Arçelik, Beko Çamaşır ve Bulaşık Makinaları Test Programı

D1 5081 B model ürün Fora Serisi çamaşır makinesidir Ve Test işlemi şu şekilde ;

Test Programına Giriş
* Program seçme anahtarı " Pamuklu 90 C " konumuna getirilir.
* "Başla/Dur" tuşuna basılarak makinaya enerji verilir
* "Başla/Dur" tuşuna basılmaya devam edilir.(2-3 sn.)
* Test programına girilir.
* Bu esna da hafızaya kaydedilmiş arızalar "program takip" ledleri ile gösterilir.
* Testi Başlatmak için; "Başla/Dur" tuşuna basılır.
* "Başla/Dur" tuşuna her basışta kompenentler sıra ile devreye alınır.

Arıza Durumu
Başla/beklet ve Yıkama Ledi flaşlıyorsa : Sular kesik/su alamıyor hatası
Servis müddahalesi gerektirmeyen hatadır.Makine kapat/ aç yapılarak silinen hatadır.
Başla/beklet ve Hazır-Yıkama Ledleri flaşlıyorsa : Potonsiyometre hatası
Bu ürün için sadece program seçim anahtarı arızalıdır.
Aızaların Görüntülenmesi
Makine çalışır iken "ön yıkama " butonuna 3 sn basılı tutulursa arıza kodları görüntülenebilir.

Hatanın Silinmesi (Resetleme )
Hata görüldükten sonra " Başla/Dur " butonuna uzun süre basılarak hata silinir.
Arıza sadece hafızadan silinir. İlgili arıza onarılmalıdır.

arkadaşlar bendede bir tane beko çam. mak. var.Ana yıkama yanıp sönüyor karttan dediler.Kartı söktüm baktım üstünde iki tane entegre var lojik entegre.Onları değiştirdim bu seferde durulama ışığı yanıp sönüyor. Bana bilgi verebilirmisiniz.Nasıl olcak kartı değiştirmekmi lazım

arkadaşlar bendede bir tane beko çam. mak. var.Ana yıkama yanıp sönüyor karttan dediler.Kartı söktüm baktım üstünde iki tane entegre var lojik entegre.Onları değiştirdim bu seferde durulama ışığı yanıp sönüyor. Bana bilgi verebilirmisiniz.Nasıl olcak kartı değiştirmekmi lazım

Arçelik-BEKO kartlarda ön yıkama led flaşlaması Eeprom kiltlenmesi veya hasarı anlamına gelir.
Eeprom kilitlendi ise Makinanızı teste alın ,pamuklu 90 da iken başla bekle iptali basılı tutup makinaya enerji veriyorsunuz 5 saniye kadar basılı tutuyorsunuz.eğer Eeprom hasarlı ise teste girmez !.Teste girerse Ki
Kapı kilitlendikten sonra başla bekle yanıp sönmeye başlar, Test programına girer teste girdikten sonra sıkma programına alıp başla/bekle tuşunu 5 Saniye basılı tutuyorsunuz Arıza kodu siliniyor.Sizde kartı ve Eepromu kurtarmış olursunuz.
siz işlemci ve kartı aynı model ve aynı versiyon işlemci ile degiştirmediginiz için şu anda bu problemi yaşıyorsunuz. .

İşlemci ve Eeprom degiştirirken MUTLAK TOPRAKLI HAVYA KULLANINIZ.
Statik elektrikten eprom kitlemeleri işlemci delinmeleri olur !!!

Arçelik-BEKO kartlarda ön yıkama led flaşlaması Eeprom kiltlenmesi veya hasarı anlamına gelir.
Eeprom kilitlendi ise Makinanızı teste alın ,pamuklu 90 da iken başla bekle iptali basılı tutup makinaya enerji veriyorsunuz 5 saniye kadar basılı tutuyorsunuz.eğer Eeprom hasarlı ise teste girmez !.Teste girerse Ki
Kapı kilitlendikten sonra başla bekle yanıp sönmeye başlar, Test programına girer teste girdikten sonra sıkma programına alıp başla/bekle tuşunu 5 Saniye basılı tutuyorsunuz Arıza kodu siliniyor.Sizde kartı ve Eepromu kurtarmış olursunuz.
siz işlemci ve kartı aynı model ve aynı versiyon işlemci ile degiştirmediginiz için şu anda bu problemi yaşıyorsunuz. .

İşlemci ve Eeprom degiştirirken MUTLAK TOPRAKLI HAVYA KULLANINIZ.
Statik elektrikten eprom kitlemeleri işlemci delinmeleri olur !!!

Ali ustam önce Ana yıkama yanıyormuş işlemden sonra da Durulama. Sizin söylediğiniz ön yıkama ile ilgili sanırım. Arçelikde durulama ışığı ise su kesik uyarısı ile ilgilidir

Haklısınız ön yıkama flaşlama hatasını vermiştim dikkatice okuyunca ana yıkama flaşlaması oldugunu gördüm .Uyarın için teşekkürler ama bilgi bilgidir belki başka bir üyenin işine yarayabilir.
Ana yıkama flaşlama ısıtıcı açık devre anlamına gelir bunun için işlemci degiştirmek farklı programlı Eeprom takılmış olabilir diye düşünüyorum.

arkadaşlar bende arcelik 4120 makina var arızası sadece kapı açma butonunda ışık var ön panaelde hiç ışık ve hareket yok arızası ne olabilir yardımınızı bekliyorum tşklr..

arkadaşlar bende arcelik 4120 makina var arızası sadece kapı açma butonunda ışık var ön panaelde hiç ışık ve hareket yok arızası ne olabilir yardımınızı bekliyorum tşklr..

Kartınızda, kapı kilit kontrol Tristörleri yanık !
kart besleme gerilimi yok

Selam Yukarıda verdiğiniz kodlar arçalik 6084 modellerinede uyuyor mu acaba?

Forum istatistikleri

Konular
128,240
Kullanıcılar
450,049
Son üye
elm3ss

Yeni konular

Geri