Basit bir PLC sorusu

S7-200 serisi için:

Bir fabrikada 3 aşamalı olarak paketleme işlemi gerçekleştirilecek.

-Start butonuna basılmasıyla Q0.0 çıkışı 30 saniye boyunca enerjilenecek
-30sn sonunda Q0.0 çıkışı durup, Q0.1 çıkışı 2 saniye enerjilenecek.
-2 saniye sonunda Q0.1 çıkışı duracak, Q0.2 çıkışı 28 saniye enerjilenecek.
-En sonunda Q0.2 duracak, Q0.0 baştan başlayacak ve seri aynen devam edecek.

Bunu nasıl yazabilirim? Ya da çözümü nasıldır?

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
arkadaşım bu programı paylaşmak kolay, bence sen biraz uğraş ladder diagramını falan paylaş "doğru mu?" die sor bizde yardımcı olalım ki hem sen hemde bu forumu sonradan takip eden ve plc yi yeni öğrenen arkadaşlarda bişeyler öğrensin ben uzman olarak yazmıyorum bende plc ile 2 aydır uğraşıyorum.

ben de çok zorlanırdım zamannda bu tür promlarda,seni anlayabiliyorum.şu an çok fazla vaktim olmamakla birlikte en kısa serede yazıp buraya koyarım,zor bi program değil...koly gelsin.

bence de biraz uğraşırsan bu progaramı kolay çıkarırsın PLC zamanlayıcılarına bi göz at.

SET-RESET ile de yapabilirsin ayrıca Timerları birbirinden bağımsız da yapabilirsin.

Ama giriş seviyesi için bence en uygunu budur. Kolay gelsin.

Ekli dosyalar

• KK.rar
    1.6 KB · Görüntüleme: 71
zamanları degıstırebılırısın kolay gelsın

Ekli dosyalar

• UYG.rar
    1.6 KB · Görüntüleme: 41
adsız.JPG
bu tür kendini tekrar eden loggic devrelerinde son kullandığın timer ın kapalı kontağını bütün sistemin başına koyman yeterli olacaktır.kolay gelsin.

arkadaşlar güzel bir şekilde çizmişler, bende uzun bir süre program yazmadan önce kumanda devresini çiziyordum , daha sonra kumanda devresini plc yi çeviriyordum:)

örnek.jpg

step 7 ile bir örnekte ben göndereyim.

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri