Basit elektonik devresi

tersunda

Üye
image.jpg

Resimde de görülen doğruluk tablosunu verilen gatelerle çözümü isteniyor.
Eğer resimde bir sıkıntı varsa istenilenleri bir de buraya yazayım.

4 giriş 2 çıkış var. Girişler A,B,C,D diye ayrılmış. Çıkışlar da X ve Y oluyor.
Girişler 1111 ya da 0000 ise her iki çıkış 0 oluyor.
Girişlerden herhangi bir tanesi 1, diğerleri 0 ise X çıkışı 1, Y çıkışı 0 oluyor.
Girişlerden herhangi iki tanesi 1, diğerleri 0 ise Y çıkışı 1, X çıkışı 0 oluyor.
Girişlerden herhangi üç tanesi 1, diğer giriş 0 ise her iki çıkış 1 oluyor.

Bu Logic devreyi 1 tane 4069 inverter, 1 tane 4030 XOR, 1 tane 4073 AND, 3 tane 4072 OR gate kullanılarak yapacağız. Bu gateler istenilen adetten fazla ya da az kullanılabilir.

Kolay bir devre olabilir ama birkaç arkadaşla kafa yorduktan sonra kafamız bayağı karıştı. Hocamız hiçbir şey göstermeden lab'a yollayıp bizim yapmamızı istediği için biraz zorlanıyoruz.
Bize en azından devreyi çözerken nasıl bir yol izleyeceğimizi söylerseniz çok sevineceğim.
Şimdiden teşekkürler. Cevaplarınızı bekliyorum.
Iyi forumlar.

Ekli dosyalar

• image.jpg
    image.jpg
    94.4 KB · Görüntüleme: 17
Tablonun boolean eşitliği çıkması gerekir..
X çıkışının sadece 1 olduğu durumların eşitliği yazılır..
mesela ABCD durumunda çıkış 1 oluyor..
Çıkışın 1 olduğu durumlar= ABCD + .......gibi
sonra X çıkışını giriş kabul edip Y çıkışının eşitliği yazılır ,sonra bu eşitliklerden " ve, veya" kapıları ile devre çizilir..
boolean eşitlikleri ve karnaugh haritası konusunu inceleyin..

Tamamdır teşekkürler. Yapmaya çalışalım bakalım.

Sanırım bu fikir verir devamınıda beraberce halledersiniz.image (14).jpg

Sanırım bu fikir verir devamınıda beraberce halledersiniz.Ekli dosyayı görüntüle 16450

Dediğiniz gibi yapıyoruz ama XOR kapısını kullanamıyoruz bu şekilde. Ya da biz beceremiyoruz onu bir yere koymayı. Elimizde çok fazla AND kapısı da olmadığından tam olarak çözemedik mantığını yine.
Daha ayrıntılı şekilde XOR kapısını da işin içine katabileceğimiz bir devre örneği verebilirseniz çok sevinirim.
Çünkü sizin yaptığınız şekilde diagram yapabiliriz ama bizden istenen bu devreyi bir de breadboard da uygulamak olduğu için biraz işler sıkıntıya giriyor.
Cevaplarınızı bekliyorum.
Iyi günler.
Çok teşekkürler tekrardan mesajlarınız için.

Tamamdır abiler :) Sayenizde çözdüm devreyi. Aptal aptal şeylerle uğraşıyormuşum. Sanırım sabahtan beri bununla kafa yormaktan çok basit bir olayı unutmuşum :) Teşekkürler hepinize.

Başarmana sevindim.XOR için yazı hazırlamışken atmamak olmaz diyerekten image (14)3.jpg

Forum istatistikleri

Konular
128,184
Kullanıcılar
449,954
Son üye
yulaf177

Yeni konular

Geri