Basit usül sıcak su kazanı yapımı

muammer032

Üye
Değerli forum üyeleri elimizde ki kıt imkaanlar nedeni ile elimizde bulunan yaklaşık 180 litrelik bir metal depoyu sıcak su ihtiyacımızı imkaanlar dahilinde karşılamak maksadı ile rezistans yardımı ile bir su ısıtıcısına dönüştürmek istiyorumz. Bu kazanı yüksek bir yere koyarak oluşan debi ile duş ihtiyacını karşılamak ve bir çeşmeden de sıcak su ihtiyaacımızı karşılamak istiyoruz. Su deposunda gerekli su giriş ve çıkışları mevcut. deponun alt tarafında Rezistansı yerleştirebileceğim yaklaşık 2 inç (5.8 cm) lik somun girişide mecvut. 180 litrelik bir kazanı 220 woltluk Şebeke akımı ile hangi ebatlarda kablo kullanarak monte etmeliyim . Ayrıca Asıl sorun şebeke akımının sürekli gidip gelmesi ve yer yer voltajın düşmesi. Rezistansımın yanmaması için ve rezistansın metal depoya ve suya elektirik vermemesi için hangi güvenlik önlemlerini almalıyım. Yardımlarınız için teşekkürler ve iyi çalışmalar dilerim.

Kablo ebatını kesitini takacağınız rezistansın gücüne göre ve pano ile rezistans arasındakı mesafeye göre belirlemelisiniz.

Voltajın gidip gelmesi ve düşmesi çok sorun olacağını sanmıyorum ama voltajın yükselmesi rezistansların ömrünü kısaltır.

Rezistansın bağlı olduğu hatta mutlaka mutlaka kaçak akım rölesi takınız ayrıca deponun şasesini mutlaka topraklayınız.

Bir son tavsiye mutlaka düşünmüşsünüzdür deponun izolasyonunu iyi yapınız enerji tasarrufu için.

Depo çok büyük olduğu için rezistansla ısınması zaman alacaktır. Ya sürekli açık bırakacaksınız içindeki termostatla durup kalkacak yada ısıtmak için uzun süre bekleyeceksiniz.

Rezistansı termostatlı model almalısınız yoksa kontrol sağlayamazsınız. Rezistansı ve gücü belirledikten sonra mesafeyide söylerseniz konu uzmanı arkadaşlar ne kadarlık kablo ve sigorta konulması gerektiğini söyleyeceklerdir.

Cevabınız için teşekkürler. Doğrudur depomuz izocamla yalıtımlı. Birkaç küçük deliği var onları da metal yama hamuru ile onaracağız. Kullanacağımız rezistansta maksimum performans (zaman/performans) ve en az tehlikeyi nasıl sağlaya biliriz bu konularda da bir fikriniz varsa çok sevinirim. Termostatlı bir rezistansı monte ederken nelere dikkat etmeliyim bu rezistanslarda gösterge nerede. Ayarı nereden yapılıyor ve malum bütçe ve coğrafi konum nedeni ile malzemelerin temini sıkıntılı başlıklar. Cevaplarınız için tekrar teşekkürler

Örnek bir termostat resimde görebilirsiniz. Kırmızı yuvarlak olan döner parça termostat ayarı içindir. Sıcaklığı bu parçayı çevirerek sağlarsınız.

IMG_1237.jpg

Ayrıca termostat rezistansı anahtarlayamayacak kadar güçlü ise termostat bir kontrol ekipmanı olarak kullanılıp küçük bir pano ve içine monte edilecek bir kontaktör ile kontrol sağlanabilir.

su_isitici_2_rezistans_ve_termostat.jpg

Emniyet için kaçak akım ve topraklamadan başka çözüm gelmiyor. Bu işler için üretilmiş özel bir rezistans olduğunu bilmiyorum. Şu evlerde kullanılan şok ısıtıcılar var. Onlarda bile farklı bir uygulama görmedim bir kaç tane tamir ettim bir flow switch ve yüksek sıcaklık termiği dışında bir önlem görmedim.

'Ayrıca termostat rezistansı anahtarlayamayacak kadar güçlü ise termostat bir kontrol ekipmanı olarak kullanılıp küçük bir pano ve içine monte edilecek bir kontaktör ile kontrol sağlanabilir. ' Kısmını anlayamadım bazı teknik terimlere yabancıyım kusura bakmayın. :) Bu Rezistans ın montajı nasıl olmalı peki kaçak akım rolesi vs. rezistansa kadar hangi ekipmanlar nereye ne gelmeli panoda hangi elemanlar bulunmalı pano ile rezistans arasında hangi eleman bulunmalı. Yardımlarınız için tekrar tekrar teşekkürler.

Kablo ebatını kesitini takacağınız rezistansın gücüne göre ve pano ile rezistans arasındakı mesafeye göre belirlemelisiniz.

Voltajın gidip gelmesi ve düşmesi çok sorun olacağını sanmıyorum ama voltajın yükselmesi rezistansların ömrünü kısaltır.

Rezistansın bağlı olduğu hatta mutlaka mutlaka kaçak akım rölesi takınız ayrıca deponun şasesini mutlaka topraklayınız.

Bir son tavsiye mutlaka düşünmüşsünüzdür deponun izolasyonunu iyi yapınız enerji tasarrufu için.

Depo çok büyük olduğu için rezistansla ısınması zaman alacaktır. Ya sürekli açık bırakacaksınız içindeki termostatla durup kalkacak yada ısıtmak için uzun süre bekleyeceksiniz.

Rezistansı termostatlı model almalısınız yoksa kontrol sağlayamazsınız. Rezistansı ve gücü belirledikten sonra mesafeyide söylerseniz konu uzmanı arkadaşlar ne kadarlık kablo ve sigorta konulması gerektiğini söyleyeceklerdir.
Emeğinize sağlık müsade ederseniz bir katkıda benden olsun diyorum tabiki kabul ederseniz...Bu su deposuna su seviye rölesi takılırsa iyi olmazmı kazan boş olursa çalışmasın retans yanmasın diye düşünüyorum saygılarıma kolaygelsin.......

İlginize ve bilginize teşekkürler. Su su seviye rolesi acaba nasıl bir eleman nereye ve nasıl monte ediliyor bu bilgilere haiz seniz bizi aydınlatırsanız memnun olurum.

Tank icerisine, rezistans hizasina gelecek sekilde sivi seviye elektrodu konabilir . Ancak bu elektrod herzaman suyun icerisinde olacagindan , seviye dustugunde kuru kalmasi lazimki devreyi kesecek bence uygun değil. Şamandıra uygulaması ise daha basittir ancak ben çok tavsiye etmiyorum. Bu şamandıraları bir türlü sevemedim. Benim fikrim her ikisininde çok uygulanabilir olmayacagi yonunde. Tank disarisina resimdeki seviye kontrol ekipmani konabilir. Devrenin nerede kapanacagini cam tup uzerine konacak aparati ile ayarlayabilirsiniz.

5MaLWA.jpg

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,980
Son üye
shield325

Yeni konular

Geri