttaki devreyi yapmamaya çalışıyorum.
bayez ve pembe gürültü devresi.jpg

aynı malzemeleri buldum bugün breadboard üzerine kurdum basit bir devre zaten defalarca kontrol ettim
Multimetre ile ölçtüğümde kullandığım güç kaynağı olan 24V devrede gözüküyor.
Hoparlör çıkışını ölçtüğümde de 24V multimetre de gözüküyor. Ama hoparlörü bağladığım an multimetre hoparlör çıkışında 0V gösteriyor.
Ama kendi gücü olan PC hoparlörüne bağladığım zaman hoparlör çıkışında 24V'u görebiliyorum. Ve hoparlörde parazit benzeri sesler geliyor.
Giriş ve çıkışlarda + - olayına çok dikkat ettim acaba orada mı sıkıntı var.
IMG_20201104_221828.jpg

IMG_20201104_221857.jpg

Daha önceki tavsiyenizde aratıp bu konuların çoğunu okumuştum bir önceki devrede hatalar vardı düzelttim ama yine ses alamadım bu devreyide breadboard dizilim kuralarına uygun yaptığımı düşünüyorum biraz daha detaylı bakayım ama zaten çok az devre elemanı var acaba breadboardı atlayıp devreyi lehimlesem mi direk teslim zamanım yaklaşıyor paniklemeye başladım artık giden malzemenin maddi boyotunu falan düşünmüyorum çalışsın yeter ki

Daha önceki tavsiyenizde aratıp bu konuların çoğunu okumuştum bir önceki devrede hatalar vardı düzelttim ama yine ses alamadım bu devreyide breadboard dizilim kuralarına uygun yaptığımı düşünüyorum biraz daha detaylı bakayım ama zaten çok az devre elemanı var acaba breadboardı atlayıp devreyi lehimlesem mi direk teslim zamanım yaklaşıyor paniklemeye başladım artık giden malzemenin maddi boyotunu falan düşünmüyorum çalışsın yeter ki
KEsinlikle lehimleyin, yalnız aktif elemanların pinlerine dikkat etmeyi ihmal etmeyin.

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,604
Son üye
baba pero

Yeni konular

Geri