Baskı Devre İçin Hangi Yazıcı Almam Gerekiyor.

merhaba yeni konu açmak istemedim yazıcı alacağım ama püskürtmeli yazıcıların baskı devre mürekkebi için uygun olduğunu düşünmüyorum çünkü yoğunluğu çok fazla zift gibi :D plakete yapışması içinde böyle olması gerek ve bunun için özel bi kartuş olması lazım. bu yüzden yağlı kağıt ile pcb basacağım. lazer yazıcı için parçaları ucuz çip sorunu olmayan siyah beyaz olcak tavsiyeniz nedir saygılar.

Yazıcı ile baskı devre yapacaksanız laser yazıcı ve ütü kullanacaksanız ufak devrelerde sorun olmuyor. Lakin baskı boyu arttıkça malzemedeki ısınmalardan dolayı genleşme oluyor ve işiniz aksıyor. Bunun yerine biraz daha pahalı görünsede pozitif 20 tarzı malzemelerde kaplı hazır plaketler var. Üzerinde bir koruyucu plastik madde kaplı. İstediğiniz kadar kesip pozlandırarak kullanabilirsiniz ve çok ince işçilikler çıkarabilirsiniz.

lazer yazıcı samsung 1640 kullanıyorum kartuş chiplı yanlız doldurma kendım yapıyorum sebebıne gelınce dolum için satılan tonerler yazıcı markasına gore satılıyor samsung tonerı aldım orıjınalden farksız çıktı alıyorum chip için biraz profosyonel olmak gerekıyor:)samsung yazıcı içinde eprom var burada kağıt adetını kayıt edıyor 5000 adet olunca çıktı vermıyor ben yazıcı kartı uzerındekı epromun 1-4 ayağını cımbızla kısa decre edıp makınaya enerjı verdım kapattım kısacası epromdakı bellek sıfırlandı

Sanırım ilk baskı devren olacak istersen yapılışını buradan inceleyebilrisinhttp://www.biltek.tubitak.gov.tr/gelisim/elektronik/dosyalar/10/10.pdf
Soruna da kısa bir cevap vereyim bana göre samsung markalı bir lazer yazıcı al.ve devreyi kuşe kağıda bas gerisi linkte detaylı olarak anlatılıyor(Çok büyük birşey değilse de kuşe kağıttan bakır plakete aktarmayı ütü ile yapabilirsin)

İnkjet lerde özel mürekkep ve modifiye ile doğrudan pcb ye baskı yapabilirsiniz.
Modifiye biraz maharet gerektiriyor !
Sonuçlarıda her zaman net olmuyor !
İlla derseniz mürekkebi için ( koyu değildir - mesela canon larla kullanılabilir.):

MISPRO-4-Y - MIS PRO INK - 4oz BOTTLE - YELLOW - Inksupply.com

HP laserjet lerde chip sorunu yok.
Deneyen arkadaşların en çok tercih ettiği toner hp toneridir.
Alırken full dolu olan modellere dikkat edin.
Bu şekilde 2000 sayfa kadar basabilirsiniz.

Ayrıca aşağıdaki linki inceleyin.
https://www.kontrolkalemi.com/forum/elektronik-genel/67354-baski-devre-problemi/sayfa2.html

açıkçası chiple uğraşmak istemiyorum. xerox 3140 da toner çipi sınırsız olabilyomuş yada
HP laserjet modelleride olabilir bu yazıcılar ile devre basan varmı?

arkadaşlar HP laserjet in hangi modelini tavsiye edersiniz saygılar.

Hp laserjet'in herhangi bir modeli olabilir. Kuşe kağıdına yazdırırsanız ütü ile baskı devrede çok güzel şekilde çıkacaktır.

konu belki eski ama genede yazmak istedim inkjet yazıcı ile baskı devre yapabilmek için yazıcının tekrar tekrar doldurulabilir olması gerek.Burada ilk önemli husus mürekkep konusu su bazlı mürekkepler (dye bazlı) bu iş için olmuyor bunun yerine pigment bazlı mürekkep gerekli yurt dışından getirmeye gerek yok miss pro gibi. Türkiyede de var bu mürekkep çeşidi marka ismi vermek istemiyorum
Baskı aşaması şu şekilde gerçekleşiyor önce kağıda baskı alırsınız aldığınız kağıda daha evvel su zımparası ile zımparalanmış ve kolanya ya ile yada aseton ile silinmiş bakır plaket yerleştirilir çıktıyı göndermeden önce sıcak hava istasyonu ile plaket 2dk kadar ısıtılır baskıdaki çıktı rengini bilgisayarda sarı seçin yada kırmızı burda amaç 2.ısıtmada ısıtmanın yeterli olup olmadığını anlamak mesela ben sarı renk kullanıyorum ısıtılınca kırmızıya dönüyor
2.önemli husus asit konusu kesinlikle hidrojen peroksit+ hidroklarik asit karışımkını kullanmayın çabucak yollar kabuk gibi kalkıyor
ferric clorür diğer adı demir3 diye bilinen tozu daha evvel ısıtılmış suyun içine (70c) ben ayrı yarıya kullanıyorum ne kadar su okadar demir tozu. Baskı devreyi bu şekilde atarsanız devre hazır hale gelene kadar biraz zaman geçmesi gerekiyor ve bu süre de yollar zarar görüyor çözünme işini hızlandırmak gerekiyor sallamak yeterli gelmediği için ve çökelti dibe çöküyor bu durumun önüne geçmek için akvaryumlarda kullanılan hava taşını kabın dibini delerek takıp sürekli hava vermek gerekiyor ancak bu şekilde reaksiyon hızlanıyor ve pcb kalitesi artıyor

Ekli dosyalar

• 10rqq2q.jpg
    10rqq2q.jpg
    42.5 KB · Görüntüleme: 33

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular