atx 200 power supply'den adaptör yapımı (yardım)

honourrich

Üye
elimde bilgisayardan sökülmüş atx 2oo power supply bulunmakatdır.ben bunu değelendirip bir adaptör yapmak istiyorum.sabit bir şekilde 5 V DC çıkış alabiliyorum ancak bana 12 V DC gerekmektedir.konuyla ilgilenen arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

atxps.png
ALINTIDIR:ZATEN 12V ÇIKIŞI VAR.

yardımlarınız için teşekkür ederim ama sanırım cihaz arızalı.son olarak profesyonel bir kişiye göstereceğim.

Siyah-portakal kablo arası=+3.3 volt
Siyah-kırmızı kablo arası=+5 volt
Siyah-sarı kablo arası=+12 volt.tur.

Psu'ların eski tipte(at) ve yeni tipte(atx) formuyla çalışan 2 ayrı çalışma prensipli tipi mevcuttur.Bunlar;

1. Siyah ve yeşil kablo temaslı(Tetiklemeli), "atx" formunda,psu üstünde anahtardan açılmayan,ancak Şebeke ile olan irtibatı açıp kapayan bir anahtarı olabilen(Pc'nin buton anahtarıyla anakarttaki power-on'dan tetiklenerek açılan) pc'lerde olup,sözü edilen kablo temasıyla ayrıca psu'yu açıkta(Pc'siz) çalıştıran tiptedirler.(Yeni çıkan tiptekiler)

2. Siyah ve beyaz kablo temaslı(Sürekli anahtar temaslı) çalıştırmalı,yani eski "at" formunda olanlar(Pentium 3,4'den önceki pc'lerdeki) psu üzerinden anahtarlı olarak pc'lerı çalıştıran eski tiptekilerdir.(Anakarttan değil direk psu anahtarından açılan eski at'ler)

Cihaz üzerinden +5 volt alınıyorsa,cihazın özel bir arızası da yoksa,cihaz kablolarının herhangi bir yerindeki siyah-sarı kablo bağlantısından,+12 volt dc. çıkış kolayca alınabilir.Kolay gelsin.

http://en.wikipedia.org/wiki/ATX

Siyah-portakal kablo arası=+3.3 volt
Siyah-kırmızı kablo arası=+5 volt
Siyah-sarı kablo arası=+12 volt.tur.

Psu'ların eski tipte(at) ve yeni tipte(atx) formuyla çalışan 2 ayrı çalışma prensipli tipi mevcuttur.Bunlar;

1. Siyah ve yeşil kablo temaslı(Tetiklemeli), "atx" formunda,psu üstünde anahtardan açılmayan,ancak şebeke ile olan irtibatı açıp kapayan bir anahtarı olabilen(Pc'nin buton anahtarıyla anakarttaki power-on'dan tetiklenerek açılan) pc'lerde olup,sözü edilen kablo temasıyla ayrıca psu'yu açıkta(Pc'siz) çalıştıran tiptedirler.(Yeni çıkan tiptekiler)

2. Siyah ve beyaz kablo temaslı(Sürekli anahtar temaslı) çalıştırmalı,yani eski "at" formunda olanlar(Pentium 3,4'den önceki pc'lerdeki) psu üzerinden anahtarlı olarak pc'lerı çalıştıran eski tiptekilerdir.(Anakarttan değil direk psu anahtarından açılan eski at'ler)

Cihaz üzerinden +5 volt alınıyorsa,cihazın özel bir arızası da yoksa,cihaz kablolarının herhangi bir yerindeki siyah-sarı kablo bağlantısından,+12 volt dc. çıkış kolayca alınabilir.Kolay gelsin.

ATX - Wikipedia, the free encyclopedia

gerçekten çok yardımınız dokundu,teşekkür ederim.

12 VDC çıkış aldım ancak bir problemim daha var.Elimdeki güç kaynağı +12 V DC olarak MAX. 7 amper çıkış verebiliyor.Benim ise en fazla 1-1.5 amper akıma ihtiyacım var.Power Supply'nin içerisindeki fanı iptal etsem bir sakıncası olur mu?Çünkü çok fazla ses çıkarıyor.Yardımcı olacak kişiler varsa çok sevinirim.

fanı iptal edersen psu ısnır ve patlar yada çıkış vermez.ampere gelince ne bağlıcaksın ki çıkışa

12 VDC çıkış aldım ancak bir problemim daha var.Elimdeki güç kaynağı +12 V DC olarak MAX. 7 amper çıkış verebiliyor.Benim ise en fazla 1-1.5 amper akıma ihtiyacım var.Power Supply'nin içerisindeki fanı iptal etsem bir sakıncası olur mu?Çünkü çok fazla ses çıkarıyor.Yardımcı olacak kişiler varsa çok sevinirim.

2Ampere kadar Fansız çalıştırmanda bir sakınca olmaz ama 7/24 çalıştıracaksan(havalarda ısınıyor) daha sessiz bir fan bağlaman mutlaka fayda sağlayacaktır.

Fansız çalıştırmanız hiçbir şekilde doğru olmaz.Ancak benim şu an kullandığım masaüstü pc'min psu'sundaki gibi,aşırı sesden rahatsız olmamanız amaçlı,12 vot dc. yerine +5 volt (Kırmızı-siyah kablolar arası) fan veya fanlarınıza(2 adet fan varsa ikisini paralel bağlayıp ortak uçlarını +5 volta bağlayarak) tatbik ederek, hem sessiz ve hem de güvenli soğutma yapacak şekilde(1.5 amper ihtiyacınızı) tadilat yapabilirsiniz.Ben ayni tadilatı 300 watt.lık psu'larıma senelerdir yapmaktayım.Ancak +5 volt uygulayacağınız fanın RPM'i(Devir sayısı) +12 voltta çok rahatsız edecek seviyede sesli,vınıltılı ve yüksek hava debisinde çalışanlarından(80 mm. çaplı,12 volt dc. ve 0.26 Amper etiketli olan fanlar gibi)seçilmişse,+5 volt dc. ile,hem sessiz çalıştırma,hem de ayni fonksiyonel çalıştırma sağlanabilir.Ancak, 80 mm.lik,12 volt dc. ve 0.14 Amperlik fanları,+5 voltla beslerseniz eğer,normal soğutma fonksiyonunu,güvenli olarak yapamayacak devirlere düşürmüş olursunuz.Son çıkan 120 mm.lik,12 volt dc.lik fanlar,12 volt dc.de bile daha sessiz çalışabiliyor.Psu için yeri uygunsa,bu ebattakileri de, az gürültü için tercih edebilirsiniz.Sonuçta,tüm fanların güç etiketlerini göz önüne alıp,tadilatlarınızı buna göre yaparsanız daha iyi neticeler elde edebilirsiniz.Kolay gelsin.

Not:Güç kaynağının amper kapasitesinin kullanılan miktardan fazla olması bir sakınca doğurmaz.(Power LED'lerin uzun ömürlü olması ve bozulmaması için sabit,sınırlı olan bir akımla beslenmesi durumundaki örneği hariçtir).Benzer olarak otomobil akünüzü de 60,72 veya 90 amper olarak seçebilirsiniz.Ancak arabadaki tüketici konumundaki devre elemanları,her zaman kendileri için gerekli olan ve sabit bir akım miktarını çekip kullanırlar.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,182
Kullanıcılar
449,951
Son üye
N4POLYOON

Yeni konular

Geri