Bankalardan kredileri alınır mı?

Faize girmeden odemek.
böyle bir dünya yok artık, enflasyon canavarı paramı eritip bitiriyor. kısasa kısas mantığı. o benden adı ne olursa olsun para kazanıyorsa bende onun silahı ile onlardan para kazanırım. seçimlerden sonra baskılanan dolar en az 30 ₺ olacak. benim param bu gün 1000 ₺ ise doların artışıyla 700 ₺ değere düşecek. adil düzenden bahsedip adaleti sağlayamıyorlarsa ben de kısas yaparım. ve bunu kendimi korumak için yaparım. çocuğumun rızkını korumak için yaparım. buradaki faiz islamdaki faiz değil. şöyle düşün. ben sana bir yıl sonra ödemek borç verdim 10 altın. bir yıl sonra isterim 10 altın, ha burada ben senden 11 altın istersem buradaki faiz haramdır. ama sen ticaret yapıp benim verdiğim altından altın kazanırsan istediğim 1 altın faiz değildir. islam hukukunda yeri vardır. borcun şekli önemlidir.

böyle bir dünya yok artık, enflasyon canavarı paramı eritip bitiriyor. kısasa kısas mantığı. o benden adı ne olursa olsun para kazanıyorsa bende onun silahı ile onlardan para kazanırım. seçimlerden sonra baskılanan dolar en az 30 ₺ olacak. benim param bu gün 1000 ₺ ise doların artışıyla 700 ₺ değere düşecek. adil düzenden bahsedip adaleti sağlayamıyorlarsa ben de kısas yaparım. ve bunu kendimi korumak için yaparım. çocuğumun rızkını korumak için yaparım. buradaki faiz islamdaki faiz değil. şöyle düşün. ben sana bir yıl sonra ödemek borç verdim 10 altın. bir yıl sonra isterim 10 altın, ha burada ben senden 11 altın istersem buradaki faiz haramdır. ama sen ticaret yapıp benim verdiğim altından altın kazanırsan istediğim 1 altın faiz değildir. islam hukukunda yeri vardır. borcun şekli önemlidir.

Sistem verilmiş .
Sistemi değiştirme peşindeyiz ve değiştirmişiz .
Faizsiz diyenlerin sistemi kelime oyunu ile sistem yine faizli sistem .
Anca faizsiz ticaret yapılması ( helal mal ürün tic .) için borç para kar - zarar
Döviz , altın , kiralama , ticaret yapmak , vs gibi
Doğrumu söyledim bende tam bilmiyorum .
Bilgim yok , uzmanları bilirler .

Arkadaşlar bende geleneksel yorumlara dayanarak faiz konusunu bahsettiğiniz algı ile biliyordum. Fakat çağdaş islami ilahiyatçı ve yazarlardan bazılarının video, yazı ve kitaplarından bu konunun düşündüğümüz gibi olmadığını öğrendim. Recep İhsan Eliaçık, Mustafa Öztürk, Mustafa İslamoğlu, Edip Yüksel, Gürkan Engin gibi aydınların konu ile ilgili videoları , kitap, makale vs. her türlü eserleri var. En azından, en kolayı olan videolarından seyrederek bilgi sahibi olmanızı isterim. Daha sonra faiz konusunda ne yapacağınızı tekrar değerlendirirsiniz.

Sn.jes, haklı olabilirsiniz. Ama buna enflasyon denmiyor. Dense dense dolar bolluğu denebilir. Ekonomistler aksini beyan ediyorlar.

Sn.jes, haklı olabilirsiniz. Ama buna enflasyon denmiyor. Dense dense dolar bolluğu denebilir. Ekonomistler aksini beyan ediyorlar.
yok ben direk dolar almanın da aslında çok güvenli olmadığını söylemek açısından belirttim yoksa ben de dolar aldım altında vs makas çok yüksek

Susma hakkımı kullanmak istiyorum .

Sağlıcakla kalın .

Sn.paskomya' nın uyarısı çok yerinde, şu bir gerçek ki, seçimden sonra kim gelirse gelsin bu günleri (ekonomik) mumla arayacağız.
dün akşama kadar, hangi bankaya internet üzerinden baş vurduysam onaylanmamıştı. ve hain banka bana 50,000 ₺ kredin hazır gel kullan mesajı attı. hatta sayfasında yazılı olan orandan daha yüksek verdiği için gittim bankaya bozuk attım ve eve döndüm. bankacımı aradım ne yapayım diye sordum (mali danışmanım) bu orandan al ne yaparsan yap dedi. ve gidip aldım. paramı cebime koyup kuyumcuya gittim. değerli kuyumcu bir hesap hatası yaptı bana 20 tane yerine 36 tane çeyrek verdi. el sıkıştık yola çıktım. ben hesap bilmem. esnafın sözüne güvenirim. kuyumcu ne dediyse doğrudur. yolda eniştem telefon açtı ve geri döndüm yaptığı hatayı anlattı ve 16 tane çeyrek altını geriverdim. her zaman derim insanın dini vicdanıdır diye. duymaza gelebilirdim, salağa yatabilirdim. ama vicdanım buna izin vermez. islamda faiz olayı geçmişte yaşanan olaylardır. günümüzde ticaret her yerde ve biz bu ticaretin çarkıyız. eskiden veresiye defteri vardı, şimdi bütün ticarethanelerde pos makinesi var. hiç biri cari hesapla çalışmıyor. ve bu çarkın dışında kalırsan maddi manevi kaybedersin.

Sayın Paskomya'ya yanıt degil aslında ama konu bağlantılı olduğundan burada yazdım.
Kredi kartı ile alışverişlerde faiz olmadığı algısı var sanırım.
dün akşama kadar, hangi bankaya internet üzerinden baş vurduysam onaylanmamıştı. ve hain banka bana 50,000 ₺ kredin hazır gel kullan mesajı attı. hatta sayfasında yazılı olan orandan daha yüksek verdiği için gittim bankaya bozuk attım ve eve döndüm. bankacımı aradım ne yapayım diye sordum (mali danışmanım) bu orandan al ne yaparsan yap dedi. ve gidip aldım. paramı cebime koyup kuyumcuya gittim. değerli kuyumcu bir hesap hatası yaptı bana 20 tane yerine 36 tane çeyrek verdi. el sıkıştık yola çıktım. ben hesap bilmem. esnafın sözüne güvenirim. kuyumcu ne dediyse doğrudur. yolda eniştem telefon açtı ve geri döndüm yaptığı hatayı anlattı ve 16 tane çeyrek altını geriverdim. her zaman derim insanın dini vicdanıdır diye. duymaza gelebilirdim, salağa yatabilirdim. ama vicdanım buna izin vermez. islamda faiz olayı geçmişte yaşanan olaylardır. günümüzde ticaret her yerde ve biz bu ticaretin çarkıyız. eskiden veresiye defteri vardı, şimdi bütün ticarethanelerde pos makinesi var. hiç biri cari hesapla çalışmıyor. ve bu çarkın dışında kalırsan maddi manevi kaybedersin.
Kredi kartı ile yapılan alışverişlerde de faiz ödeniyor. Hem de peşin olarak. Ödemeyi kredi kartı ile yaptiginiz alış verişin parası satıcı firmanın hesabına 1 ay sonra geçer. Satıcı, parayı daha önce çekmek isterse, ki neredeyse hiç bir firmanın 1 ay bekleme şansı yoktur, alacağı paradan kesinti yapılır. Ayrıca bankaların pos kullandırma ücreti olarak firma cirosuna bağlı degişkenliklerde ücret talepleri de var. Dolayısıyla firma yapılan tüm satışlarda herkes Kredi kartı ile ödeme yapacakmış gibi tum masrafları ekleyerek ürünü fiyatlandırır, peşin de olsa kredi kartı da olsa ödeyeceği faizi ekleyerek tek ücret kullanır. Bu bağlamda firmanın pos'tan kaynaklanan faizlerini alıcılar peşin ödemiş olur. Faizden kurtulmak icin kredi kartı ile alis veriş yaparım..! Öyle olmuyor... 😏

Forum istatistikleri

Konular
128,214
Kullanıcılar
449,995
Son üye
osmanguney15

Yeni konular

Geri