Beyaz eşya kartları yandı sorunu bulamadık.

kaçak akım rölesi öncesi siğorta kaç amper ?
siğorta atmamış mı ?
kaçak akım rölesi üstten enerji girişi yapılmamış herhalde ?
kontakları yapışmış mı ?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Merhaba arkadaşlar,
Komşumun arızalı kaçak akım rölesi nin resmini yorumlam

anız için ekledim. arıza esnasında evdeki voltaj yükselmiş ve şofbenin elektronik kartını yakmış. Daha önce de birkaç kere evde voltaj yükselmesi olmuş evin ışıkları yüksek parlaklıkta yanmış.
Bana göre gevşek bağlantıdan dolayı nötr kontakta ark oluşmuş bunun neticesinde rölenin bobini üzerinden anlık voltaj yükselmesi oluşabilir. Bu konuda değişik görüşü olan bildirirse memnun olurum.

Ekli dosyayı görüntüle 51530
Muhtemelen gevşek bağlantıdan dolayı KAR ın nötr ucu yanmış ve geçirmez hale gelmiş. Nötr olmadığından evdeki cihazlar aşırı gerilime maruz kalmış. Şofbenin kartı bu yüzden yanmış. KAR ı değiştirin. Bağlantıların sıkı olduğundan emin olun. Sıkıntı kalmaz

Eger sadece sofben karti ile kurtardiysa sukretsin. Evdeki bir cok elektronik cihaz bu durumdan etkilenebilir fise takili olan tum cihazlar yanabilirdi.

Notr kopmasi sonrasi cihazlara 220 uzeri voltaj girmekte ve ariza bu nedenle olmaktadir.

Geçmiş olsun.

aradan 1 sene geçmiş. ne yaptı arkadaş sorunu giderebildimi.
Aynı sorun bende oldu Kaça akım rolesini değiştirdim. ilave olarak trimbox trifaze taktırdım. Bakalım bir daha problem yaşayacakmıyım

monofaze ise iyi . trimbox taktırmanız güven vermedi herhalde .

tesisat trifaze. KAR dan önce takılması gerekiyordu. Trimbox voltaj yükselmesine karşı emniyet amaçlı taktırdım.
Artık kaçak akım rolelerine güvenmiyorum. Görevini yapacağına arızalandığında tesisata nötr ucundan faz veriyor. Genelde sıkıntı bu yönde

tesisat nötr hattı atlamalı değil her faz için ayrı nötr kullanımı her faz içinde monofaze kaçak akım takılması .

Haklısınız. Ancak her faz için ayrı ayrı KAR kullanma imkanı olsa, nötr hattı bara üzerinde birleşiyor.
Yönetmelik keşke sizin dediğiniz gibi düzenlenmiş olsaydı ve her faz için ayrı bir nötr hattı çekilseydi.

Haklısınız. Ancak her faz için ayrı ayrı KAR kullanma imkanı olsa, nötr hattı bara üzerinde birleşiyor.
Yönetmelik keşke sizin dediğiniz gibi düzenlenmiş olsaydı ve her faz için ayrı bir nötr hattı çekilseydi.

yeter ki uygun ve düşünerek tesisat sistemini yapmak . düğmeyi yanlış ilikleresen öyle gider . sökük gibi uğraşıp durulur .

kolay gelsin sağlıcakla kalın .

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri