Beyaz ve pembe gürültü üreten devre tasarımı

Emin olmamakla beraber bir öneride bulunayım.

Deneyip ses anlamadığınızı yazmışsınız. Belkide sinyali uretiyorsunuz ama seviyesi cok dusuk olabilir.

Ilk test icin üretilen sinyali bir harici pc hoparlorlerine verip sinyali yukseltmeyi deneyebilir misiniz? Icinde kendi yükselteç devresi bulunan standart bir hoparlör seti.

Ses duyulur ise ona gore hareket edilir. Çünkü önerilen devreler cok komplike degil.

Emin olmamakla beraber bir öneride bulunayım.

Deneyip ses anlamadığınızı yazmışsınız. Belkide sinyali uretiyorsunuz ama seviyesi cok dusuk olabilir.

Ilk test icin üretilen sinyali bir harici pc hoparlorlerine verip sinyali yukseltmeyi deneyebilir misiniz? Icinde kendi yükselteç devresi bulunan standart bir hoparlör seti.

Ses duyulur ise ona gore hareket edilir. Çünkü önerilen devreler cok komplike degil.
O benimde aklıma geldi pc hoparlörü bağladım bazı sesler geliyor hışırtı ve inleme benzeri ama çok parazit karışıyor
DIY_elektronik_LM386_ses_amplifikat_r_200_kez_AMP_ses_hoparl_r_mod_l_5V_12V_jpg_q50-1000x1000.jpg

https://www.makerankara.com/lm386-ses-amplifikator-modulu.html
bu amfi devresinden sipariş verdim LM386 amfi çipi kullanıyor bağlantı elle kablo bağlamaya göre daha sağlıklı gibi
bazı yerlerde bu devrenin lehimlemeden ve amfi kullanmadan düzgün ses alınamayacağı yazıyor ve dediğiniz gibi çok düşük frekanslı bir ses üretmeye çalışıyorum ve en ufak hata yüksek parazit veya devrenin çalışmamasına sebep oluyor
buda çözüm olmazsa artık ne yapacağımı bilmiyorum.

Kısmi olarak mutlu sona ulaştım ekteki devreyi delikli plakete lehimleyerek kurdum lehim kalitesi pek iyi olmadı ama multimetreyle ölçtüğümde kısa devre yok bağlanması gereken parçalarda birbiriyle bağlanmış gözüküyor beyaz ve pembe gürültü için ayrı ayrı çıkışlar verdim lm386 amfplifikatör modülüne bağladım amp modülüne 9v pil ile güç verdim ana devre 24v dc güç ile çalıştı beyaz ve pembe gürültüyü almayı başardım ama yoğun bir inleme,zırıltı benzeri sesler var devreyi veya amp yerinden oynatınca veya bulunduğun ortama göre istenmeyen sesler değişiyor sanırım bazı şeyler etkiliyor devrenin ses kalitesini bunları da hallede bilirsem tamamen mutlu sona ulaşacağım yardım etmeye çalışan herkese teşekkürler ekte devrenin bitmiş resimleri var yanlış olarak gördüğünüz bir şey var mı?
ZBRBP.png

IMG_20201108_182535.jpg

IMG_20201108_182642.jpg

IMG_20201108_182744.jpg

Uygun boyutta kağıda sar veya karton kutu yap, bunun da dışını alüminyum folyoya sarıp dene. Hop (kabloyu kısalt direk jack veya adaptör soketi kullan tabi karıştırmamaya dikkat :)) ve besleme (zaten var) için soket yap.

Uygun boyutta kağıda sar veya karton kutu yap, bunun da dışını alüminyum folyoya sarıp dene. Hop (kabloyu kısalt direk jack veya adaptör soketi kullan tabi karıştırmamaya dikkat :)) ve besleme (zaten var) için soket yap.
kutu içine koyunca ve folyo sarınca az biraz parazit azaldı gibi sanki ama hala güçlü parazit var
amfi devresi modülü ucuz bir şey ondanda şüpheleniyorum daha iyi bir modülle denemek istiyorum
birde hoparlörlerin ve amfinin frekans aralığı ve ohm olayı var sanırım çok anladığım bir konu değil bu gürültüye en benzeyen sesi almak için hangi amfi modülü ve hoparlör (khz ve ohm açısından) daha sağlıklı olur.
hoca devreye anahtar eklememi istedi devreden beyaz ve pembe gürültü çıkışı olarak ayrı ayrı 2 çıkış var ama amfi modülünde bir giriş var hoca düğmeyle beyaz ve pembe gürültü arasında geçiş yapılsın diyor nasıl bir buton kullanmam gerekir switch tipi bir şey mi olur .

Son düzenleme:
Resimdeki gibi bir anahtar işinizi görecektir

Orta bacak amfiye gidecek. Sol ve saga beyaz ve pembe gürültü çıkışları bağlanacak.

images (5).jpeg

Devrenin en son halini ekledim
tamamlamadan önce amfi de çok parazit vardı duvar tipi adaptör kullanıyordum ondan olduğu tahmin ettiğim için bilgisayarın güç kaynağından 12V molex kablosundan aldım amfinin gücünü.
Ayrıca ses jackının toprak bağlantısını devrenin güç girişinde ki toprak hattına lehimledim parazit ciddi şekilde azaldı hala var ama az Maaşallah deyin :) neticede profesyonel değilim amatör olarak bu kadar yapabildim ama çok şey öğrendim bu dönemde.
anahtar giriş ve çıkışları soketliydi onları da lehimli hale getirdim.
en son bütün parçaları ahşap bir zemine montajladım ve giriş ve çıkışları görsellerde olduğu gibi etiketledim hoca tarafından proje kabul edildi gibi detaylar var biraz ama
şimdi bu konuda bitirme tezi hazırlayacağım.
IMG_20201212_154326.jpg
IMG_20201212_184117.jpg
DEVRE ARKA GÖRÜNTÜ.jpg
IMG_20201213_172234.jpg

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,838
Son üye
sarioglu_55

Yeni konular