Arduino analog okuma sorunu

Eğer motorlar aşırı akım çekerse motor besleme kısa devre gibi davranmaya başlar. Basamaklar şöyle olacak.

1. Motorları bağlamadan potansiyometre değerlerini oku.
2. Eğer bütün değerler okunuyorsa sadece bir motoru bağlayıp çalıştır.
3. Eğer tek motorla çalışıyorsa sırayla diğerlerini ekle. Çalışmayan olursa diğer motorları dene. Sorunlu motor varsa ortaya çıksın.
4. Motorların sinyal kablosunu uzun tutma pwm parazitten etkilenir.
5. Adc pinindeki 100nf ları ayır. Kondansatör okuma hızını düşürür.

Buna ilaveten pot değerini okumadan kendin pot değerlerini yazılıma manuel olarak gir. Servolar potsuz sorunsuz çalışıyor mu?

Aklıma gelenler bunlar
Çok teşekkür ederim Hocam sağolun deneyeceğim. Meb robot yarismasina katilacağiz bu robotla inşallah.

Eğer motorlar aşırı akım çekerse motor besleme kısa devre gibi davranmaya başlar. Basamaklar şöyle olacak.

1. Motorları bağlamadan potansiyometre değerlerini oku.
2. Eğer bütün değerler okunuyorsa sadece bir motoru bağlayıp çalıştır.
3. Eğer tek motorla çalışıyorsa sırayla diğerlerini ekle. Çalışmayan olursa diğer motorları dene. Sorunlu motor varsa ortaya çıksın.
4. Motorların sinyal kablosunu uzun tutma pwm parazitten etkilenir.
5. Adc pinindeki 100nf ları ayır. Kondansatör okuma hızını düşürür.

Buna ilaveten pot değerini okumadan kendin pot değerlerini yazılıma manuel olarak gir. Servolar potsuz sorunsuz çalışıyor mu?

Aklıma gelenler bunlar
Hocam denedim bir potansiyonmetre bozulmuş. Daha oncede 1 defa bozulmuştu degistirmistim. Kontrol kolunu hazir sokmusken dedim kablolarini yenileyeyim. Eskileri inceydi çok(usb lerden sokmustum). Normal montaj kablosu ile yeniledim simdide 6 ptansiyonmetrenin 3 tanesi bozuk neden ya artik potansiyonmetrelerin bozulmasindan biktim bu kacinci bunun nedeni ne. Ptansiyonmetre baslarina musluk contasi atiyorum kontrol kolunu bir konuma getirdigimiz zaman sabit dursun diye acaba conta baski yapip bozuyormu.

Kaliteli potansiyometre kullanın. 3-5 liraya alınan potansiyometreler kısa zaman sonra bozulurlar.

Kaliteli potansiyometre kullanın. 3-5 liraya alınan potansiyometreler kısa zaman sonra bozulurlar.
Teşekkürler hocam bende onu dusunmustum elimde 1 tane pot var analog okumasi, normal okuldan temin ettiğim potlara göre çok daha stabildi. Ve çevrilişi yumuşaktı falan o hiç bozulmadı. Okuldan aldiklarim durmadan bozuluyor.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri