Araba aküsü ile şarjlı vidalama motoru çalıştırma

Merhaba arkadaşlar.

Elimde şarjlı vidalama motoru bulunmakta. 9v ancak ben bunu bilgisayar power supply ile çalıştırdım. 12v ile çok güzel çalıştı.

Şimdi bu motor ile başka bir mobil cihaz yaptım. Araba aküsü(12v 60 amper) ile çalıştırmak istiyorum. Sizce bu motor yanar mı ? Bir kaç saniye çalıştırdım çok güçlü tam istediğim gibi çalıştı, lakin korktum biraz koku çıktı.

Şimdi eğer çalışmaz derseniz bu motoru bu akü ile çalıştırmak için nasıl bir ara parça kullanmam gerek ?

Not: Elektrik bisikletlerde beyin dedikleri bir alet önerdiler. Sizce mantıklı mı ? Amper gücünü dengeleyip 60 amperden 10 ampere düşürüyormuş.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Araba aküsünün 60 amper olması sıkıntı yaşatmaz. Çünki akün isterse 160 amper olsun senin cihazın ihtiyacı olduğu kadar akım çeker. Tek sıkıntı olabilecek durum cihazın 9 volt akün 12 volt ama 12 voltluk power supply ile çalıştıysa aküdede çalışır ama dediğim gibi 3 volt fazla olmasından ötürü ömründen tırtık tırtık yer.

Araba aküsünün 60 amper olması sıkıntı yaşatmaz. Çünki akün isterse 160 amper olsun senin cihazın ihtiyacı olduğu kadar akım çeker. Tek sıkıntı olabilecek durum cihazın 9 volt akün 12 volt ama 12 voltluk power supply ile çalıştıysa aküdede çalışır ama dediğim gibi 3 volt fazla olmasından ötürü ömründen tırtık tırtık yer.

Dediğim gibi araba aküsünde kullandım kısa bir süre içinde yağ kokusu gelmişti motorun içinden. Ben de motor yanar diye korkarak motorun kablosunu hemen çektim araba aküsünden. Ben elimdeki şarjlı vidalama matkap motoruna şimdi 12v 60amper aküyü bağlasam motoru yakmaz mı bu ?

Yapacağım cihaz ise mini torna olacak. Bu nedenle istiyorum. Cevabınız için çok teşekkür ederim.

Not: Motor bir defa çalıştığında 30 dk süre ile çalışacak. Bu haliyle motor yanmazsa sorun yok.

Yanmaz. Amper olayını şöyle düşün 60 amperlik aküye 60 amper çeken cihaz bağlarsan 1 saatte akü biter 30 amper cihaz bağlarsan 2 saatte akü biter vs.
Amper olayı akünün ne kadar gideceğini gösterir. Tabi kayıpları falanda hesaba katarsak 1 saat dediğim 45 50 dkkaya düşebilir.

Yanmaz. Amper olayını şöyle düşün 60 amperlik aküye 60 amper çeken cihaz bağlarsan 1 saatte akü biter 30 amper cihaz bağlarsan 2 saatte akü biter vs.
Amper olayı akünün ne kadar gideceğini gösterir. Tabi kayıpları falanda hesaba katarsak 1 saat dediğim 45 50 dkkaya düşebilir.
İlginiz için çok teşekkür ederim. Basit torna yapıp fotoğrafını atacağım. İnşallah yüksek amperden motor yanmaz :)

Forum istatistikleri

Konular
128,149
Kullanıcılar
449,888
Son üye
kalemx

Yeni konular

Geri