Arçelik 6251 E Yaz var. Işık Yok. Makine Çalışmıyor.

Selamlar herkese. Arçelik 6251 E marka model bulaşık makinem var.​

* Ekrandaki yazılarda sıkıntı yok fakat ekranın arka ışığı yok.​

* Makineyi çalıştırmaya çalıştığımda herhangi bir programına tepki vermiyor. Hiçbir ses, tıkırtı falan yok makinede.​

* Yıkama Program ışığı çok cılız şekilde sarı yanıyor (ufak bir led) ama dediğim gibi makinede en ufak bir çalışma ibaresi yok.​

Nerede sorun var sizce? acaba kondansatör mü arızalı deyip makineyi açtım ölçtüm. Kondansatör sağlama benziyor.​

Son düzenleme:
acaba kondansatör mü arızalı deyip makineyi açtım ölçtüm. Kondansatör sağlama benziyor.
sağlama benziyoru neye dayanarak söylediniz merak ettim, diyot yanmıştır, direnç yanıktır veya entegre varsa röle filan , bunların testini yapmadan kondastöre kabahat bulmak hatalı. kartın fotosunu yükleyin yorum yapalım. sarı led bildiğim kadarıyla arıza ışığıdır.

Doğru. Birçok işe bölündüğümden acele yazıp çözüm/yardım istemişim aslında. Şimdi detaylı cevap vereyim.
1. Sağlama benziyor'u bulaşık makinesinin arkasındaki motora bağlı kondansatörünü ölçtükten sonra düşünmüştüm. bu bilgiye de >
bu videodan ulaştım. Elektriki aksağımın bozulmasından oluşabilieceğini düşünmüştüm fakat belki de pek bir alakası yoktur. Multimetre kullanmayalı yıllar olmuş. Bundan dolayı doğru ölçüm yapabildiğime bile emin değilim aslında.

2. Sarı ışık dediğim şey ise fotoğraftaki mor çember ile işaretlediğim kısım. Çok cılız şekilde yanıyor. Fotoğrafta turuncu kare ile işaretlediğim kısımda yazılar tamamen gözüküyor. Fakat ekranın arka ışık tamamen yanmıyor.

Makinede başlama/devam etme vb hiçbir ses, belirti yok. Öylece duruyor.

3. Makinenin dün ancak arka tarafına bakabildim. Ön panele ve karta bakmaya vaktim olmamıştı. Bugün onun da fotoğrafını buraya ekleyeceğim.

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2021-12-25 at 12.06.45.jpeg
    WhatsApp Image 2021-12-25 at 12.06.45.jpeg
    104.8 KB · Görüntüleme: 31
Doğru. Birçok işe bölündüğümden acele yazıp çözüm/yardım istemişim aslında. Şimdi detaylı cevap vereyim.
1. Sağlama benziyor'u bulaşık makinesinin arkasındaki motora bağlı kondansatörünü ölçtükten sonra düşünmüştüm. bu bilgiye de >
bu videodan ulaştım. Elektriki aksağımın bozulmasından oluşabilieceğini düşünmüştüm fakat belki de pek bir alakası yoktur. Multimetre kullanmayalı yıllar olmuş. Bundan dolayı doğru ölçüm yapabildiğime bile emin değilim aslında.

2. Sarı ışık dediğim şey ise fotoğraftaki mor çember ile işaretlediğim kısım. Çok cılız şekilde yanıyor. Fotoğrafta turuncu kare ile işaretlediğim kısımda yazılar tamamen gözüküyor. Fakat ekranın arka ışık tamamen yanmıyor.

Makinede başlama/devam etme vb hiçbir ses, belirti yok. Öylece duruyor.

3. Makinenin dün ancak arka tarafına bakabildim. Ön panele ve karta bakmaya vaktim olmamıştı. Bugün onun da fotoğrafını buraya ekleyeceğim.
o elinizde tuttuğunuz motor kondastörüdür, arıza yapabilir mi? olabilir cevabı olasılıklar içinde ama panelde elektrik (yani fonksiyon) görünmemesi anakartın arızalı olduğunu aklımıza getiriyor. kartı görmeden de yorum yapmak hatalı olur.

Selamlar herkese. Arçelik 6251 E marka model bulaşık makinem var.​

* Ekrandaki yazılarda sıkıntı yok fakat ekranın arka ışığı yok.​

* Makineyi çalıştırmaya çalıştığımda herhangi bir programına tepki vermiyor. Hiçbir ses, tıkırtı falan yok makinede.​

* Yıkama Program ışığı çok cılız şekilde sarı yanıyor (ufak bir led) ama dediğim gibi makinede en ufak bir çalışma ibaresi yok.​

Nerede sorun var sizce? acaba kondansatör mü arızalı deyip makineyi açtım ölçtüm. Kondansatör sağlama benziyor.​

Makinanın kartının üzerinde 1.5 uf veya 2.2 uf kondansatör var onu değiştirin, sorun düzelecektir.

Sonunda makinenin ön kısmını açmış oldum. Kartın fotoğraflarını ekte sunuyorum. Açıkçası bi yanma vb. bir şey yok gibi görünüyor. Bir sonraki adımım elektronik devre elemanlarının sağlamlığının kontrolünü yapıcam. Daha doğrusu yapmaya çalışıcam.

Ekli dosyalar

• IMG_20211227_140722.jpg
    IMG_20211227_140722.jpg
    268.9 KB · Görüntüleme: 40
  • IMG_20211227_140727.jpg
    IMG_20211227_140727.jpg
    267.6 KB · Görüntüleme: 32
  • IMG_20211227_140734.jpg
    IMG_20211227_140734.jpg
    240.7 KB · Görüntüleme: 44
  • IMG_20211227_140737.jpg
    IMG_20211227_140737.jpg
    303.9 KB · Görüntüleme: 40
  • gggg.jpg
    gggg.jpg
    125.6 KB · Görüntüleme: 36
Sonunda makinenin ön kısmını açmış oldum. Kartın fotoğraflarını ekte sunuyorum. Açıkçası bi yanma vb. bir şey yok gibi görünüyor. Bir sonraki adımım elektronik devre elemanlarının sağlamlığının kontrolünü yapıcam. Daha doğrusu yapmaya çalışıcam.
Gri kondansatoru ölç. Ölçmek için alet yoksa değiştir öyle dene

internetten birçok kaynağa baktım ama tam yapamadım. acaba ben bu multimetre ile kondansatörü tam olarak nasıl ölçücem? Cihazın kabloları doğru mu? Ölçüm için UF konumuna getiriyorum cihazı.

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2021-12-28 at 13.27.37.jpeg
    WhatsApp Image 2021-12-28 at 13.27.37.jpeg
    241.3 KB · Görüntüleme: 20
resime bakınca kademe düğmesini uf nf yazan yerde kondastör değerine göre getireceksin sökülmüş olan kondastörü önce boşalt sonra kutuplarına göre ölçersin, kutupsuz ise uçların önemi yok.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri