Ardunio ile motor tur sayımı

Grkn5434

Üye
Arkadaşlar merhaba öncelikle ilgilenen herkeze E0CC14C2-3E37-45C4-9AD6-A948779B26DD.jpeg7E6FC07F-3B7A-4109-B9E5-109C903B0109.jpegşimdiden teşekkür ederim
Ardunio ile arduniodan bağımsız çalışan bir motorun tur sayısını örneğin aşağıdaki sensörle okumak istiyorum buna bağlı olarak sayım başladığında bir roleyi açmak daha sonra belirttiğim tur sayısının tamamlanmasına bir tur kala o roleyi kapatıp bir diğer roleyi açtırmak istiyorum tabi belirttiğim tur sayısı tamamlandığında hem her iki rolede pasif ve sayaç sıfırlanmış olacak
Sizden naçizane ricam ardunio ile böyle bir işlemin mümkünatının olup olmadığını öğrenmek istiyorum tekrar teşekkür ederim

Optik sensörü bir encoder tekerini okuyacak şekilde monte ettirip sinyali arduinoya saydırabilirsiniz.

Daha sonra ise yine arduinoya sayıya ulaşınca röle tetikleme sinyali gönderecek biçimde yazılım yazıp çift kontak bir röle kullanıp yönetebilirsiniz sistemi.

Edit: Optik sensör yerine optik teker yazmışım.

Son düzenleme:
Optik tekeri bir encoder tekerini okuyacak şekilde monte ettirip sinyali arduinoya saydırabilirsiniz.

Daha sonra ise yine arduinoya sayıya ulaşınca röle tetikleme sinyali gönderecek biçimde yazılım yazıp çift kontak bir röle kullanıp yönetebilirsiniz sistemi.
Hocam cevabınız için teşekkür ederim
Yazılım ile örneğin ben 20 tur belirttim ve bir butonla sayma işlemini başlattım o anda ilk Roleyi açıp otomatik olarak 19.tur da bu roleyi kapatıp diğer roleyi açtırmak ve totalde 20 turu tamamladıktan sonra en başa dönüp yine sayım için komut bekler hale dönmek mümkün olur mu

Yazılım işi hakkında bir bilgim yok maalesef.

Birde niye 19 turda röleyi açıp kapamıyor? 19. turda röleyi açsın yada kapatsın.Sonra 1 tur daha atsın ve sıfırlasın en başa dönsün...

Yazılım işi hakkında bir bilgim yok maalesef.

Birde niye 19 turda röleyi açıp kapamıyor? 19. turda röleyi açsın yada kapatsın.Sonra 1 tur daha atsın ve sıfırlasın en başa dönsün...
Hocam bu saatte vaktinizi çalıyorum kusura bakmayın şöyle ki belirttiğim tur sayısında ilk Role kapalı konuma geçecek ve frekans invertırının s1 girişini aktif hale getirecek son bir tur kala onu kesip son turda diğer Role devreye girip s2 girişini tetikleyecek ben frekans inverterında parametresel olarak her iki giriş için farklı iki frekans ayarladım ardunioyu bir tur sayacı olarak kullanıp makinanın işleyişi hızlandırmayı planlıyorum

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri