Arduino yandı

Sizin sürücünüz A4988, bağlantı doğru. DRV8825 olsaydı görüntü olarak ters gibi olacaktı.

Motorda iki ayrı sargı var. Bir sargıdan da iki uç çıkıyor, bunların bağlanırken yan yana gelmesi gerekiyor, 2 ile 2 ve 1 ile 1. Herhangi iki ucun aynı sargıdan çıktığını anlamak için, bu iki ucu birbirine değdirerek motorun milini elle biraz çevirin. Eğer bütün kablo uçları boştayken dönmesine oranla mil biraz daha zor dönüyorsa, birbirine değen uçlar aynı sargıdan çıkıyor demektir.
Şu şekilde taktık test kodu yazıp çalıştırdık. Ama rampsa takınca hiç hareket yok. Yalnız güç kaynağı yerine elimde 12v 6a adaptörü takıp denedim. Direk arduinoya motoru ve sürücüyü takınca hareket ediyor ama rampsa takınca hareket yok. Powersupplyi bağlamamız mı gerekiyor?

Ekli dosyalar

• rKh0M0Xp.jpg
    rKh0M0Xp.jpg
    152.4 KB · Görüntüleme: 31
Arduino'nun elektrik çıkışı zayıftır, Ramps üzerinden beslenmesi gerekiyor.
Son olarak sorayım sonra rahatsız etmeyeyim. Burada kırmızı olarak işaretledim. İnternette buraya 4 kablo 2+ 2- birden takılıyor onun nedenini sorabilir miyim? Fazla gelmez mi 2 girip güç kaynağından + arduinoya güç veriyoruz usb den?

Ekli dosyalar

• d52b6455-50f5-4aab-9939-ec7a1d0c18f2.jpg
    d52b6455-50f5-4aab-9939-ec7a1d0c18f2.jpg
    222.1 KB · Görüntüleme: 29
Son düzenleme:
https://reprap.org/wiki/RAMPS_1.4 sayfasında,
"Connecting Power" başlığı altında konu açıklanmış.

Üç boyutlu yazıcının 12V ve yüksek amper elektrik ihtiyacı var.
En az 11A ısıtıcı tabla için ve 5A de ısıtıcı kafa için gerekiyor.
Tek bir giriş de olabilirdi ancak aktarımın iki ayrı yoldan yapılması daha güvenli.
Arduino 5V ve çok düşük amperli çıkış verebilir, fazla amper çekilmesi Arduino kartını yakacaktır.

Ramps üzerinde iki giriş var, ikisi de 12 volt, sorun yok.
Çekilen amper ise doğrudan tüketime bağlı. Siz yüksek amperli güç kaynağı (30A) bağlasanız da sadece tüketilen amper kadarı güç kaynağından çekilecektir. Tam tersi güç kaynağının sağlayabildiği amper düşük kalırsa sorun olacaktır.

Bu bağlantıda +/- uçların karıştırılması anında kartları yakacaktır.

https://reprap.org/wiki/RAMPS_1.4 sayfasında,
"Connecting Power" başlığı altında konu açıklanmış.

Üç boyutlu yazıcının 12V ve yüksek amper elektrik ihtiyacı var.
En az 11A ısıtıcı tabla için ve 5A de ısıtıcı kafa için gerekiyor.
Tek bir giriş de olabilirdi ancak aktarımın iki ayrı yoldan yapılması daha güvenli.
Arduino 5V ve çok düşük amperli çıkış verebilir, fazla amper çekilmesi Arduino kartını yakacaktır.

Ramps üzerinde iki giriş var, ikisi de 12 volt, sorun yok.
Çekilen amper ise doğrudan tüketime bağlı. Siz yüksek amperli güç kaynağı (30A) bağlasanız da sadece tüketilen amper kadarı güç kaynağından çekilecektir. Tam tersi güç kaynağının sağlayabildiği amper düşük kalırsa sorun olacaktır.

Bu bağlantıda +/- uçların karıştırılması anında kartları yakacaktır.
Biraz araştırmayla anladım o kısmı. Ama yinede aklımı karıştırıyor şu anda arduino kısa sürede ısınıyor. Üstelik hot endi bağladım fanı çalışmadı. Çok kısa sürede 150 dereceye çıktı sıcaklığı ve aniden oralardan duman çıktı flament olmamasına rağmen. Tam olarak nereden geldi anlayamadım da çünkü o kısmın neredeyse hepsi metal. Açıkçası ısındığını da düşünmemiştim elimi yaktım.

Geçmiş olsun.
Isıtıcı kafanın (hotend) sıcaklık ayarını, deneme sırasında 40-50 derece gibi düşük tutabilirsiniz.
Termistör ve fan bağlantılarınızı kontrol edin. Fanın devreye girdiğinden emin olun.
Arduino+Ramps'e de ilave fan takılabilir, hiç değilse geçici olarak ve sorun olup olmadığını anlayana kadar ve eğer elinizde varsa vantilatörle soğutabilirsiniz.

Son düzenleme:
Geçmiş olsun.
Isıtıcı kafanın (hotend) sıcaklık ayarını, deneme sırasında 40-50 derece gibi düşük tutabilirsiniz.
Termistör ve fan bağlantılarınızı kontrol edin. Fanın devreye girdiğinden emin olun.
Arduino+Ramps'e de ilave fan takılabilir, hiç değilse geçici olarak ve sorun olup olmadığını anlayana kadar ve eğer elinizde varsa vantilatörle soğutabilirsiniz.
Çoğunu hallettim sorunların. hotend düzgün ısınıyor fanlar çalışıyor. Fakat motorlarda sıkıntım var hala. Tek yöne ve aynı yöne doğru dönüyor bütün motorlar. Motor sürücülerinin altındaki 3 pini de kapattım ama sıkıntı nerde anlayamadım.

Her şey çalışır haldeyken arduino tekrar yandı.

Ekli dosyalar

• arduino.jpg
    arduino.jpg
    160.8 KB · Görüntüleme: 25
Moderatör tarafında düzenlendi:
Yanan komponent ya 3.3V ya da 5V.
regülatör. En fazla 500-600mA. akım
çekilebilir.

Asıl motor akımını başka bir yerden
almalısınız.

gnd 'ler birleşik değildir o halde.

Sistemin tüm GND pinleri sağlam