beton santrali animasyon (delphi)

erdi001

Üye
beton santrali çalışma şeklini basit olarak izleme imkanı sunuyor plc ile haberleşme rutinleri kapalıdır.

Dosya, Dosya Paylaşım Sitesinden Silindiği İçin Konu Çöpe Taşınmıştır.

merhaba erdi001 Scada çok şık görünüyor.Benim öğrenmek istediğim şey scada daki mixer yada diğer hareketli objeleri (companentleri ) sen mi oluşturdun yoksa satın mı aldın.Birde bu proje hangi plc ile haberleşiyor.??

evet doğru bütün animasyonları kendim oluşturdum tüm scdalarımda elevatör helezon mikser kazan vs için animasyoları daha önceden hazırlayıp gerektiğinde kullanıyorum benim scada s7300 ile haberleşme alt yapısına sahip ama vista desteği yok xp ve win2000de çalıştırılabiliyor

delphi için bu animasyonların nasıl hazırlandığı ile ilgili döküman yada buna benzer örnek kodları paylaşabilirmisiniz.Birde delphi ile s7-300 haberleştirebilmek için sanırım mutlaka opc server kullanmanız gerekiyor.Hangi opc server programını kullanıyorsunuz ??

scadayı ben ticari kullanıyorum basit işlerde wincc lisansı almamak için bu yüzden kod veremem zaten animasyonları delphide yapmıyorum corelde çizip animasyon programı ile aviye çeviriyorum s7300 ile haberleşme için daha önce bir arkadaşımla birlikte s7 dll leri ile haberleşen opc benzeri bir yazılım yaptık onu kullanıyorum fakat çok I/O su olan sistemlerde kullnışlı değil program çok fazla şişip yavaşlıyor . dediğim gibi yanlızca küçük sistemlere uygun bu programı oluştururken citect scadayı örnek almıştım benzer şekilde animasyon citect dede yapılabiliyor

s7 ile seri haberleşmek için uğraşmışsanız eğer çok yavaş çalışır.seri protokolü iyi değil.mpi üzerinden bus ile haberleşmeye çalıştıysanız zaten çok hızlı hiç bir şekilde kasma olmaz projeniz ne kadar büyük olursa olsun.plc ile haberleşmelerde önemli olan nokta eğer protokolü siz çözüp plc ile konuşmak istiyorsanız.işlemleri sıraya koyup ardışık istekleri sorguları tek defada isteyip gelen verinin pc tarafında tekrar düzenlenmesini sağlayın.s7 için açık kaynak kodlu proje mevcut pc üzerinden konuşmak için.libnodave diye arattırırsanız bulabilirsiniz.ben opc server veyada hazır scada wonderware, p-cim, citect, cimplicity filan kullanmam.ne varsa yazarım.piyasadaki bir çok plc ye driver yazdım.uğraşmayı düşünenlere yardımcı olurum.

erdi çok zayıf bır proje sen bunu ticari olarak kullanabılıyorsan helal olsun

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri