Arçelik buzdolabı hiç durmuyor

exes

Üye
Bir kaç gündür dikkatimizi çekti dolap hep çalışıyormuş gibi geldi ve dün takip ettiğimde dolabın hiç durmadığını farkettim. Modeli Arçelik 5276NFIY daha 5 yıllık bir cihaz. Soğutmasında da bir sıkıntı yok yalnız dondurucu kısmına termostat koyduğumda -18 dereceye ayarlı olmasına rağmen -24 derece olduğunu tespit ettim. Şimdi ne yapmak lazım servisi aramadan önce bizim yapabileceğimiz bir şey var mı ? Bu buzdolabının kronik arızası da 5. Yıllarında motoru yakmasıymış ama sanırım motor bu sürekli çalışmasına neden olan arıza yüzünden yanıyor. Forumda bazı arçelik modellerinin arıza kodları ve test menüsüne giriş paylaşılmış. Acaba bu model için de servis menüsüne girip test etmek mümkün mü?

Bir kaç gündür dikkatimizi çekti dolap hep çalışıyormuş gibi geldi ve dün takip ettiğimde dolabın hiç durmadığını farkettim. Modeli Arçelik 5276NFIY daha 5 yıllık bir cihaz. Soğutmasında da bir sıkıntı yok yalnız dondurucu kısmına termostat koyduğumda -18 dereceye ayarlı olmasına rağmen -24 derece olduğunu tespit ettim. Şimdi ne yapmak lazım servisi aramadan önce bizim yapabileceğimiz bir şey var mı ? Bu buzdolabının kronik arızası da 5. Yıllarında motoru yakmasıymış ama sanırım motor bu sürekli çalışmasına neden olan arıza yüzünden yanıyor. Forumda bazı arçelik modellerinin arıza kodları ve test menüsüne giriş paylaşılmış. Acaba bu model için de servis menüsüne girip test etmek mümkün mü?

Termometre 3 ve ya 2 ye kadar düşür durmasa fişi çek yaklaşık 30 dakika sonra tekrar tak

hocam Arçelik servisi işini iyi yapan, fiyatları en makul servis,

iyimser konuşmak gerekirse;
(iyimser 1) günlük kısmın, geniş alt tarafın fanı düzgün çalışmıyordur veya (iyimser 2) hava geçişi blokelidir, (buz yapmış rezistansları tam performanslı çalışmıyor olabilir ((iyimser 3) yahut drenaj kanalı tıkalı olabilir; (iyimser 4)
bu durumda az bir bedelle tamiri mümkün olur.

kötümser konuşmak istemem ama; bahsettiğin arıza masraflı bir arıza da olabilir;
bu durumda, dolabı atölyeye alıp birkaç günde üzerinde denemeler yaparak teşhis koyabileceklerini düşünüyorum,
(kötümser 1) kompresörün veriminin düşmesinden olabilir; bu durumda 800 TL gibi bir bedelle kompresörünü yenilerler ve gaz basılır;
(kötümser 2) 2 bölüm için 2 ayrı iç ünite evaporatör bölümünün; buzlukta olan, buzluk arka panel söküldüğünde görülebilir olan ünitesinde değil de; gövdede olan devamındaki kısmında (coil evaporatör deniyor literatürde) genleşme şekilde değiştirme nedeniyle, gaz şarzının günlük soğutma 4 derece kısmında basıncının çok düşmesi, sadece buzluk evaporatöründe gaz fazına geçmesi nedeniyle olabilir, bu durmda dolabın değişmesi gerekir.

korkunun ecele faydası yok.
bir gün geldiğinde kokmuş dola içeriği ile karşılaşmak istemiyorsan.. yapılacak şey belli.

ilk olarak buzlanma karlanma durumunu denemek için dolabın içini boşaltıp kapılarını tam açıp 24 saat bekletip sonra boş çalıştırarak 3 saat sonra duruyor mu durmuyor mu bakabilirsin. duruyorsa ucuz kolay iyimser arıza seçeneklerinden biridir.

bu buzdolabı altı ayrı soğutur üstü ayrı soğutur.

alt taraftaki yiyecekler donuyormu ?

yoksa bozulma oluşuyormu o önemlidir..

donuyorsa gövde içindeki sensör arızalıdır bunu siz değiştiremezsiniz.

arka kısımdan gövde ölçüleri içerisinde kesikilp sensör değiştirilildimi düzelir.250-300 tl arası masraf çıkar.tabii işini bilen ustaya denk geleceksiniz.

ezbere kulaktan dolma bilgilerle çalışanına denk geldiniz mi vay haline o dolabın.

motor işine gelirsek bu motorlar alümünyum sargılı olduğu için belli bir ömürü vardır.5-8 yıl arası.

Cevaplar için çok teşekkür ederim. Buzdolabının işlevinde hiçbir sıkıntı yoktu sadece günlerdir mutfakta olduğum her an hep çalıştığını gördüm, takip ettiğim süre boyunca hiç durmadığını farkettim iç sıcaklıkları da alt taraf 2 dereceye ayarlı termometre ile de 0-3 derece arasında gidip geliyordu sıcaklık en alt rafta, dondurucuya da baktım sadece burası -18 dereceye ayarlı olmasına rağmen -24 dereceye kadar düşmüştü. Bozulma ihtimalini de düşünerek dondurucudaki her şeyi dün gece derin dondurucuya geçirerek tamamen boşalttım. Sabah da yine takip ettim sürekli çalışmaya devam etti foruma yazdıktan bir kaç saat sonra dinlenmeye geçti. Takip ettim 20 dk kadar durdu tekrar devreye girip 40 dk kadar çalışıp yine durdu. Gün içinde de yine gözlemledim hep aynı şekilde çalıştı. Şuan sorun ortadan kalkmış gibi görünüyor. Yine de dondurucu bölmesini her ihtimale karşı boş bırakıyorum. Yalnız niye böyle bir şey oldu hala anlamış değilim ve dondurucuyu boşalttıktan sonra düzelmesi dondurucuda mı bir sıkıntı olduğunu gösteriyor. Yeni yükleme de yapılmamıştı ve nerdeyse 2/3 ü boştu.

Dolabın soğuk ayar düğmesi TERMOSTAT büyük ihtimalle o bozuk. Düğmeyi aç kapa yapın motoru durdurması gerekiyor, durmuyorsa termostat bozulmuştur. İkinci şık buzluk delinmiş olursa o zamanda sürekli çalışır fakat soğutmaz.

Merhaba aynı sorun bende de var. Model aynı. Bu konuda bir çözüm buldunuz mu? Sorun devam ediyor mu?
Termikten 5 saniye aralıklarla çıt sesi duymaya başladım. Buzdolabındaki malzemeler erimeye başladı. Sonrasında elektriği çektim 30 dakika bekledim. Ve sonrasında belli bir süre sonra eski haline döndü ve çalışmaya başladı. Bu durum bir hafta sonra tekrarladı ve tekrar aynı şekilde çözüldü. Kesin çözüm nedir acaba? Kompresör aşırı çalışmasından mı kaynaklı. Buzluk kısmı -24 derecede ama -18e ayarlı.

Ekli dosyalar

• IMG_20200501_133129.jpg
    IMG_20200501_133129.jpg
    139.8 KB · Görüntüleme: 15

Forum istatistikleri

Konular
128,132
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular