Arkadaşlar 16F877 ile motor dönüş kontrol sistemi nasıl yapılır

Arkadaşlar merhaba
Kumanda bölümünde sercaba arkadaşımızın başlattığı bir konuydu .Benim ona önermiş olduğum IFM marka devir kontrol rölesiydi ama 52 adet gerekliymiş,benim bahsettiğim röle pahalı olur :)
Tek motor için 16F84 ile veya çoklu sistem için 16F877 ile yapabilirmisiniz.

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/dönüyor-bilgisi.6020/

Sizlerden ricam böyle bir sistemin programını ve kart projesini hazırlıyabilirmisiniz.Bu proje benimde işime yarar ülke ekonomisine katkıda bulunmuş oluruz,paralarımız yurt dışına çıkmaz.İyi çalışmalar.
İlgilenen arkadaşlara şimdiden teşşekür ederim

@Mekatronik45 Arkadaşım gel bu projeyi beraber yapalım.
Siz başlangıçta bütün kayışlardan dönme bilgisi alacak şekilde ucuz sensor yapmalısınız.
sonra bu sensor çıkışlarını bir veya bir kaç işlemcide toplayıp istediğiniz kontrolü yapnış olursunuz.

Fikir bu yönde ise bu konu başlığında beraberce bu konuyu işleyelim.

Arkadaşlar öncelikle 877 de her bant için 2 giriş vede 1 çıkış ayarlamak gerekiyor 1 giriş motorun çalıştığını bildirmek için (pic motorun çalıştığını nereden bilecek?) 2 giriş bantan gelen siwiç bilgisi. Çıkış ucuda hata olduğunda bize bunu bildiren bir işık veya şistemi durdurması için bir role olabilir.
Arkadaşlar bunu göz önüne alarak 52x3=156 adet giriş çıkış ucu demek oda 877 de 33 pin var buda 11 motor kontrolü demek buda oluyorki sistem için 5 adet 877 kulanmamız gerekiyor. Bu koşular altında halen 877 kulanmakta krarlıysanız size programı yazmakta yardımcı olabilirim.

Dosya, Dosya Paylaşım Sitesinden Silindiği İçin Link Kaldırımıştır.

İçinde proteus dosyası vardır.
Burada bir çalışma yaptım motor çalışıyor bilgisini verdikten sonra 1 saniye içerisinde siwiçten bilgi gelmese çıkışta bulunan led yanıyor

BiGBeY ' Alıntı:
@Mekatronik45 Arkadaşım gel bu projeyi beraber yapalım.
Siz başlangıçta bütün kayışlardan dönme bilgisi alacak şekilde ucuz sensor yapmalısınız.
sonra bu sensor çıkışlarını bir veya bir kaç işlemcide toplayıp istediğiniz kontrolü yapnış olursunuz.

Fikir bu yönde ise bu konu başlığında beraberce bu konuyu işleyelim.
Arkadaşlar hepinize çok teşekkür ederim,ilgi ve alakanıza.
BiGBeY arkadaşım merhaba,öncelikle motor dönüş bilgisini algılıyacak en ucuz sensör maliyeti REED kontak dediğimiz manyetik siviç olabilir,çalışma prensibi dişlini sadece bir noktasına ve dış çevresine yakın bir yere mıknatıs monte ederek,mıknatıs genişliği dişli dönme hızına bağlı olarak değişebilir ama bu sistem kesinlikle işe yarar kanısındayım çünki REED kontak üzerinden çok küçük değerde miliamper cinsinde bir akım geçeceğinden kontak ömrüde uzun olur.
ali29 arkadaşım sana çok teşekkür ederim proteus pc'imde şuan yüklü değil deneyemedim yarın mutlaka deneyeceğim.
ali29 arkadaşım programı 16F84 ile yapacağımızıda baz alırsak bunun programı ve devresini hazırlıyabilirmisin.
Tüm arkadaşlara hayırlı akşamlar.

Bant hareketinde, sensorden gelecek pals'ler minimum hangi sıklıkta olacak
bir adet schmittrigger devre ile doğrusal logıc sevyesine almalıyız

Mekatronik45 arkadaşım
bende problem yok tekrar denedim
kulandığın proteus sürümü düşük olmasın

ben 7.1 sp4 kulanıyorum

Arkadaşlar merhaba,
Ben 120 watt, 220 Volt AC bir motorun çalışırken, sıkışması ya da zorlanması durumunda PIC e 5 volt luk bir digital sinyal vermesi amacıyla , motoru besleyen kablolardan birine, bir akım sensoru takmak istiyorum. Motor zorlandıgı, ya da sıkıstıgı zaman cektigi akım artacagından dolayı boyle bir yolu sectim. Ancak burada ne tür bir sensor kullanabilirim ? ya da buna alternatif olarak farklı bir yol izleye bili miyim ? Teşekkurler...

Forum istatistikleri

Konular
128,249
Kullanıcılar
450,060
Son üye
ali karaöz

Yeni konular

Geri