Avize baglama yardım

Ozx

Üye
Selamlar,
Evdeki odalarin lambalarini kendim hallettim. İş salona gelince takıldım. Aslında onuda forumdan öğrendim ama avizemde.duylar fazla olunca takıldım.
Şöyleki;
Salon 2 anahtarlı, tavandan 5 kablo çıkıyor
--Mavi 2 tanesini birlestirmisler balkon ışığına giden kablo, balkon kontağını acarsam elektrik var açmassam yok. O yuzden bunlari eledim.
--Kahverengi 2 tane elektrik var.
--Sari 1 tane elektrik yok.
Avizem 6 duy var. Avizenin ustunden 3 grup olarak kablolar cikmış. Her bir grupta 2 mavi 2 kahverengi var. Toplamda 6 mavi 6 lahverengi..

Ben şöyle yapacağım.
--Avizedeki tüm mavileri birleştirip, tavandan gelen sariya baglayacağım.Nötr.
--Avizedeki 3 kahverengiyi birlestirip, tavandan gelen kahverengiye baglayacağim.Faz.
--Yine avizedeki 3 kahverengiyi birlestirip, tavandan gelen kahverengiye baglayacağım.Faz

Bu işlem doğrumudur? Diyelimki ters bağladım sigorta atmasından hariç bir durum olur mu?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Merhabalar.
Öncelikle tavandaki sarı kablonun nötr olduğuna emin misiniz?
Ölçü aletiniz varmı kahverengi ve sarı kablodan bir ölçüm yapıldığında 220 volt varmı?

Merhabalar.
Öncelikle tavandaki sarı kablonun nötr olduğuna emin misiniz?
Ölçü aletiniz varmı kahverengi ve sarı kablodan bir ölçüm yapıldığında 220 volt varmı?
Kontrol kalemiyle kontrol ettim. Sari olanda elektrik yok. 2 kahverengide var ve 2 mavide var. Balkon kontagini acarsam mavilere elektrik geliyor kaparsam onlarda da yok.

Ekli dosyalar

• 20211021_135813.jpg
    20211021_135813.jpg
    184.8 KB · Görüntüleme: 25
Resme göre dediğiniz şekilde bağlayın sorun olmayacaktır.

Mavi olan nötr, sarı topraklama olsa gerek kahverengi kablolar ise faz devreleri. avize de bulunan her bir kablo grubu bir duya ait sizde bunları üçer üçer bağlayarak iki devre şeklinde kurabilirsiniz.

Tesekkurler herkese hallettim.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri