Arduino rs485 ile plc haberleştirme

lordact

Üye
Arkadaşlar arduinodan gnderdiğim dataları plcde okuya biliyorum lakin plcden bilgi alamıyorum daha onceden oyle bir proje yapan veya yardımcı olabilecek var mı?

PLC ile ilgili proje yapmadım ancak HMI ile raspberrypi yi haberleştirmistim.
Bu konuda dikkat etmeniz gereken konu hangi cihazın master,hangi cihazın slave olacagına karar vermeniz.
Master olan cihaz karşı tarafa sorgulama datası gönderir ve karşı cihaz neyin istendigini anlayarak gerekli cevabı gönderir.Eger master cihaz üzerinden slaveye data göndermek istiyorsanız göndereceginiz datayı sorgulama cümlesi üzerine yazmanız gerekir.
Yani PLC master iken arduino plc ye içindeki şu data ne diye soramaz,sadece kendisine sorulana cevap verir veya gönderilen datayı alıp işler.Benim keşfettigim bu şekilde.Hatalı bilgi vermiş olabilirim.
Benim tavsiyem sanal port ile gelen ve giden verileri incelemeniz ve daha sonra yorumlayarak gerekli cevabı bulursunuz.(virtual comport)

plc slave arduino master ondan eminim sanal pottan ziyade modbus üzerinden haberleşmeye çalışıyorum.
internetten bulduğum kütüphanelerden derleyerek gmt plc nin bazı modbus adreslerine data gonderdim ancak plc den gonderdiğim hiçbir datayı arduinoda gozlemleyemiyorum arduino ile plc arasında max485 kullanıyorum.
sayın alarmko ilginiz için çok teşekür ederim.

plc slave arduino master ondan eminim sanal pottan ziyade modbus üzerinden haberleşmeye çalışıyorum.
internetten bulduğum kütüphanelerden derleyerek gmt plc nin bazı modbus adreslerine data gonderdim ancak plc den gonderdiğim hiçbir datayı arduinoda gozlemleyemiyorum arduino ile plc arasında max485 kullanıyorum.
sayın alarmko ilginiz için çok teşekür ederim.
eğer arduinodan o datayı sormuyorsanız gelmeyecektir modbusı incelediğinizde zaten görürsünüz soru-cevap olarak çalışır örenğin(anlık sıcaklık değerini sordunuz cevap aldınız) modbus bu şekilde çalışır uart ile karıştırmayın sorduğunuza cevap alırsınız sormadığınız halde cevap veriyorsa o data gelmez karşı tarafa

Son düzenleme:
ahmet bey aynen sıkıntım bu zaten bilgi gonderiorum ama soruyu soramıyorum o yüzden bu konuyu açtım daha once yapan biri varsa ornek olabilir mi diye kütüphaneyi tam olarak çozemedim sanırım.

ahmet bey aynen sıkıntım bu zaten bilgi gonderiorum ama soruyu soramıyorum o yüzden bu konuyu açtım daha once yapan biri varsa ornek olabilir mi diye kütüphaneyi tam olarak çozemedim sanırım.
daha önce max485 modul kullnarak delta dopa bir hmı arasında haberleşme sağladım dilerseniz size library paylaşabilirim

Forum istatistikleri

Konular
128,194
Kullanıcılar
449,970
Son üye
Liliane

Yeni konular

Geri