Arduino yandı

Tüm bağlantıları yaptıktan sonra güç kaynağını rampsa bağladım ve arduino yandı. Neden olabilir?

Son düzenleme:
Bağlantılarda bir yanlışlık (+/-) veya kısa devre ilk akla gelenler.
Örneğin Ramps üzerine takılan motor sürücü kartları ters yönde de takılabiliyor, yönüne dikkat etmek gerekiyor.

Bağlantılarda bir yanlışlık (+/-) veya kısa devre ilk akla gelenler.
Örneğin Ramps üzerine takılan motor sürücü kartları ters yönde de takılabiliyor, yönüne dikkat etmek gerekiyor.
Buraya yazmayı unutmuşum motor sürücülerin hepsi de yandı. Yeni yeni uğraşıyorum bu tür işlerle ama sürücüleri doğru taktığıma eminim. Kaldı ki ben repetier i açtım dereceyi falan gösteriyordu. Motorları denemek için güç kaynağını prize taktım sonra koku geldi. Arduino ve motor sürücüler yanmış. Ramps ne durumda bilemiyorum. Yenisini sipariş ettim ama aynı hatayı tekrar yapmak istemiyorum açıkçası.

Önce tek bir motor sürücüyü takarak ve tek motorla denemek sorunları azaltabilir.
Ramps kartını 12 volttan yüksek güç kaynağı ile beslemediğinizi varsayıyorum. Yine de güç kaynağınızın çıkışını, bağlamadan önce ölçerek düzgün çalıştığından emin olmanızda yarar var.
Bağlantıda hata yoksa kullandığınız parçalarda imalat hatası da olabilir.
Elektrik varken kartları söküp takmamak gerekiyor.

Önce tek bir motor sürücüyü takarak ve tek motorla denemek sorunları azaltabilir.
Ramps kartını 12 volttan yüksek güç kaynağı ile beslemediğinizi varsayıyorum. Yine de güç kaynağınızın çıkışını, bağlamadan önce ölçerek düzgün çalıştığından emin olmanızda yarar var.
12v 30A güç kaynağıydı ama aklıma gelmedi ölçmek bi kontrol edeyim yarın elime ulaşır muhtemelen. Geldiğinde de tek tek denerim motorları. Arduino ile rampsı test etmemiştim set halinde alınca ama motorlarla sürücüleri test ettim belki de imalat hatası vardı. Önce güç kaynağını test edip sonra tek motorla denerim. Elimde klon var artık onunla.
Yardımcı olduğunuz için çok teşekkürler.

12v 30A güç kaynağıydı ama aklıma gelmedi ölçmek bi kontrol edeyim yarın elime ulaşır muhtemelen. Geldiğinde de tek tek denerim motorları. Arduino ile rampsı test etmemiştim set halinde alınca ama motorlarla sürücüleri test ettim belki de imalat hatası vardı. Önce güç kaynağını test edip sonra tek motorla denerim. Elimde klon var artık onunla.
Yardımcı olduğunuz için çok teşekkürler.
daha önce 14.4V akülü vidalama pili ile bende yakmıştım. 14.4 v olan pil 16 V enerji veriyormuş.

ben sadece arduino uno ile 293d motor sürücüsü bağlamıştım. arduino uno yandı motor sürücü sağlamdı.

İnternette baktım da yeşil kartta sürücüyü ters takmış. En alttaki fotoğraf da benimki. Bir yanlışlık var mı? Bir de bu kablo sırası internette hep farklı. Bir yerde kırmızı-mavi-yeşil-siyah. Bazılarında mavi-kırmızı-yeşil-siyah

Ekli dosyalar

• maxresdefault.jpg
    maxresdefault.jpg
    149.9 KB · Görüntüleme: 38
  • xramps-1-4-schema-1920px.jpg.pagespeed.ic.Hy4l1WjRgm.jpg
    xramps-1-4-schema-1920px.jpg.pagespeed.ic.Hy4l1WjRgm.jpg
    285.3 KB · Görüntüleme: 34
  • 5dYNGFUr.jpg
    5dYNGFUr.jpg
    224.6 KB · Görüntüleme: 39
Sizin sürücünüz A4988, bağlantı doğru. DRV8825 olsaydı görüntü olarak ters gibi olacaktı.

Motorda iki ayrı sargı var. Bir sargıdan da iki uç çıkıyor, bunların bağlanırken yan yana gelmesi gerekiyor, 2 ile 2 ve 1 ile 1. Herhangi iki ucun aynı sargıdan çıktığını anlamak için, bu iki ucu birbirine değdirerek motorun milini elle biraz çevirin. Eğer bütün kablo uçları boştayken dönmesine oranla mil biraz daha zor dönüyorsa, birbirine değen uçlar aynı sargıdan çıkıyor demektir.

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,917
Son üye
kasva1965

Yeni konular

Geri