Balkona Priz Koymak? ( 3 soru )

elektelekt

Üye
Selamlar. Balkonda bir priz var ama bir prize daha ihtiyaç var.

3’lü seyyar prizin kafasını aldım duvara monteledim. Ve enerjisinide balkon lambasından aldım. B20 sigortadan geçirdim.

1) balkonun lambası yandığında 3’lü prizde çalışacak. Bunda sakınca var mı?

2) bu 3lü prize sadece çay makinası ve telefon şarj aleti takarım. B20 Amper sigorta takmak uygun mu?

3) sigorta dışında Kaçak akım röleside takmam gerekir mi?

Son düzenleme:
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Lambaya gelen kablo 1,5 mm2 olur ve max. 10 amp. sigorta konması gerekir.
Ana panonuzda kaçak akım varsa,ayrıca
koymaya lüzum yok.Balkondaki pirizi ka-
sasından söküp,onun yerine çiftli piriz ta-
kılabilir.2 pirizden çekeceğiniz akım 16
amperi geçmemeli.

Lambaya gelen kablo 1,5 mm2 olur ve max. 10 amp. sigorta konması gerekir.
Ana panonuzda kaçak akım varsa,ayrıca
koymaya lüzum yok.Balkondaki pirizi ka-
sasından söküp,onun yerine çiftli piriz ta-
kılabilir.2 pirizden çekeceğiniz akım 16
amperi geçmemeli.

Balkonun en ucuna koymam gerekiyorda ondan mevcut prize dokunmuyorum. Duvarda aplik var. Aplik’in altına 3’lü prizi koydum. Lambadan enerjiyi aldım 3lü prize bağladım. İkisinin arasınada B20 sigorta taktım. Sorunsuz çalışıyor ama B16 mı takmam gerekiyor illa. Çünkü bazen mutfaktaki fırın için b20 taktığımız olmuyor mu?

Yapılan normal değil.Yapacağım diyorsa-
nız,sigortanız B10 dan fazla olmamalı.

Yapılan normal değil.Yapacağım diyorsa-
nız,sigortanız B10 dan fazla olmamalı.

Son sorum hocam. Bence sigorta gerekmez. Sonuçta apliki besleyen kablonun evin girişinde sigortası var ve bende aplikten alıyorum enerjiyi. Ozaman gerekmez diye düşünüyorum yanlış mıyım ?

Selamlar. Balkonda bir priz var ama bir prize daha ihtiyaç var.

3’lü seyyar prizin kafasını aldım duvara monteledim. Ve enerjisinide balkon lambasından aldım. B20 sigortadan geçirdim.

1) balkonun lambası yandığında 3’lü prizde çalışacak. Bunda sakınca var mı?

2) bu 3lü prize sadece çay makinası ve telefon şarj aleti takarım. B20 Amper sigorta takmak uygun mu?

3) sigorta dışında Kaçak akım röleside takmam gerekir mi?

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/balkona-3lü-priz-takmak-fotoğraf-yükledim.121479/

20 amper siğorta olmaz , b tipi tamam ( ara siğorta üçlü priz için takılması iyidir )
bu balkon lambasına bağlı olan daire siğorta değeri büyük ihtimalle 10 amperdir .
bu balkon lambasına bağlı sorti kablosu 1.5 mm olduğundan b tipi siğorta ile 10 ampere kadar destekler .
balkon lambasını priz haline getirmeniz gerekir ve topraklama da çekmeniz faydanızadır .
yapmanız gereken 2.5 mm kablodan ( buattan ) 2.5 mm kablo ( yeni çekilecek hat 3 priz için ) ile faz , nört , topraklama devam edip araya b tipi 16 amper kaliteli siğorta kullanmanızdır .
üçlü priz 2.5 mm kablolu olmalı !!! ( çay makinası , ısıtıcılı cihazlar vs gibi ) için

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri