Assembler programı

ilker

Üye
Pic programlamak için Assembler programı lütfen.Pic proğramlamak için bu proğram hakikaten daha mı iyi ben yeni başladım MPLAB programıını idirdim fakat proğramı yazdığım halde derleyemedim.

Aradaşım bahsettiğin assembler programı mpasm programıdır ve mplab ide ile birlikte geliyor
iki şekilde kullanabilirsin
1)mplab ide ile programı yazmayı bitirdiğinde (tabi bu asm uzantılı olarak kayıtlı olması lazım)
Project\Build all ile derleme yaparsan derleme başarılı olduğu takdirde %100 yeşil görünür
axi takdirde build failure hatası verir %100 kırmızı olur
diyelim ki program hatasız o zaman derleme bitince asm kaynak kodunun kayıtlı olduğu yerden
hex dosyasını bulabilirsin

2)Başlat\Tüm programlar\Microchip\MPASM programını açıp gözat diyerek asm kaynak kodunu ekleyip assemble ye basarak derleme yaparsın derleme başarılıysa yeşil değilse kırmızı olur vs vs

anlamadığın yerleri sorabilirsin iyi çalışmalar ;)

pic_achu yardımın için saol
peki yazdıgım komutları asm uzantılı kaydetme işini nasıl yapabilirim.

Merhaba arkadaşım bir zamanlar hazırladığım bir yazıyı paylaşmak istedim umarım işinizi görür fakat yeni versiyonları ile arasında farklılıklar olabilir eğer olursa yine yardımcı olmaya çalışırım
Bu yazıda MPLAB ın kullanılması açıklanmıştır tabii ki tüm detayları ile değil ama programı yazıp derleyebilecek kadar seviyeye ulaştıracağı kanısındayım...

Ekli dosyalar

• MPLAB IDE KURULUM DERLEME RESIM DESTEKLI.rar
    627.1 KB · Görüntüleme: 7
Moderatör tarafında düzenlendi:
İlker ' Alıntı:
pic_achu yardımın için saol
peki yazdıgım komutları asm uzantılı kaydetme işini nasıl yapabilirim.
kusura bakma biraz geç cevapladım ama
yazdığın herhangi bir dosyayı hangi programda olursa olsun ilk kaydet dediğinde
(kısayoldan disket butonuna basarak) sana nereye kaydedeceğini ve uzantısını sorar
sonra da kaydedersin
MPLAB da da bir fark yok kaydet dediğin zaman karşına pencere çıkacak orada dosyanın ismini ve sonuna da .asm yazarak (deneme.asm) kaydet dersin
bir projeye eklemek içinde altta bir seçenek var seçili olması lazım
add this to project diye yazıyo yanın daki kutucuğu seçersen projeye de eklemiş olursun

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri