Bağımlı gerilim kaynağı Thevenin eşdeğeri

Erdem⁣

Paylaşımcı üye
Aşağıdaki devrenin a ve b uçlarına göre Thevenin eşdeğerini bulunuz.

soruthevenin1.png

Bu teoremler malesef okulun dışında pratik hayatta çok - hatta hiç - kullanılmadığı için unutalı yıllar oldu ki buradaki herkesin de benim gibi olduğuna yüzde yüz eminim :)

Benim ise sürekli karşıma çıkıyor :)

Çünkü daha çok konunun kuramsal (teorik) kısmını çalışıyorum. Daha bunlar bir şey değil.

abc.png

Bu ikinci dereceden denklemin çözümünü isteyen sorular var. Cebir sorusu.

Benim ise sürekli karşıma çıkıyor :)

Çünkü daha çok konunun kuramsal (teorik) kısmını çalışıyorum. Daha bunlar bir şey değil.

Ekli dosyayı görüntüle 53284
Bu ikinci dereceden denklemin çözümünü isteyen sorular var. Cebir sorusu.
Öğretim görevlisi ya da öğrenci değilseniz bunlarla işinizin olması mümkün değil :)

Bu sadece temel bir elektronik kitabındaki bir soru.

Diyelim ki bir EKG sinyalimiz var. Bu sinyalin üzerine güç hatlarından gelen 50 Hz gürültü sinmiş. Bu durumda ne kullanırsınız?

Ben bunların ikisi de değilim ama biraz meraklıyım. Şimdi önceden aldığım temel düzeyde bir elektronik dersini tekrar etmeye çalışıyorum. Allah nasip ederse daha sonra şu derslerden birini almayı düşünüyorum.

- Sinyaller ve sistemler
- Dijital devreler
- Razavi analog elektronik dersleri

Behzad Razavi'nin analog elektronik derslerini gördükten sonra o yana doğru ağırlık bastı :)

Bir tane elektronik kitabının ilk sayfalarından çeviri yapmadan alıntı yapmak istiyorum.

mathematic.png

Bu sadece temel bir elektronik kitabındaki bir soru.

Diyelim ki bir EKG sinyalimiz var. Bu sinyalin üzerine güç hatlarından gelen 50 Hz gürültü sinmiş. Bu durumda ne kullanırsınız?

Ben bunların ikisi de değilim ama biraz meraklıyım. Şimdi önceden aldığım temel düzeyde bir elektronik dersini tekrar etmeye çalışıyorum. Allah nasip ederse daha sonra şu derslerden birini almayı düşünüyorum.

- Sinyaller ve sistemler
- Dijital devreler
- Razavi analog elektronik dersleri

Behzad Razavi'nin analog elektronik derslerini gördükten sonra o yana doğru ağırlık bastı :)

Bir tane elektronik kitabının ilk sayfalarından çeviri yapmadan alıntı yapmak istiyorum.

Ekli dosyayı görüntüle 53285
Herkesin hiçbirşeye kafa yormayıp ; başkasının teorik-pratik birikimini sömürerek hayatta kalmaya çalıştığı günümüzde takdire şayan bir çalışma içindesiniz . Tebrik ederim .

zorlayıcı bir devre..

VOC için KVL uygulanır..
denklemlerde farklı Vx değerlerini eşitleyip yeni eşitlikler elde ediyorsun, oradan diğer denklemelere koyup sonuç çıkıyor..

RTH için bağımsız kaynaklar sıfırlandıktan sonra, Vx kalıyor sıfırlanamaz, bunun için çıkışa 1 volt bağlayıp KVL uyguluyorsun, çıkışa bağlanan 1 voltluk kaynak girişe 1 volt veriyor, devreye kaç amper veriyor KVL den bulunduktan sonra, gerilim bölü akımdan giriş direnci, RTH bulunur..

VOC = 20 volt
RTH = 6 ohm

Son düzenleme:
@Under Ground yorumlar için teşekkürler.

@hearthief tebrikler. Doğru çözüm.

Diyelim ki bir EKG sinyalimiz var.

ekgsinyal.png

Bu arada uzman doktorlar bu dalga şekline bakarak hastanın sağlık durumu ile ilgili oldukça bilgi edinebiliyorlarmış.

Bizim konumuz 50 Hz Şebeke gürültüsünü ortadan kaldırmak. Bir EKG sinyaline güç hatlarından gelen gürültü sinmiş hali sanırım şuna benziyor.

Burada bu gürültünün kaldırılması için sayısal filtre kullanımı gibi teknikler kullanılıyor.

Bu gürültüyü kaldırmak için fark yükselteci de kullanabiliriz.

farkyukselteci.png

Fark yükseltecinin çalışma mantığı, örneğin bu girişlerden biri hastanın bir koluna diğeri hastanın öbür koluna takılıyor. 50 Hz şebeke gürültüsü her iki sinyalde ortak olduğu için, bu girişteki iki sinyali birbirinden çıkarttığımızda ortaya gürültüsüz EKG sinyali kalıyor.

Fark yükseltecinin diğer bir uygulaması ile bir tane + kanallı mosfet kullanarak işlemsel yükselteç yapabiliyorsunuz.

Temel elektronik kitaplarında örneğin fark yükselteci, akım aynası, simetrik güç kaynağı kullanan yükselteç, ön bellek ('source follower') gibi konulardan bahsediyor. Hatta bu konuların önemli olduğunu anlıyorsunuz ama ileriki analog derslerinde belki bunların pratikte ne amaçlı kullandığı anlatılıyor.

Hatta çok ilginç benim okuduğum kitap mosfete üç tane kocaman konu ayırmış. Hatta başka bölümlerde bile yeri geldikçe bahsediyor. BJT'ler ise neredeyse satır aralarında o da örnekler üzerinden bahsedilmiş.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,965
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri