Arıza nerede çözemedim gitti yardım

kont17

Üye
AYDINLATMA SORUNU​
Arkadaşlar; Olay şu şekilde giriş sigortasından fotosel rölesine giriş yapıyorum. Rölenin adı ENTES FG-4, rölenin 2-3 numaralı ayakları kontak ayağı buradan büyük bir sokak aydınlatmasına SİEMENS 3TF42 kontağı ile giriş yapıyorum. Yani fotosel rölesi 3TF42 kontaktörünü çalıştırıyor. Fotosel rölesinin nötr hattı ile 3TF42'nin nötürü ile aynı yerde. ESAS SORUN ŞU; bundan önceleri FG-4 rölesi hiç hata vermiyordu son bir aydır kontak ucu patlama yapıyor ve FG-4'ün kontakları yanıyor. İlk seferinde hem kontakları yandı hemde aydınlatmaya taktığım başka bir kontaktörün bobin ucunu yaktı. Bu günde 3TF 42 'de sorun yok ama yine FG-4 kontağı yandı. PAt diye ses geliyo bi bakıyorum FG-4 yanmış. Neden oluyo anlamadım. Çevre aydınlatma röleleri ana panonun içinde ana şalterin hemen üstünde. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Kumanda gerilimin (rölenin 2-3 nolu kontağından geçen ve kontaktörü enerjileyen gerilim) fazlar arası yani 380 V. olmuş (yani nötr yerine diğer faza bağlanmış) olabilir mi..? Kumanda ve güç devresinde Nötr hatlarını kontrol et, Sanırım kumanda devren fazlar arası gerilime maruz kalıyor. Böylece hem kontaktör bobini hem de rolenin (2-3 nolu) kontağı hasar görüyor.

fg4.jpg

Son düzenleme:
digitalist ustamıza katılıyorum kumanda devresi 2 faz altında kalıyor yoksa başka türlü yanması mümkün değil.bağlantıları söküp tekrar bağla ayrıca nötr üzerinde yoğunlaş nötr gevşekliği veya oksidasyonu olabilir nötr gelmezse 2 faz geliyor olabilir. slm

Merhaba arkadaşlar meslekte yeniyim de tesisimizin çevre aydınlatma ledlerinden ikisi yanmiyor kaçak akım sigortasını da attirmiyor ledlerin patlak olup olmadigini nasil olcebilirim direk olduğu için kablolardan ölçmek gerekiyo nasil yapabilirim.

Merhaba arkadaşlar meslekte yeniyim de tesisimizin çevre aydınlatma ledlerinden ikisi yanmiyor kaçak akım sigortasını da attirmiyor ledlerin patlak olup olmadigini nasil olcebilirim direk olduğu için kablolardan ölçmek gerekiyo nasil yapabilirim.

Kacak akim rölesinin görevi ayrıdır Sigortanın görevi ayrıdır.

Aydınlatma direğinindeki yanmayan ledin sigortası atmıyorsa kısa devre yok
led bozulmuş demek.
Led ? üzerinde kapak vardır veya direkte kapak vardır .
Buradan kontrol ve sökülüp kontrol

Ek bilgi
Aydınlatma direkleri yeraltı kablo hattı girdi çıktı ise yeraltı arızasini bulmak daha kolay bulunur eğer buatli olursa daha çok sorunlu.

Sigortası yok sadece klemen bağlantıları var tek bir dağıtım panosu dan dağıtılıyor her hattın besleyen kontaktor var kablo baglantilarindan bulmak için nasıl bir yol izleyebiliriz

Sigortası yok sadece klemen bağlantıları var tek bir dağıtım panosu dan dağıtılıyor her hattın besleyen kontaktor var kablo baglantilarindan bulmak için nasıl bir yol izleyebiliriz
kontaktörleri neden teker teker deneyip hangisi nereye gidiyor diye bakıp not alabilirsin

Bu yerin projesi yokmu? Yoksa projelendirmeniz.
Iki adet led yanmiyor diyorsunuz söküp değiştirin tamam.
Diğer led lambalar yanıyor diyorsunuz .
Her Kontaktör hattının sigortası yokmu .
Direklere bakınız mi sigorta yokmu.

Her hattin kontartorunde kaç lamba var.
Sadece bir hattın iki adet lamba yanmiyor .
Iki led sorunlu olanları hattının kontrol için seri lamba ile kontrol

Sanki bana öyle geliyor hatta sorun var ( niye bu ledler bozuldu ) sigorta da atmiyor imasi mi ? Varsayimdir

Yerinde olmadigimizdan cevap zor , bilgi az , proje de yok

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri