Arduino analog okuma sorunu

Merhaba. Arduino uno ile 6 adet 10k potansiyonmetreden oluşan bir kontrol kumandası ile 7 adet servo (5 adet mg996 ve iki adet mg90)motorlu bir robot kolu hareket ettirmek istiyorum. Robottaki servolari disardan besliyorum. Potansiyonmetrelerden alinan veri digital veriye donusup servo motoru hareket ettiriyor. Fakat bir sorun var. Motorlar dışarıdan besleniyorlar ve motor gnd si ile arduino gnd sini birlestirmem gerekiyor disardan beslendiği için. Robot sacmaliyordu bende analog veriyi seri porttan okuyim dedim. Sacma degerler geliyor. Random gibi. Arduino ile serbolarin gnd sini ayirdigim anda analog okuma doğru oluyor 0 1023 arasi. Bu her potansiyonmeyrede olmuyor. Mesela robotumuz 6 eksenli, sadece 1 eksenini kontrol edecek sekilde kod yazdigimda calisiyor. Bazen 2, 3 eksendede sıkıntısız calisiyor. Fakat bazi eksenler ozellikle sorunlu gibi baska eksenlerle birlikte çalıştırdığım zaman analog okumalari sapittigi için motorlar doğru hareket edemiyor. Bunun sorunu arduino gnd si ile robot servolarinin gnd si ortak olduğundan kaynakli birseymi yoksa sorun nereden kaynakli anlamadim. Bu arada inputpullup seklinde tanimli analog girişler. Istek halinde basitçe şemasını ve kodu atabilirim. Kodu gerçi bitiremedim bu sıkıntıdan dolayı.

groundları direkt bağlama, kondanstor uzerinden bağlamayı dene. 1uf-10uf arası. Olmadı 1-10k direnc uzerinden bağlamayı dene

Basit bi şema gönderebilir misin? Görmeden bişey demek zor

groundları direkt bağlama, kondanstor uzerinden bağlamayı dene. 1uf-10uf arası. Olmadı 1-10k direnc uzerinden bağlamayı dene
Teşekkürler Hocam deneyeceğim sağolun.
Haberleşmeyi RS-485 ile deneyin.
Bu durumda GND bağlama olayı
ortadan kalkar.
Rs-485 ile daha önce deneyimim olmadı maalesef nasil yapıldığı hakkinda bilgim yok. Teşekkür ederim
Gondereyim hocam biraz sonra

20210530_132440.jpg
20210530_131657.jpg

Hocam şimdiden teşekkür ederim şema bu şekilde. Tek eksigi pot larda olcum bacagi olan yesil kablolarin her birinde 100nf lik polyester kondansator var bi ucuda gnd de tabiki. Semada yok bunlar. Birde bugun yaptigim denemelerde bazi motorlarin çalışmadığını fark ettim motor kablosu ile ek yapip uzattığım yerdeki makaronu kesip oradan beslemesini ve datasını yaptim calisti kisa devre testi yaptim sorun yok. Geri bagladim tekrar. Sonra Breadboarddanda calisti anlamadim acayip acayip sorunlari oluyor. Bi calisiyo motor bi calismiyo arada acaba temassizlikmi var.

servo motorlar pwm çıkışlı pinler tarafından sürülmeli diye biliyorum. Servoların bazıları pwm çıkışlarına bağlanmamış.

servo motorlar pwm çıkışlı pinler tarafından sürülmeli diye biliyorum. Servoların bazıları pwm çıkışlarına bağlanmamış.
Evet hocam haklisiiniz onu bbende dusundum fakat pwm cikisli olan veya olmayan farketmessizin sorun cikiyor. Sadece pwme baglasamda sorun var 7 motor var 1 tanesi fazla oluyor. 6 adet pwm oldugu icin. ama tek motorda calistirdigimda pwm olmayan pinlerdende cok guzel calistirabiliyorum. Nedenini bende anlamış değilim.

Yine de sadece pwm kullanarak deneyin. Gerekiyorsa daha büyük bir arduino kullanın. Bir de servoların kablolarını uzatmak gerekiyorsa aşağıdaki görseldeki gibi uzatma kablosu kullanın ve arduinodan servoya kadar uzanan kabloları ekranlayın. Diğer kabolalar servolarda titremeye neden olabilir.

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    178.4 KB · Görüntüleme: 14
Ekli dosyayı görüntüle 74929Ekli dosyayı görüntüle 74930

Hocam şimdiden teşekkür ederim şema bu şekilde. Tek eksigi pot larda olcum bacagi olan yesil kablolarin her birinde 100nf lik polyester kondansator var bi ucuda gnd de tabiki. Semada yok bunlar. Birde bugun yaptigim denemelerde bazi motorlarin çalışmadığını fark ettim motor kablosu ile ek yapip uzattığım yerdeki makaronu kesip oradan beslemesini ve datasını yaptim calisti kisa devre testi yaptim sorun yok. Geri bagladim tekrar. Sonra Breadboarddanda calisti anlamadim acayip acayip sorunlari oluyor. Bi calisiyo motor bi calismiyo arada acaba temassizlikmi var.
Eğer motorlar aşırı akım çekerse motor besleme kısa devre gibi davranmaya başlar. Basamaklar şöyle olacak.

1. Motorları bağlamadan potansiyometre değerlerini oku.
2. Eğer bütün değerler okunuyorsa sadece bir motoru bağlayıp çalıştır.
3. Eğer tek motorla çalışıyorsa sırayla diğerlerini ekle. Çalışmayan olursa diğer motorları dene. Sorunlu motor varsa ortaya çıksın.
4. Motorların sinyal kablosunu uzun tutma pwm parazitten etkilenir.
5. Adc pinindeki 100nf ları ayır. Kondansatör okuma hızını düşürür.

Buna ilaveten pot değerini okumadan kendin pot değerlerini yazılıma manuel olarak gir. Servolar potsuz sorunsuz çalışıyor mu?

Aklıma gelenler bunlar

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,187
Kullanıcılar
449,956
Son üye
CharmanDear

Yeni konular

Geri