arçelik 4572 PIP 100 HZ ses ve görüntü yok

horizontal katı 5331 transistörünün olduğu bölgemi oluyor sadece? zaten bi yanında galiba ses katı var belli ama diğer yanında küçük bi soğutucuya sabitlenmiş transistörlü bi bölge var,2 direnç 3 elektrlitik kondansatör... burasıda horizontal katına dahilmi peki??

tht trafosununa yakın bölge yatay kattır bu katta yatay sürücü transistörü ve yatay çıkış güç transtörü bulunur.tv nin sistem katında bulunan çip smd elemanlar şasenin alt yani lehim bölgesinde bulunur genelde dikkatli bakınca görmeniz gerek.en mantıklısı doğru şemayı bulmanız olur şema ile işiniz yarı yarıya daha kolaylaşacaktır.kond. larıda kesinlikle bir bacağını boşa alıp kapasitemetre ile ölçün.yanlız size önemli bi İPUCU vereyim bazı elemanlar yük altında arızayı belli eder böylece doğru ölçüm sizi yanıltır ancak değiştiğinde sonuç alırsınız bu nedenle şüphelendiğinizi değiştiriniz..

bugün tüm kondansatörleri aldım, 1uF 4.7uF 47uF olan kondansatörler, 5331 transistörü zaten değiştirdim, ama bi sıkıntım, kondansatörleri sökerken ince olan padler kalktı. onlarıda artık yola yatırıp lehimlicem mecburen... SMD olarak malzeme 1 tane vardı kartın altında, aslında onunda ne olduğuna bakmadım. yarın akşama malzemeleri değiştirip denicem bakalım hayırlısı, sonuç ne olcak... şema bulsam iyi de, o şema numarasından beko 22.1 diye devre çıkıyor, ama o değil, üzerinden malzemeleri karşılaştırınca farklı çıktı malesef, şemasız takip etmeye çalışıyorum sizinde yardımlarınızla

anladığım kadar sökerken pertinaxa zarar veriyosunuz bunun nedeni yüksek ısıdır size tavsiyem tabanca havya kullanmayın,mümkünse lehim istasyonu yoksa en fazla 60W kalem havya işinizi görür.parçayı 5 sn den fazla ısıtmayın özellikle entegreler hemen yanar.internetten lehimleme taktiklerini okuyup kendi kendinize işe yaramaz bi devre bulup bolbol alıştırma yapınca göreceksinizki eliniz daha farklı havya tutar hale gelecek geregirse lehim pompası ve lehim emici tel kullanın kalkan pedlerede daha sonra yol kanalında kopma olmuşmu diye multimtre ile devre takibi yapın

anladığım kadar sökerken pertinaxa zarar veriyosunuz bunun nedeni yüksek ısıdır size tavsiyem tabanca havya kullanmayın,mümkünse lehim istasyonu yoksa en fazla 60W kalem havya işinizi görür.parçayı 5 sn den fazla ısıtmayın özellikle entegreler hemen yanar.internetten lehimleme taktiklerini okuyup kendi kendinize işe yaramaz bi devre bulup bolbol alıştırma yapınca göreceksinizki eliniz daha farklı havya tutar hale gelecek geregirse lehim pompası ve lehim emici tel kullanın kalkan pedlerede daha sonra yol kanalında kopma olmuşmu diye multimtre ile devre takibi yapın
ustacım tavsiyelerin için teşekkür ederim, ama benim mesleğim elektronik, ve bakımcı olarak çalışıyorum, havyam 30Wlık, tabiki ERSA değil ama tabanca havya değil yani. benim derdim, bazı malzemelerin padlerinin küçük ve lehimin bazı malzemelerin bacaklarından içeri doğru süzülmüş olması birazda. bakalım şimdi başlıyorum yeni kondansatörleri takmaya. padinde problem olanıda yolun üzerine yatırıp lehimlicem, inşallah problem olmaz bakalım

ustam taktım malzemeleri, bi padde sorun vardı ya, onu da hallettim, enerjiyi verdim, ama hala yanlardan daralma var, görüntü özelliklerinde de böyle bi ayar yok malesef...

servis menüsüne girdim, her bi ayar var, bi yanlara genişletemedim usta ben

sorunun servis menüsünden değil. horizontal katı halletiysen geriye doğu -batı katı kalıyor buradaki tüm kondları değiş sürücü transistörünü,diodu,ayğındaki sigorta direnci kontrol et ve diğer elemanlara soğuk lehim taraması geç durduk yere servis menüsü değişmez bu katın bobinine de bak bu arada. servis menüsüyle kesinlikle oynama default ayarlarınıda bi yere not et istersen başka bi yerdende olamaz bu arıza kolay gelsin

ustam horizantal katı tamam galiba ama batı katı neresi oluyor peki? ben hala şemasını bulamadım da, farkındayım çok ağrıttım başını da...

yazdıklarına baktım .En son lehimle dim dediğin e-w transistörü bdx 53 tür ayaklarında soğuk lehim vardır veya yanmış olabilir darlington ve npn dir .Ölçümü aldatabilir .Eğer yanlardan darlık kavisli ise transistör bozuktur veya etrafındaki büyük kond. ayaklarında soğuk lehim olabilir.Eğer yanlardan darlık çok fazla değil ve düz ise televizyonun servis ayarlarına girerek yapabilrsin

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
450,000
Son üye
ozproje46

Yeni konular

Geri