Aurdino uno ile kalorifer kazanı otomatiği nasıl yapılır

Aduino Uno kullanarak kalorifer kazanı için fan ve pompa kontrolünü nasıl sağlarım. fan ve motor 35dercede çalışacak 50 dercede fan stop edip pompa çalışmya devam edecek, sıcaklık 50 dercenin altına düştüğü zaman fan çalışıp sıcaklığı 50 derecede tutacak bir devre nasıl tasarlarım.

Bu tür uygulamalarda, uygulamayı basitleştirip, parçalara ayırmakta fayda var.

İlk önce bir tane LM35 sıcaklık ölçer ("sensörü") ve bir kaç tane LED alıp deneme yapın. Sıcaklık istenilen değerin altına düşerse mavi ışık, üzerine çıktıysa kırmızı ışık yansın.

Daha sonra bu sisteme bilgisayar fanı ve röle ekleyip, örneğin kırmızı ışık yandığında fanı çalıştıracak, mavi ışık yandığında röleyi tetikleyecek bir uygulama tasarlayın.

Son aşamada ise röle kullanarak gerçek uygulama üzerinde denemelere başlayabilirsiniz.

Geçenlerde elime bu tip termodinamik marka elektronik röle arizasi geldi bence uygulamada yaptığı işe gore çok fiyatli bir malzeme bunun yerine flaşör röle ile komur aliminı ayarlayip fan dongusunude dijital termostatlarla giderebileğiniz bir kumanda devresi tasarlayabilirsiniz.

kalorifer kazanı idaresi için güvenlik açısından arduino tehlikeli değil mi? Arduino, eğitim ve hobi amacıyla kullanılmalı taraftarıyım veya tehlike teşkil etmeyen işlerde.

kalorifer kazanı idaresi için güvenlik açısından arduino tehlikeli değil mi? Arduino, eğitim ve hobi amacıyla kullanılmalı taraftarıyım veya tehlike teşkil etmeyen işlerde.

Bu yoruma yakın zamanda µ denetleyicilerle ilgili okuduğum bir dersin giriş bölümünden alıntı yaparak cevap vermek istiyorum.

"Bir tane mühendis, çiçeği burnunda yeni mezun mühendislerle bir mülakat yapıyor. Güvenli şekilde havalanan, yere inen ve yörüngede dolaşan bir uzay aracı tasarlamak üzereyiz, herhangi bir fikriniz var mı? Yeni mezun mühendislerin bir çoğu 1 GHz ve 500 MB bellek içeren bir sistem önerdi. Sonraki soru "eğer sadece 1 MHz ve 512 KB belleğimiz olsa, gene de bir yere varabilir miyiz?" Ortak cevap büyük bir HAYIR oldu.

İşin doğrusunu söylemek gerekirse 1 MHz ve 512 KB bellek IBM AP-101 uçuş kontrolcüsünün teknik özelliklerine göre çok fazlaydı. Saat hızı saniyede 1 milyondan daha düşüktü ve sadece bir kaç KB belleğe sahipti.

Bu , F15 avcı uçağı, B-1 bombardıman uçağı ve NASA'nın uzay mekiği programında kullanılan bilgisayardı."

Aduino Uno kullanarak kalorifer kazanı için fan ve pompa kontrolünü nasıl sağlarım. fan ve motor 35dercede çalışacak 50 dercede fan stop edip pompa çalışmya devam edecek, sıcaklık 50 dercenin altına düştüğü zaman fan çalışıp sıcaklığı 50 derecede tutacak bir devre nasıl tasarlarım.
Tam olarak aynisini kendi sobam için yazdım. Simülasyonu bu yaptım çalışıyor. Uygulaması kaldı birtek. Özel mesaj atarsan yardımcı olabilirim

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,976
Son üye
ARALSAN

Yeni konular

Geri