Artık Çok mu Geç?

tncy.yx7

Üye
9. sınıf elektrik Elektronik bölümünü okuyorum gelecekte elektrik Elektronik Mühendisliği okumak istiyorum. Şu ana kadar hiç çalışmadan geldim maalesef ki çalışmadığıma pişman oldum her şey için çok mu geç? Derslerde odaklanamiyorum önerileriniz varmı? Artık Okuyup Bir yerlere gelmek istiyorum ancak ders çalışmak sıkıcı geliyor ne yapabilirim. Önerilerinizi bekliyorum şimdiden teşekkür ederim

Biraz tuhaf gelebilir ama benim düşünceme göre 30 yaşında hatta daha sonra bile mühendislik okumaya başlanabilir.

Başarıp başaramayacağınız ise bir şey ne kadar isteyip , bazı şeylerden ne kadar fedakarlıkta bulunacağınıza bağlıdır.

Tebrikler, elektronik mühendisliği okumak istemen, hedeflerine ulaşmak için güçlü bir motivasyon kaynağıdır..
Şimdiye kadar derslerine yeterince odaklanamamış ve çalışmamış olman, geleceğin için endişelenmene yol açmış olabilir.
Ancak, hiçbir zaman için çok geç değildir.
Önemli olan, şu andan itibaren nasıl bir yol izleyeceğindir.
İşte sana yardımcı olabilecek bazı öneriler:

1. Hedef Belirleme
Kısa ve Uzun Vadeli Hedefler Belirle: Kısa vadeli hedeflerin, günlük veya haftalık ders çalışma programları olabilir.
Uzun vadeli hedeflerin ise, hangi üniversiteye girmek istediğin veya hangi alanda uzmanlaşmak istediğin olabilir.

2. Düzenli Çalışma Programı
Çalışma Programı Oluştur: Günlük çalışma rutinleri oluştur.
Her gün belirli saatlerde ders çalışmaya ayır.
Mola Ver: Ders çalışırken 25 dakika çalışıp 5 dakika mola vermek gibi teknikler (Pomodoro Tekniği gibi) kullanabilirsin.

3. Çalışma Ortamı
Çalışma ortamını dikkat dağıtıcı unsurlardan arındır.
Telefonunu sessize alabilir veya uygulama bildirimlerini kapatabilirsin.

4. Motivasyon
Motivasyonunu Arttır: İlgi alanına giren konuları keşfet.
Elektronikle ilgili projeler yaparak veya ilginç videolar izleyerek ders çalışmayı daha ilgi çekici hale getirebilirsin.
Küçük Başarıları Kutla: Küçük hedeflere ulaştığında kendini ödüllendir.

5. Aktif Öğrenme
Soru Çözümü: Ders çalışırken pasif olarak not okumaktan ziyade, soru çözümüne odaklan.
Bu, öğrendiklerini pekiştirmene yardımcı olur.
Grup Çalışması: Arkadaşlarınla birlikte ders çalışmak hem motivasyonunu artırabilir hem de farklı perspektifler kazanmana yardımcı olabilir.

6. Sağlıklı ve İyi Olma
Yeterli Uyku: Yeterli uyku, öğrenme ve konsantrasyon için çok önemlidir.
Fiziksel Aktivite: Düzenli egzersiz, mesela koşu yapmak, stresi azaltmaya ve genel sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabilir.

7. İnternet Kullanımı
Konu anlatımları, örnek soru çözümleri sunan çeşitli online platformlar ve uygulamalardan faydalanabilirsin.
Unutma, başarılı olmak için atacağın her adım sana bir öncekinden daha fazla deneyim ve bilgi kazandıracaktır.
Önemli olan, hedeflerine ulaşmak için istikrarlı bir şekilde çaba göstermektir.

James Clear - Atomik Alışkanlıklar.

Bunu okumanızı öneririm.

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,967
Son üye
Gokhanttu

Yeni konular

Geri