Beyaz ışık mı, Günışığı mı?

krcsamet28

Katılımcı Üye
Merhaba
Dün salonun lambası kesti, bildiğimiz beyaz ışıklı civa buharlı tasarruf lambasıydı.
Ardından yerine hiç kullanmadığım antredeki Günışığı olan tasarruf lambasını tataktım.
Günışığı olan ampül altında daha net ve ayrıntılı gördüğümü farkettim. TV ve bilgisayar ekranına uzun süre baktığımda gözlerim eskisi kadar yorulmuyor. Ayrıca günışığı altında çalışırken, kitap okurken, yazı yazarken daha iyi konsantre olduğumu farkettim. Evet beyaz ışık kontrast açısından renkleri daha net yansıtıyor ama gözleri daha fazla yoruyor.
Bu durumu biraz araştırdım ve beyaz ışığın, günışığına göre daha fazla mavi ışıl yaydığını ve beyaz ışığın retinaya zarar verdiğini öğrendim.

Ben bugüne kadar hep beyaz ışık kullandım, ancak bundan sonra günışığı kullanmayı düşünüyorum.

Peki siz hangi ışığı neden tercih ediyorsunuz?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Birde şu otomobillerde karşıdan gelen otomobil sürücülerinin gözlerinin canına okuyan xenon ampül ve türevleri var . Beyaz ışık demeye dahi dilim varmıyor . Öküzlüğün ve duyarsızlığın en büyüklerinden biri olsa gerek herhalde .

Birde şu otomobillerde karşıdan gelen otomobil sürücülerinin gözlerinin canına okuyan xenon ampül ve türevleri var . Beyaz ışık demeye dahi dilim varmıyor . Öküzlüğün ve duyarsızlığın en büyüklerinden biri olsa gerek herhalde .
Kesinlikle haklısın. Aynı şeyi trafikte bende yaşıyorum, far avına çıkmış canavar olarak adlandırıyorum o şahsiyetleri.
Bu yüksek lümenli farların bir sınırlaması yada kanuni zorunluluğu yokmu? Birde mavi yeşil bilimum renkte far takanları görüyorum, trafik ekiplerinin önünden sorgusuz sualsiz geçiyorlar deli oluyorum.

xenon kullananlar için çeşitli sıfatlar kullanıyorlar ve validelerini ihya ediyorlar

BİLGİLENDİRİCİ BİLGİLER.
Öncelikle beyaz ışığın ne olduğunu bilmeliyiz.
Dünya üzerinde beyaz ışık, güneş ışığının beyaz zemindeki yansıması referansı ile tanımlanmaktadır.
Yani biz güneş ışığını beyaz bir kağıt üzerinde görüyorsak bu ışık gerçek beyaz ışıktır.
İyi de fluerasan ampüller veya bazı LED ampüllerdeki SOĞUK BEYAZ ışık adı verilen ışık nedir?
Gerçek güneş ışığını bir prizmadan geçirirsek 7 renk elde ettiğimizi hepimiz biliriz.
pdc.jpg

Bu renkler kırmızıdan başlayıp mor'a kadar uzanmaktadır.
İşte soğuk beyaz ışık denilen ışığın yapısı burada ortaya çıkmaktadır.
Soğuk beyaz ışık 3 ana renk ile elde edilmiş ışıktır. Yani bu ışığı elde etmek için kırmızı mavi ve yeşil ışığı birleştirirsek soğuk bir beyaz ışık elde ederiz.
ANCAK...
3 ana renk olan kırmızı yeşil ve mavi'nin spectrum bölgesi LED sistemlerde dardır. dolayısı ile gerçek gün ışığında bulunan diğer 4 rengi barındırmazlar.
Dolayısı ile gözümüze hitap edeceği zaman bir zemin üzerinden yansıdığında bu üç rengin haricindeki sarı, cyan veya mor gibi renkler çok daha az yansıtılarak, diğer renklerin daha fazla abzorve edilmesine sebep olacaktır.
Bu abzorvasyon tek renkte ise örneğin cyan ise iki ana ışığın daha fazla emilmesi anlamına gelmektedir. Yani mavi ve yeşil.
Bu durum da bazı renklerdeki algılamayı azaltırken bazı renklerdeki algılamayı artırmaktadır.
İşte gün ışığı olarak adlandırılarak piyasaya sunulmuş ampüllerde sarı. cyan ve biraz da mor rengin eklenmesi ile elde edilmiş olan bir ışıktır.

Oturma odası, kitap okunan ve bilgisayar kullanılan ortamlar için sarı ışık..

İş yaptığım, Atölye benzeri oda için ise beyaz ışık.

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,903
Son üye
furoz6868

Yeni konular

Geri