Basit Bir Soru

Herkese Merhaba,

Bir bilgim var fakat emin olmak istediğim için konuyu açıyorum. Okuduğum kaynaklardan'da biraz kafam karıştı.

Motorun anma torku (akım,hız vs) sürekli alınabilecek tork değerini, motorun peak torku ise maksimum alınabilecek tork değerini ,nominal değerleri derken de anma değerlini mi ifade ediyor?

Teşekkürler.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
ben bildiğimi söyliyeyim. anma torku= ben bu motoru bu kapasite/ verim içinde kullanılmak üzere yaptım, üzerine daha fazla yük koyma/işleme demek. motor tek başına hiç bir işe yaramaz, uygun aksam/düzenek/makineyi çalıştırırsa işe yarar. yani 10 M derinlikten 10 M yüksekliğe 10 ton/h diyelim bir pompa var ve bunu çalıştıran bir de elektrik motorumuz. yani üretici ne diyor bu pompa üzerindeki motor ve türbün sayesinde (ben hesapladım diyor üretici) 10 Mye kadar derinlikten, 10 M ye kadar yüksekliğe saatte 10 ton kadar su basar. bu anma torku ve ve nominal (kağıt/ etiket üzerinde belirttiğim) değerdir. peak tork. tepe en fazla zorlayacağın sınırdır pek tavsiye etmem demektir. yani anma torkunda garanti sana 100.000 saat çalışır ama peak torkunda aynı garantiyi veremem demektir.
yukarıda yazdığım değerler sadece örnekleme hiç bir bilimsel dayanağı yok. (ben yazdım oldu)

ben bildiğimi söyliyeyim. anma torku= ben bu motoru bu kapasite/ verim içinde kullanılmak üzere yaptım, üzerine daha fazla yük koyma/işleme demek. motor tek başına hiç bir işe yaramaz, uygun aksam/düzenek/makineyi çalıştırırsa işe yarar. yani 10 M derinlikten 10 M yüksekliğe 10 ton/h diyelim bir pompa var ve bunu çalıştıran bir de elektrik motorumuz. yani üretici ne diyor bu pompa üzerindeki motor ve türbün sayesinde (ben hesapladım diyor üretici) 10 Mye kadar derinlikten, 10 M ye kadar yüksekliğe saatte 10 ton kadar su basar. bu anma torku ve ve nominal (kağıt/ etiket üzerinde belirttiğim) değerdir. peak tork. tepe en fazla zorlayacağın sınırdır pek tavsiye etmem demektir. yani anma torkunda garanti sana 100.000 saat çalışır ama peak torkunda aynı garantiyi veremem demektir.
yukarıda yazdığım değerler sadece örnekleme hiç bir bilimsel dayanağı yok. (ben yazdım oldu)
Teşekkür ederim , su taşıma motorunu yapan usta iyi örneklemiş =)

nominal ve anma değerlerin ayırımı konusunda şu linki örnek veriyordum ama gerek yabancı gerekse bizim kaynaklarda birbiri yerine de çok rahat kullanılıyor.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri