Avize bağlamak

Umut00606

Üye
Yeni aldiğim
Tavandan yani duvardan 2 siyah 1 mavi kablo geliyor
Avizeden ise 1 sarı ve birbirine bağli 2 siyah kablo geliyor bunlari bağlamaya çaliştim yanmadi lamba renkleri nasıl bağlayacağimi konusunda yardımcı olursaniz sevinirim
Duvarda 2 tane ikili 1 tane tekli düğme var ikili olan avize için olmali
Siyahlari tek tek ve birleştirip denedim olmadi belki klimense tam bağlayamadim bilmiyorum

Ekli dosyalar

• 5A660703-4C65-4088-8084-6EC326F68A28.jpeg
    5A660703-4C65-4088-8084-6EC326F68A28.jpeg
    92.7 KB · Görüntüleme: 24
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
5 tane yeni aldım hepsini bağladim hiç biri yanmadi

Tavandan gelen hattı kontrol edebildiniz mi, gerilim var mı? Burada sorun varsa, buat kontrol edilebilir. (başıma böyle bir şey gelmişti.)

1612597201898.png
Fotodaki malzemeye herhangi bir ampül takıp hangi anahtarın hangi kablolara elektrik verdiğini öğrenebilirsiniz. Böylece avizeye uygun kablolarınızı tesbit etmiş olursunuz.
*** Dikkat can ve mal güvenliğiniz için ehil bir elektrikçiden yardım almak en basit bir yoldur. Kolaylıklar .

Öncelikle ikili dediğiniz anahtar sökülüp orada elektrik olup olmadığının kontrolü yapılmalı.
İkinci olarak,
Tavandaki iki siyah kabloya ikili anahtardan elektrik gelip gelmediği kontrol edilmeli ve sonrasında avize bağlanmalıdır.
Avize bağlantınız normal şartlarda doğru görünüyor.
Sarı kablo nötr siyah olanlar faz girişleri.

Ekli dosyayı görüntüle 71616Fotodaki malzemeye herhangi bir ampül takıp hangi anahtarın hangi kablolara elektrik verdiğini öğrenebilirsiniz. Böylece avizeye uygun kablolarınızı tesbit etmiş olursunuz.
*** Dikkat can ve mal güvenliğiniz için ehil bir elektrikçiden yardım almak en basit bir yoldur. Kolaylıklar .
Denedim yaniyor ama avizeyi tekrar bağlayınca avize yanmiyor.diğer avizeyi demicem olmazsa artık elektrikçi yada avizeyi iade sağolun yardım için

Avizeden gelen mavi ile duvardan gelen maviyi bağladim
Avizeden renksiz kablo ile siyahi bağladim
1 siyah duvardan gelen ve avizeden gelen yesil boşta kaldi
Duvardaki 2 düğmeden birine basınca hiç biri yanmiyor diğerine basınca hepsi yaniyor
Yarim yarim yansın istiyorum ama tesisata zarar vermek istemem boşta kalanlari bağlamam doğru sonuç verir mi şimdiden teşekkürler

Ekli dosyalar

• image.jpg
    image.jpg
    149.6 KB · Görüntüleme: 23
Moderatör tarafında düzenlendi:
önce faz nötr tesbitini doğru yapmalısınız. tüm düğmeleri (yani anahtarları) açın (yani kapayın :)

tavanda iki aynı renge kontrol kalemi ile baktığınızda elektrik gelmiş olmalı... elektrik gelmeyen nötr. genelde mavidir ama bazen umursamadan bağlayanlar oluyor...

sonra avizenizdeki nötr de tek renk olandır. yani iki ortak renk ayrı ayrı faz girişleridir... biri bir grup diğeri kalan diğer ampulleri yakar. avizede hatalı bağlantı olma ihtimali düşüktür.. ölçü aletiniz olmadığını varsayıp kontrol kalemiyle nasıl test edeceğinizi yazayım. tüm duylarda sağlam ampul olsun. avizenin iki ortak renkli olandan birine elektrik verin.. diğer kablolar boşta olsun. kontrol kalemiyle onlara bakın.. hangisinde kontrol kaleminiz ışık veriyorsa o nötr hattınızdır. şimdi elektrik verdiğiniz kabloyu sökün. diğer ortak renkliden elektrik verin.. yine aynı hattan geri dönüş almalısınız. alaıyorsanız avizenizin bağlantısı sağlam demektir.

anlattıklarım profesyoneller içindir. elektrik çarpmaları hayati tehlike oluşturur. uzman değilseniz müdahale etmeyiniz.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,904
Son üye
teknikbilimlers31

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri