Beyaz eşya kartları yandı sorunu bulamadık.

aynı gün farklı zamanlara çamaşır makinası ttnet modem adaptörü ve modemi son olarak da doğal gazlı şohbenimin kartı yandı iki farklı ustaya göstermeme rağmen sorunu bulamadılar.üç fazlı olan hayat korumamı tek faza düşürüp bu şekilde kullanmamın sorunu ortaya çıkaracağını şöylediler korkudan eşyaları kullanamıyorum ve çözüm üretemiyorum. bu konuda yardımcı olabilirmisiniz.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Tesisatınız trifaze( 3 faz ) gibi anladım. Eğer öyleyse aklıma ilk olarak nötr hattınızda bir noktada gevşeklik olabileceği geliyor. Kopukluk olsa direk arızayı bulurdu gelen ustalar ama bi iletip bi iletmiyorsa tek tek bütün nötr hattının ek noktalarını elden geçirmekte fayda var. Nötr hattınızda iletim problemi olduğunda cihazlarınız faz faz arası gerilime mağruz kalıp arızalanmış olabilir.

Tesisatınız trifaze( 3 faz ) gibi anladım. Eğer öyleyse aklıma ilk olarak nötr hattınızda bir noktada gevşeklik olabileceği geliyor. Kopukluk olsa direk arızayı bulurdu gelen ustalar ama bi iletip bi iletmiyorsa tek tek bütün nötr hattının ek noktalarını elden geçirmekte fayda var. Nötr hattınızda iletim problemi olduğunda cihazlarınız faz faz arası gerilime mağruz kalıp arızalanmış olabilir.
Çok sağolun cevabınız için.gelen ustaların ilk baktıkları bu oldu şartel kısmına saat kısmına baktılar herhangi bir gevşeklik bulamadılar. Tek faza düşürüp bu şekilde kullanmamı söylediler. Tek fazla kullanmamın bir zararı olmayacağını söylediler bu konuda da kafam karıştı açıkcası.cihazlar tamir edildi fakat korkudan akım koruma pirizle kullanıyorum sorunu hala bulamadık.

Nötr hattının yerinden kopup tam ayrılmasıyla fazlar arası dengesiz paylaşımda bu cihaz, makina yanmaları, bozulmaları kesin olur. Şebekeden gelen elektrik hattında Parafudr benzeri yüksek gerilimden koruyucu bazı ek önlemler bulunmuyorsa ve gelen bu anlık yüksek voltajlarla da bozulması olasıdır. Akım korumalı prizler içlerindeki varistor elemanıyla piklere karşı tam bir koruma yapabilir, eğer kendinden önceki cihaz watt. değerine çok uygunsalar eğer. Ama kaçak akım rölesi ortaki nötr hattı kopup 2 daire faz uçlarından seri olarak direk beslenirse etkili olup koruyamıyor, çünkü kendi devresini çalıştıran 220 vac nötr bağlantısı bu esnada olmadığı için direk olarak kaçak akım rölesinin içine giremiyor. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
aynı gün farklı zamanlara çamaşır makinası ttnet modem adaptörü ve modemi son olarak da doğal gazlı şohbenimin kartı yandı iki farklı ustaya göstermeme rağmen sorunu bulamadılar.üç fazlı olan hayat korumamı tek faza düşürüp bu şekilde kullanmamın sorunu ortaya çıkaracağını şöylediler korkudan eşyaları kullanamıyorum ve çözüm üretemiyorum. bu konuda yardımcı olabilirmisiniz.
tesisatınız nasıl bir tesisat ben anlayamadım.tarif edebilirmisiniz. Cihazlar nereye bağlıydı? bağlı oldukları yerin tesisatı nasıldır

Bu kopuk daire içinde olmayabilir sayaç noktasında veya bina hattında olabilir.

Bu tür olaylar genelde ya nötr gevşemesi kopması yada ilgili arıza oluşan fazda aşırı voltaj yükselmesi neden olabilir.

Bu konuda binanızın diğer dairelerinde bu tür sorunlar varmı soruşturmanız sorunun genel mi yoksa özelmi olduğunu netleştirmede faydası olacaktır.

tesisatınız nasıl bir tesisat ben anlayamadım.tarif edebilirmisiniz. Cihazlar nereye bağlıydı? bağlı oldukları yerin tesisatı nasıldır
tesisat 3 fazlı hayat koruması ile bağlatı yapılmış ev tesisatı. Bozulmalar olduğu sirada pirizlere bağlı olan cihazlar zarar gördü. ev sıfır bina, tesisatı yapan ustayı getirdim hemen nötr ucları kontrol etti saat ve pano dahil olmak üzere sorun bulamadı. Son çare olarak fazı teke düşürüp o şekilde kullanmamı söyledi. Şu an 2 faz boşta olmak üzere tek faz üzerinden kullanıyorum.

Bu kopuk daire içinde olmayabilir sayaç noktasında veya bina hattında olabilir.

Bu tür olaylar genelde ya nötr gevşemesi kopması yada ilgili arıza oluşan fazda aşırı voltaj yükselmesi neden olabilir.

Bu konuda binanızın diğer dairelerinde bu tür sorunlar varmı soruşturmanız sorunun genel mi yoksa özelmi olduğunu netleştirmede faydası olacaktır.

Arıza sadece benim dairemde mevcut diğer dairelerde yok, sayaç üzerindeki nötr ve panodaki nötr kabloları konrol ettiler sonuç yok.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Tesiasatı trifazeye değiştirmeden önce şebekeden gelen elektrikte yine ara sıra ani yükselmeler veya pikler var mıydı? Bu değişimlerden sonra mı bu sıkıntı tam olarak ortaya çıktı? Bina içindeki elektrik kullanımı tek fazlı olarak kullanılsa bile nötr barasının sıkılığından her zaman tam emin olmanız ve değerli elektronik cihazlardan önce mutlaka akım korumalı prizleri kullanmalısınız, arıza tam olarak anlaşılıp da çözülünceye kadar. Topraklı prizlerdeki nötr , toprak ve faz kablolarının prizlerdeki montajının doğruluğu ayrıca önemlidir. Kolay gelsin.

Tesiasatı trifazeye değiştirmeden önce şebekeden gelen elektrikte yine ara sıra ani yükselmeler veya pikler var mıydı? Bu değişimlerden sonra mı bu sıkıntı tam olarak ortaya çıktı? Bina içindeki elektrik kullanımı tek fazlı olarak kullanılsa bile nötr barasının sıkılığından her zaman tam emin olmanız ve değerli elektronik cihazlardan önce mutlaka akım korumalı prizleri kullanmalısınız, arıza tam olarak anlaşılıp da çözülünceye kadar. Topraklı prizlerdeki nötr , toprak ve faz kablolarının prizlerdeki montajının doğruluğu ayrıca önemlidir. Kolay gelsin.

trifaze şeklinde bağlı iken sorun oluştu nötr bağlantılar kontrol edildi fakat hiç bir sorun bulunamadı. gelen usta sorunu bulamadığı için monofaze bağlantı yaparak sorunu çözebileceğini ve ben bu bağlantı şekli ile birdaha aynı sorunu yaşamayacağımı söyledi. prizlerde ayrıca bir kontrol yapılmadı, bina sıfır olduğumdan tesisatı yapan ustayıda ayrıca getirdim prizlerde sıkıntı olmayacağını şöyledi.

Son olarak siemens marka monefaze hayat korumada giriş çıkış kontrolu yapıldığında hayat korumanın bir fazında 210 W giriş 190W çıkış tespit edildi. sıkıntının bu faz üzerindeki cihazlarda meydana geldiği anlaşıldı. siemens marka hayat korumanın bu fazda sıkıntı olduktan sonra korumaya aldığını ve koruma yapmadığını anladık(kontrollu toprak faz temasında bile kendini kapatmadı) ve reset attıktan sonra akım düzene döndü. bu durumdan dolayı cihazları bir korku ile kullanmaya başladım. hala monofaze olarak kullanmaya devam ediyorum.

Moderatör tarafında düzenlendi:
uzaktan yardım zor . sorunlu kısmın takibini yapın .

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,180
Kullanıcılar
449,946
Son üye
kerim2756

Yeni konular

Geri