Server PSU'yu ATX PSU'ya çevirme projesi

Merhaba,

Elimde 1200W server güç kaynağı var. Bununla ATX güç girişi olan server çalıştırmak istiyorum. ATX psular server kasasına sığmıyor. Server malzemeleri Türkiye'de çok zor bulunduğu için böyle bir yola girmek mantıklı oldu.

Maalesef çevirme sadece, kablo ve soket değişiminden ibaret değil.
Server güç kaynağı çıkışları:
2.5A 11V, bu güç kaynağı kapalıyken de enerji veriyor. Bu aslında 12V olmalı, vidayla çevrilen bir pot var oradan ayar yaparak düzeltiliyordur büyük ihtimal. Ya da 12V DC converter bağlayarak düzeltebilirim.
2V on sinyali, bu açıkken 2V veriyor.
12V 100A, güç kaynağı açılınca yarım saniyede 12V'ye çıkıyor. Kapatınca yavaşça 0'a iniyor.
Çalıştırmak için 33. ve 36. pin arasına 330 ohm direnç bağlamak gerekiyor. 33. pinde 2.75V var.

ATX güç kaynaklarında ise -12V, 5V, 5Vsb, -5V, 12V, 12Vsb, 3.3V gibi birçok çıkış var. Vsb yazanlar bilgisayar/sunucu kapalıyken de verilen voltajlar.
Aşağıdaki resimde koyduğum aletin adı PicoPSU, 12V giriş alıp ATX'in gerekli voltajlarına çeviriyor.
Yani bu PicoPSU'ya 12V bağlantı yaparak ATX çevrimlemesini gerçekleştirebiliyorum.
Burada güç limiti devreye giriyor, kaliteli PicoPSU'ların bile max gücü 250W, yani 1200W taşıması mümkün değil.
1200W ATX güç kaynaklarında gücün nereden geldiğine bakarsak yaklaşık 30W 3.3V, 5W, 12Vsb gibi kanallardan verilirken, 1100W üzeri 12V kanalından veriliyor.

Benim de burada amacım PicoPSU üzerinden 12V geçirmeyi iptal edip, 12V kanalını anakarta ve işlemcilere direk bağlamak, böylece 12V kanalından 100A besleme yapılabilir, diğer kanallar içinse 250W hayli hayli yetiyor.

Vsb dediğimiz kanallar kapalıyken de voltaj verdiğini söylemiştim. Bu sayede anakart güç tuşuna basıldığında ATX soketinin 2 pini kısa devre yapmış gibi tepki verir. ATX PSU'lar da on konumuna geçip diğer voltajları verirler. Bu iki pindeki kısa devre etkisi kalkınca diğer voltajlar kesilir. Aşağıda ATX soketinin resmini koyuyorum.

Şimdi gerekliliklere gelelim:
Bilgisayarın, piconun ve server psu'sunun aynı anda açılması kapanması.
İşlemciye anakarta bilgisayar kapalıyken voltaj gitmemesi, çünkü ısınma yapar ve yakar hepsini.
Picoya bilgisayar kapalıyken 12V gitmesi, çünkü VSB voltajlarını bilgisayar kapalıyken de regüle edip anakarta vermesi gerekiyor.

Aşağıda kendime göre çalışacağını düşündüğüm bir devre çizdim. Ama tabi ki eksik/yanlış yerleri vardır. Bu yüzden yapmadan önce sizden fikir almak istiyorum.

XfJWS.jpg

41mSE1aB+BL._AC_SS350_.jpg

Defterimde çizdiğimde 3 ayaklı elemanlar transistor, mofset oluyor. Ama işin içinden çıkamadım. Teşekkürler.

IMG-20201215-WA0000.jpg

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,846
Son üye
g-silver

Yeni konular

Geri