Bahçemden geçen direkten elektrik almak için başvuru yapabilir miyim?

l.ozgurel

Üye
Herkese merhaba,

Çanakkale Küçükkuyu'da yola 2. parselde bulunan arsama elektrik bağlatmak istiyorum, tüm girişimlerim sonuçsuz kaldı. Ancak bahçemin ortasında 2 ayrı aboneye kablo taşıyan elektrik direği mevcut. Çok eskiden benden izinsiz olarak konmuş.

Diyorum ki: UEDAŞ'a başvurup ya bu direkleri kaldır ya da bu direkten bana da elektrik izni ver desem sonuç alır mıyım? Ne dersiniz acaba?
Bu arada abonelerle herhangi bir sorunum yok. Direğin bana bir zararı da yok. Onların elektriğini kestirmek istemiyorum. Amaç bağcıyı dövmek değil, üzüm yemek. :)

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Tarla ise tarım amaçlı elektrik bağlatılabiliyor bildiğim. Yok köy içi bahçe ise imar ruhsatı ya da imar affı başvurusu yoksa bağlamıyorlar. Ruhsat için de yol almak lazım.
Kamu için olan işlerde kaldır demenizin de pek bir anlamı yok. Gerektiği zaman direk alt yerleri istimlak ediliyor.

Direk yerleri imar sınırı dışında varsa kaldırımdadır yani bunları burdan kaldırın deme yetki ve hakkınız bulunmamaktadır. Enerji almak için iskan ve ruhsat gerekir şartları sağlıyorsanız elektriği alırsınız.

Sanırım eksik bilgi verdim. Bahçem zeytinlik. Üzerinde küçük bir yapı var ve imar barışından faydalandım. Geçit hakkı tesisi davası sürüyor ve tedbir amaçlı yolum açık.

Bahçemden geçen direk ise ileride bir yerdeki 2 abonenin zamanında benden izinsiz diktiği 2 direk.

Neticede onların da yolu olmamasına rağmen elektrik alabildilerse ve bunu benden izinsiz olarak bahçeme diktikleri direkle yaptılarsa ben de bu direği kullanmak ve abonelik almak hakkına sahip olmalıyım diye düşünüyorum.
Direk yerleri imar sınırı dışında varsa kaldırımdadır yani bunları burdan kaldırın deme yetki ve hakkınız bulunmamaktadır. Enerji almak için iskan ve ruhsat gerekir şartları sağlıyorsanız elektriği alırsınız.
Benim tarlamdan geçen direkler diyorum. :) Yine benim gibi iskanı olmayan 2 aboneye elektrik götürüyor diyorum. :) Nasıl anlatsam bilemedim vallahi. :)

Sanırım eksik bilgi verdim. Bahçem zeytinlik. Üzerinde küçük bir yapı var ve imar barışından faydalandım. Geçit hakkı tesisi davası sürüyor ve tedbir amaçlı yolum açık.

Bahçemden geçen direk ise ileride bir yerdeki 2 abonenin zamanında benden izinsiz diktiği 2 direk.

Neticede onların da yolu olmamasına rağmen elektrik alabildilerse ve bunu benden izinsiz olarak bahçeme diktikleri direkle yaptılarsa ben de bu direği kullanmak ve abonelik almak hakkına sahip olmalıyım diye düşünüyorum.
Bu iki olay birbirinden farklı değerlendirilir. Birisinde komşularınızın ruhsati vardır enerji almaya haklari olur ancak direkler için sizden mufakatname alınmış olunması gerekir izin yoksa itiraz edebilirsiniz ancak bunu koz kullanmanız ahlaki olmaz. Siz şartlarınızı yerine getirince zaten elektrik almaya hak kazanırsınız ve elektrik dağıtım şirketi size enerji verir.

Bu iki olay birbirinden farklı değerlendirilir. Birisinde komşularınızın ruhsati vardır enerji almaya haklari olur ancak direkler için sizden mufakatname alınmış olunması gerekir izin yoksa itiraz edebilirsiniz ancak bunu koz kullanmanız ahlaki olmaz. Siz şartlarınızı yerine getirince zaten elektrik almaya hak kazanırsınız ve elektrik dağıtım şirketi size enerji verir.
:) Koz olarak kullanmak demedim zaten. Demek istediğim şu: Zaten benim bahçeme kadar gelmiş olduğu için, altyapı büyük ölçüde hazır olduğu için benim kullanımıma açılması mümkün müdür?

Yani benim ile yol arasındaki parselden benim ayrıca izin almama gerek kalmamış olur diye düşünüyorum.

Diğerleri benzer durumda ve sizin de imar affı kapsamında bir yapınız varsa ve aftan yararlanmışsanız (bazen reddediliyor), elektrik alabilmeniz gerekiyor. İmar affı belgenizle ve diğer abonelikleri emsal göstererek başvuru yapmanız gerekiyor. Kabul edilmezse ne sebeple kabul edilmediğini yazılı olarak kurumdan isteyin.

:) Koz olarak kullanmak demedim zaten. Demek istediğim şu: Zaten benim bahçeme kadar gelmiş olduğu için, altyapı büyük ölçüde hazır olduğu için benim kullanımıma açılması mümkün müdür?

Yani benim ile yol arasındaki parselden benim ayrıca izin almama gerek kalmamış olur diye düşünüyorum.
Elektrik Dağıtım şirrketlerinin bilinçsiz iş yaptığına şahit olmadım. Haritacıları var. Muhtemelen yanlış bilgi almışsınız. Şikayette bulunun ihlal varsa gerekeni yaparlar.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri