Asimetrik gerilim düşümü hesaplama ile ilgili...

mesutelb

Onursal Üye
Onursal Üye
Arkadaşlar merhaba...

Çevre aydınlatma ve sokak aydınlatma projelerinde "Gerilim düşümü hesaplarında"değişik uygulamalar görüyoruz.

Sanırım tam bir standart oturabilmiş değil...

Örneğin en sonuncu hesapta her bir Faz hattı bir linye gibi düşünülerek hesab edilmiş...
Yani R fazı için hesap yapılmış. Diğer fazlar da bu şekilde düşünülmüş...

Sizce ,bu hesaplamalar doğru mu ?

Sizce bu hesaplamalar nasıl olmalı...

Ve "Asimetrik gerilim düşümü hesaplama" uygulamasını fabrikalarda 3 faz beslemeli Bant Tipi aydınlatmalarda uygulamalımıyız?..
.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Aslında ikisi de hatalı. Faz kablosundaki gerilim düşümü için 2. yöntem geçerli (tabi yarısı)

Nötr kablosundaki gerilim düşümü için ise 2 yöntemin karması. her parça için ayrı ayrı nötr gerilim düşümü hesabı yapılıp uç uca taplanmalı.

Konu ile ilgili yazdığım mesaj ;https://www.kontrolkalemi.com/forum/kablolar-enerji-tasima-sistemleri/37787-monofaze-aydinlatma-armaturlerine-cekilen-trifaze-beslemedeki.html

Eğer söylediğim şekilde hesap yöntemi izlersek en az gerilim düşümü R-S-T-R-S-T-R-S-T-R-S-T... şeklindeki faz dağılımda değil, R-S-T-T-S-R-R-S-T-T-S-R.... şeklindeki faz dağılımıyla olacağı görülmektedir.

Son düzenleme:
Eğer söylediğim şekilde hesap yöntemi izlersek en az gerilim düşümü R-S-T-R-S-T-R-S-T-R-S-T... şeklindeki faz dağılımda değil, R-S-T-T-S-R-R-S-T-T-S-R.... şeklindeki faz dağılımıyla olacağı görülmektedir.

Doğrudur...

3. hesaplama ile ilgili ne dersiniz? Yani 3 fazlı sistem gibi düşünmeden her bir fazı ayrı ayrı hesab etmek...

Arkadaşlarda doğrusu budur diyebilecekleri örnek bir proje varsa iyi olur...

Her fazı ayrı ayrı düşünmek nispeten daha mantıklı ama dediğim gibi 3. yöntemde bulunan değerin yarısı, faz kablosu üzerindeki gerilim kaybını gösterir. Nötr kablosu üzerindeki gerilim kaybı için ise daha karışık hesaplar yapmak lazım. Şu an müsait değilim ama akşama bununla ilgili bir excel tablosu hazırlamayı düşünüyorum.

Daha ilginç birşey var, o da örneğin RSTRSTRST diye 9 adet direk yerleştirdik. Burada mesela kırmızı ile işaretlediğim direklerde gerilim hatbaşı gerilim değerinden daha yüksek olabilir.

Nihayet dosyayı hazırladım. İlk bakışta basit bir hesap-kitap gibi görünebilir ama arka tarafta ciddi bir çalışma var. Lütfen değerini bilerek kullanın :)

Trifaze hattan beslenen monofaze yükler için gerilim düşümü hesabı. Sadece beyaz renkteki hücreleri doldurmanız yeterlidir.

Dosyayı; yanlış veri girilip ,hesaplamaya engel olunamayacak duruma getirdim. Ektedir.
(dosya Excel 2007 de sorunsuz açılmaktadır. Excel 2003 de açabilmek için ;
Excelde->Araçlar->eklentiler->Analysis Toolpak'ı aktifleştirmeniz gerekiyor.)

İYİ ÇALIŞMALAR.

Ekli dosyalar

• complex_ger_düş .r2.rar
    20.6 KB · Görüntüleme: 466
Son düzenleme:
Dosyayı; yanlış veri girilip ,hesaplamaya engel olunamayacak duruma getirdim. Ektedir.
(dosya Excel 2007 de sorunsuz açılmaktadır. Office2003 de açabilmek için ;
Excelde->Araçlar->eklentiler->Analysis Toolpak'ı aktifleştirmeniz gerekiyor.)

İYİ ÇALIŞMALAR.

Eksik olma, çok zahmet ederek hazırlamışsın ,makbule geçti...

Şu hesaplar bu tezimi kanıtlamaktadır.

Birinci yöntemde R-S-T-R-S-T diziliminde en uçtaki gerilim düşümü R fazında 2,01
İkinci yöntemde R-S-T-T-S-R diziliminde en uçtaki gerilim düşümü R fazında 1,17

Yani uçuca dizilmiş monofaze yükler trifaze hattan besleniyor ise, gerilim düşümü yönünden en uygun diziliş R-S-T-T-S-R-R-S-T-T-S-R... şeklindedir.

ALİ_RIZA arkadaş,
senin excel dosyasını açtığımda en ufak değişiklikte sonuc değerleri karşıyor ve tanımsız olarak kalıyor? neden kaynaklanıyor olabilir? teşekkürler

ALİ_RIZA arkadaş,
senin excel dosyasını açtığımda en ufak değişiklikte sonuc değerleri karşıyor ve tanımsız olarak kalıyor? neden kaynaklanıyor olabilir? teşekkürler

Siz de İngilizce Office 2010 kullanıyorsunuz sanırım. İngilizce Excell 2010 da çalıştıramadım ben de :( Türkçe 2010 da denemedim.

Ali rıza bey size mail gönderdim cevabınızı aciliyetle bekliyorum.
iyi çalışmalar.

Forum istatistikleri

Konular
128,210
Kullanıcılar
449,989
Son üye
veyselknkc

Yeni konular

Geri