Ayarlı güç kaynağı hakkında…

VehbiAksun

Üye
Merhabalar,
Daha önce bir akü şarj cihazı için konu açmıştım ve cihazın şeması olmadığı için revize edemedim bende komple sistemi değiştirdim lm317, bd139 ve tip3055 ile bir devre yaparak bağladım şimdi şöyle bir durum var cihazın trafosu çift çıkış 15v şeklinde ben sadece tek çıkışı kullanarak yaptım devrede bir kısmını eksilttiği için ortalama 13.80 v civarı çıkış veriyor ve istediğim akımı alamıyorum max 4 amp çıkış veriyor. Asıl sorum ben bu trafodan çift çıkışı doğrultup devreye girsem 28 volt civarı alsam modülden 14.4 e sabitlesem akımı da istediğim seviyeye ayarlasam bu şekilde kullansam sorun olur mu ?
Diyelim ki ben aküyü şarja taktım bıraktım gittim o esnada lm317 , bd139 ve tip3055lerde kısa devre vs olursa aküye direk 30 volt civarı veriri mi yada akım ayarı bozulup 5 amp değilde 10 amp basar mı ?

Sargiyi açıp incelemek lazım. Ortadaki üç iki sarginin uclari çıkmıyorsa paralel yapılamaz.

O zaman güçlü bir step down regulator alınıp 30 volt girilip cikis 14.4 e ayarlanabilir. Bu şekilde guc dönüşümü ile verim arttırılabilir.

Sargiyi açıp incelemek lazım. Ortadaki üç iki sarginin uclari çıkmıyorsa paralel yapılamaz.

O zaman güçlü bir step down regulator alınıp 30 volt girilip cikis 14.4 e ayarlanabilir. Bu şekilde guc dönüşümü ile verim arttırılabilir.
D88F79A1-3C7B-4CF5-9DBE-5E94355A9E95.jpeg

Şu devreden yaptım ama her hangi bir parça arıza durumunda aküye 14v üzeri çıkış olursa aküyü patlatır diye korkuyorum

Akım ayarlı işi oldukça sıkıntılıdır. Çok detaylıdır ve çok aşırı maliyet ister.Girersen batarsın çıkamazsınız.
Hem akım ayarı çok profesyonel uygulamalar için gereklidir.
Siz sadece voltaj ayarlı olan bir devre bulun.
@Mr_YAMYAM ın devresi tam size göre.
Linki;
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/lm317t-0-22v-10-amper-guc-kaynagi-bilgisi-olan-çalışma-şeklini.103669/
Hocam bu şekilde akülerim zarar görüyor çok yüksek akım ile şarj oluyor bu yüzden akımı düşürmek istiyorum. Zaten trafomun çıkışları 15 15v şeklinde bu yüzden voltaj ile alakalı bir durum yok bende bilirdim tristör yada bu şekilde devre yapmayı ama benim amacım elimde ki trafoyla kontrollü şarj yapmak

Hocam bu şekilde akülerim zarar görüyor çok yüksek akım ile şarj oluyor bu yüzden akımı düşürmek istiyorum. Zaten trafomun çıkışları 15 15v şeklinde bu yüzden voltaj ile alakalı bir durum yok bende bilirdim tristör yada bu şekilde devre yapmayı ama benim amacım elimde ki trafoyla kontrollü şarj yapmak
Akım kontrollü lineer (trafolu)güç kaynağı yapmak çok detay iştir.
Madem hedefiniz akü şarjı

Çin malı akım ve voltaj kontrollü regüle modüllerini kullanın.
https://www.google.com/shopping/pro...1,of:1,eto:17283105148364345797_0,prmr:1,cs:1

Akım kontrollü lineer (trafolu)güç kaynağı yapmak çok detay iştir.
Madem hedefiniz akü şarjı

Çin malı akım ve voltaj kontrollü regüle modüllerini kullanın.
https://www.google.com/shopping/product/9778374668355024527?q=szbk+regüle+modül&biw=360&bih=629&tbs=vw:l&prmd=sinxv&sxsrf=AOaemvJHCHKbsRR24OeICSjMn2A-kHM6OA:1640680385755&prds=num:1,of:1,eto:17283105148364345797_0,prmr:1,cs:1
Hocam bu attığınız modülün benim yaptığım devreden farkı nedir ?

Hocam bu attığınız modülün benim yaptığım devreden farkı nedir ?
Lineer değil, switch mode dur.Dolayısı ile güç kaybı azdır. Hem akım ve hem voltaj ayarı kolaylıkla kontrol edilir.Verdiğim linkteki modül, sürekli 7A verir. 70A aküy rahat şarj edersiniz.
Farka gelince.
O dediğiniz şema bir devre değildir.Akım kontrolü voltaj ayarı ile yapılıyor ama, akım yolunda akımı ölçen bir kısmı yok.
Sahte, bir uygulamadır.

Forum istatistikleri

Konular
128,272
Kullanıcılar
450,098
Son üye
akaremir31

Çevrimiçi üyeler

Geri