Herkese Merhabalar,

TIA Portal V13
6ES7212-1AE40-0XB0___Siemens S7-1200 1212C CPU DC/DC/DC PLC
2071-A15 ____________Allen Brandley Kinetix 3 SÜRÜCÜ
TL-A410-BJ32AA_______Allen Brandley Ac Servo Motor
6AV2123-2GA03-0AX0__KTP 700 7" HMI panel
2 adet vibrasyon motoru
1 tane piston için valf

1/Bunların hepsinin Pano Bağlantısını ve haberleşmesini nasıl yapacağım?
2/Yeni Olduğum için çok fazla karışıklık içinde kalıyorum.
3/PLC, Servo ve Sürücü için nasıl haberleştirme yapacağım.
4/Tıa portalda HMI ekranda oluşturduğumuz bir buton değilde, panoda bağlı olan bir butona basınca HMI ekranda nasıl bir output alabil

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Merhabalar.Öncelikle sistemi nasıl sürmek istiyorsunuz.Haberleşme yöntemleri ile yoksa plc'nin pulse çıkışlarını kullanarak mı?Eğer haberleşecekseniz,hangi protkoller destekleniyor sürücü tarafında bilinmesi gerekir.Siemens tarafından ModbusRTU veya Modbus TCP/IP ile olabilir.Tabi sürücü ile uyumlu olması gerekir.
Plc ile HMI Tia Portal programı üzerinden haberleştirilebilir.İşin en kolay kısımı burada bu.Ancak servoların haberleşmesi biraz dertli bir konu olabilir.Ürünleri almadıysanız Siemens V90 veya S210 serileri ile çok kolay şekilde yapılabilir.
Son maddeyi pek anlayamadım.Tabi uygulama nedir tam olarak anlatırsanız yardımcı olabilirim.İyi çalışmalar dilerim.

Merhabalar.Öncelikle sistemi nasıl sürmek istiyorsunuz.Haberleşme yöntemleri ile yoksa plc'nin pulse çıkışlarını kullanarak mı?Eğer haberleşecekseniz,hangi protkoller destekleniyor sürücü tarafında bilinmesi gerekir.Siemens tarafından ModbusRTU veya Modbus TCP/IP ile olabilir.Tabi sürücü ile uyumlu olması gerekir.
Plc ile HMI Tia Portal programı üzerinden haberleştirilebilir.İşin en kolay kısımı burada bu.Ancak servoların haberleşmesi biraz dertli bir konu olabilir.Ürünleri almadıysanız Siemens V90 veya S210 serileri ile çok kolay şekilde yapılabilir.
Son maddeyi pek anlayamadım.Tabi uygulama nedir tam olarak anlatırsanız yardımcı olabilirim.İyi çalışmalar dilerim.
Loadcell'den gelen bilgiye göre servo motor açısal olarak değiştireceğim.Örneğin Loadcell'den gelen 1 değerinde 10 derece, 20 değerinde 45 derece, 60 değerinde 90 v.b gibi değerlerle açısal olarak kontrol edeceğim.Yani Kapak kontrolü gibi . Loadcell'den gelen bilgiye göre kapağı yani servoyu açısal olarak yön vermek istiyorum.

Merhaba.Dediğiniz uygulamadan anladığım kadarıyla şöyle yapmak gerekebilir.Loadcell kalibre edilmeli önce.Ve buradan aldığınız değeri scale etmek gerekir.Kapağı max 360 derece çevirilecek.Örneğin loadcelden okuduğunuz max değerde 360 derece çevirirsiniz.Orta değerde 180 derece olur.Tabi burada iyi skala edin değeri.Sonrası kolay aslında.

Merhaba.Dediğiniz uygulamadan anladığım kadarıyla şöyle yapmak gerekebilir.Loadcell kalibre edilmeli önce.Ve buradan aldığınız değeri scale etmek gerekir.Kapağı max 360 derece çevirilecek.Örneğin loadcelden okuduğunuz max değerde 360 derece çevirirsiniz.Orta değerde 180 derece olur.Tabi burada iyi skala edin değeri.Sonrası kolay aslında.
2 adet Loadcell bağlandım. Tia Portal üzerinden NORM_X ve SCALE_X komutları ile bilgi ayarı yaptıktan sonra. Loadcell boştayken sıfır değerini görüyorum. Ama Loadcel ciddi bir baskı yapınca sadece çıkışta 2 rakamını görüyorum. Bunu gerçek bir değere nasıl çevirebilir. Nasıl bir hesap yapmam gerekiyor.

Merhaba.Öncelikle loadcellden okuduğunuz değeri scale etmeniz lazım.Yani loadcel bilgisini nasıl okuyorsunuz öncelikle. Analog ınputtan mı?Şimdi loadcelli 100 kg yük koyduğunuzda ve buda sizin max kg ise o zaman 27000 civarı değer okumanız gerekir.Bunun için loadcell çıkışını ayarlayınız.Ciddi bir yük koyup 2 görüyorsanız muhtemelen loadcell çıkışınız ayarlı değildir.

Analog Input girişinden okuyorum ( IW64)

5 KG bir ağırlık taktığımda IW64de ( 204 ) değerini görüyorum.
NORM ÇIKIŞI = 0,007378472
SCALE ÇIKIŞI = 0
nasıl bir matematik işlemi yapıp scaleyı doğru hale getirebilirim. @sahinhan

Merhaba.NormX ve Scale X komutlarının girişlerine tanıdığınız değerleri kontrol ediniz.Yani aralıklarınız çok küçükse ondan olabilir.Bu videoda anlayılıyor komut.

Merhaba, Herkese kolay gelsin

Elimde dc dc dc s71200 plc ve bir A4 serisi panasonic servo sürücü var
Servo motor ve sürücüyü plc ye bağlamadan sürücü üzerindeki displayden ileri geri hareket verdim.
Güç kaynağı ile beslediğimde sadece servo on yapabildim.
pals ile sürmek istiyorum
Ancak plc ile bağlayıp sürmek istediğimde fotodaki gibi bir sorun oluşuyor sorunu anlayan var mı acaba?

Servo sürücü cnx5 bağlantı şekli
4-6-7: 0V
3: pals 2k ile plc output
5: sıgn 2k ile plc output
29 servo on

panasonıc panaterm parametre ayarları
02-0
41-1
olarak ayarladım

Ekli dosyalar

• IMG_20200227_170944.jpg
    IMG_20200227_170944.jpg